Снимка: iStock
Очаква се днес да се проведат окончателните преговори по Националния рамков договор за 2020-2022 година между Управителния съвет на Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса, съобщи Нова телевизия.
Според проекта на договора, Касата ще продължава да плаща всички препарати за хронично болни пациенти. За профилактичните прегледи няма да има ограничение. Изписването на рецепти също остава по стария ред. Запазва се 24-часовото разположение на личните лекари. Предвижда се да бъдат увеличени цените на 251 клинични пътеки и на 7 клинични процедури.
Болниците трябва да отделят не по-малко от 35 на сто от месечния си приход от Касата за заплати.
В писмо до медиите от ръководството на столичната организация на общопрактикуващите лекари предупреждават обаче, че проектът за рамков договор за догодина създава проблеми с рецептите за лекарства за повече от 30 дни. Няма да може да се изписват медикаменти на тримесечни рецепти и ще се налага пациентите да купуват част от лекарствата си поради новите ограничения, поясняват семейните лекари.
Припомняме, че миналата седмица правителството потвърди ангажимента си за увеличаване на възнагражденията на медицинските специалисти, но това ще става постепенно.
Здравният министър Кирил Ананиев е гарантирал, че с подписването на Националния рамков договор ще бъде гарантиран минимумът от 950 лв. възнаграждение за сестрите.
"Г-н Борисов обеща да бъде гарант за всичко обещано", коментира пред БНР Елена Тонева - медицинска сестра в реанимацията на голяма столична болница.
Според нея идеята да се въведе задължителен Колективен трудов договор не е харесала на министър Ананиев:
"Той е финансист и може би е наясно. Той каза, че с подписването на задължителен Колективен трудов договор някои болници ще стигнат до фалит", обясни тя пред БНР. По думите ѝ така може да се филтрират здравните заведения - коя болница е ефективна и коя - не.
"Всички сме наясно, че трябва да се изгради нова мрежа в здравеопазването, за да може неефективните болници - общински и държавни, излизането на много частни болници - да се преструктурира. В името на пациента, защото в момента става източване на НЗОК. Затова ние продължаваме да настояваме за въвеждането на електронна здравна карта - когато един пациент има свое лично електронно здравно досие, той ще знае от какво е опериран, от какво боледува. Няма някой да му вземе личната карта и да злоупотребява с данните му, за да се надписват пътеки и да се пишат фалшиви диагнози, за да се източва Здравната каса", коментира Елена Тонева.
По думите на медицинската сестра може да има нови протести, ако срещите са само формални и проблемите на медицинските специалисти се неглижират.
"За нас снощната среща не беше формална. Ние повярвахме на г-н Борисов. Не искаме оставката на министър Кирил Ананиев, даваме му нов шанс да работим заедно", уточни тя.
Още по темата:
10 трилиона ще стигнат разходите за здравеопазване през 2022 г.
Държавните разходи за здраве са най-ниски в България и Румъния
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |