Снимка: iStock
Представителите на всички болници не подкрепят представената информация на срещата на медицинските сестри с премиера Бойко Борисов за "далавери" и "злоупотреби с разпределение на заплати и болнични, схеми за източване на пари", "подправяне на документи" и "фалшифициране на клинични пътеки", се казва в съобщение на Болничната асоциация.
Българска болнична асоциация, Сдружение на общинските болници, Национално сдружение на областните болници за активно лечение, Асоциация на университетските болници и Национално сдружение на частните болници изпратиха обща покана за среща с премиера Бойко Борисов.
"Болничните организации се обединиха около тезата, че да се кредитират с доверие думите на група протестиращи, без оценка на фактите и действителността, не само дискредитира всички лечебни заведения в страната, но уврежда доверието в цялата здравна система", пише в съобщението.
Болничните организации визират новосъздадения Синдикат на медицинските специалисти, които протестираха в неделя, 15 декември. Той обединява медицински сестри, фелдшери, акушерки и физиотерапевти.
15 от протестиращите преспаха в палатки пред сградата на Министерския съвет и в понеделник се срещнаха с премиера Бойко Борисов, с вътрешния министър Младен Маринов и здравния му колега Кирил Ананиев.
След срещата се показа конфликт между лекари и медицински сестри, при което от БЛС излязоха с позиция, че не са лоши хора с големи заплати.
Целта на исканата среща с премиера е да не се противопоставят лекарите и сестрите - никой не печели от конфликт на медицински специалисти, които трябва да работят в екип за здравето на пациентите.
"На предложената среща с премиера болниците са готови, да представят не само своята гледна точка, но и предложенията им за реформа в сектор Здравеопазване", се казва в изявлението на Болничната асоциация.
Според статистика на БСК, която показва средния облагаем доход на завършилите студенти според висшето учебно заведение, специалността „Обществено здраве" е с най-високо платени завършили студенти, които получават около 2 300 лв. средно на месец.
Най-ниско платените професионалисти остават завършилите студенти музикално и танцово изкуство, които получават средно около 800 лв.
В дъното на статистиката са творческите специалности: завършилите „Театрално и филмово изкуство" в ПУ „Паисий Хилендарски", ЮЗУ „Неофит Рилски" и в театралния колеж „Любен Гройс" в София получават средно по около 600 лв. месечно. Бакалаврите по „Социални дейности", завършили ТУ-Габрово и МУ-Плевен, взимат също около 600 лв. заплата.
Още по темата:
10 трилиона ще стигнат разходите за здравеопазване през 2022 г.
Държавните разходи за здраве са най-ниски в България и Румъния
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |