Снимка: iStock
Правителството потвърди ангажимента си за увеличаване на възнагражденията на медицинските специалисти, но това ще става постепенно.
Това стана ясно снощи след продължили повече от 2 часа преговори в Министерския съвет, в които взеха участие протестиращите медицински сестри, премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, вътрешният министър Младен Маринов, социалният министър Деница Сачева.
Здравният министър Кирил Ананиев е гарантирал, че с подписването на Националния рамков договор следващата седмица ще бъде гарантиран минимумът от 950 лв. възнаграждение за сестрите.
"Г-н Борисов обеща да бъде гарант за всичко обещано", коментира пред БНР Елена Тонева - медицинска сестра в реанимацията на голяма столична болница.
Според нея идеята да се въведе задължителен Колективен трудов договор не е харесала на министър Ананиев:
"Той е финансист и може би е наясно. Той каза, че с подписването на задължителен Колективен трудов договор някои болници ще стигнат до фалит", обясни тя пред БНР. По думите ѝ така може да се филтрират здравните заведения - коя болница е ефективна и коя - не.
"Всички сме наясно, че трябва да се изгради нова мрежа в здравеопазването, за да може неефективните болници - общински и държавни, излизането на много частни болници - да се преструктурира. В името на пациента, защото в момента става източване на НЗОК. Затова ние продължаваме да настояваме за въвеждането на електронна здравна карта - когато един пациент има свое лично електронно здравно досие, той ще знае от какво е опериран, от какво боледува. Няма някой да му вземе личната карта и да злоупотребява с данните му, за да се надписват пътеки и да се пишат фалшиви диагнози, за да се източва Здравната каса", коментира Елена Тонева.
По думите на медицинската сестра може да има нови протести, ако срещите са само формални и проблемите на медицинските специалисти се неглижират.
"За нас снощната среща не беше формална. Ние повярвахме на г-н Борисов, на мъжката му дума. Не искаме оставката на министър Кирил Ананиев, даваме му нов шанс да работим заедно", уточни тя.
Според статистика на БСК, която показва средния облагаем доход на завършилите студенти според висшето учебно заведение, специалността „Обществено здраве" е с най-високо платени завършили студенти, които получават около 2 300 лв. средно на месец.
Най-ниско платените професионалисти остават завършилите студенти музикално и танцово изкуство, които получават средно около 800 лв.
В дъното на статистиката са творческите специалности: завършилите „Театрално и филмово изкуство" в ПУ „Паисий Хилендарски", ЮЗУ „Неофит Рилски" и в театралния колеж „Любен Гройс" в София получават средно по около 600 лв. месечно. Бакалаврите по „Социални дейности", завършили ТУ-Габрово и МУ-Плевен, взимат също около 600 лв. заплата.
Още по темата:
10 трилиона ще стигнат разходите за здравеопазване през 2022 г.
Държавните разходи за здраве са най-ниски в България и Румъния
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |