Снимка: Пресцентър АПИ
От 6 януари вече се тества покупката на маршрутна карта с виртуално плащане за нея, с която се удостоверява, че е платено преминаването на камиони и автобуси по определен маршрут по пътищата на страната (тол), съобщи Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Това е един от начините за платено преминаване по включените 6 050 км магистрали, първокласни и второкласни пътища на страната в тол системата.
Другият начин е чрез бордови устройства, които осъществяват автоматично тол таксуване за собствениците на тежкотовaрни автомобили и автобуси.
Как се тества маршрутната карта
На сайта на Националното тол управление www.bgtoll.bg на АПИ, чрез бутон в раздел „Тол" може да се тества покупката. При тази тол услуга превозвачите плащат предварително за изминаването на точно определен маршрут като посочват начална и крайна точка, както и до четири междинни локации по желание.
Необходимо е да се посочат още максималното натоварване на превозното средство, емисионния му клас, броя оси и регистрационния му номер, подчертават от АПИ. След коректно въвеждане на данните системата предоставя на водача подробна информация за платените участъци от пътя и дължимата такса. Превозвачът има 24 часа от часа на активирането на маршрутната карта, за да измине предварително определеното разстояние като следва строго маркираните точки.
Началната и крайната точка са от изключително важни. Маршрутната карта е с посока на движение, която трябва да се спазва. Тестването на услугата позволява и виртуалното й заплащане, като в края на процедурата се изписва напомняне към потребителя да провери отново всички данни, преди да се пристъпи към плащане.
От къде ще се купуват маршрутни карти
Агенция „Пътна инфраструктура" ще предлага маршрутни карти чрез познатите канали за продажба на е-винетки досега -сайта bgtoll.bg, мобилното приложение BGTOLL, терминалите за самотаксуване, както и на гише на основните гранични контролно-пропускателни пунктове - ГКПП „Калотина", ГКПП „Капитан Андреево", ГКПП „Кулата", Дунав мост - Русе, Дунав мост - Видин, ГКПП „Силистра", ГКПП „Станке Лисичково" и ГКПП „Илинден", а също и в 27 областни пътни управления в цялата страна. Маршрутна карта ще се предлага и в търговската мрежа на партньорите на АПИ - националните и европейски доставчици на услуги.
Маршрутната карта ще може да се активира до два дни предварително, ако потребителят не е регистриран в системата, и до седем дни предварително, ако се регистрира с електронен адрес.
Кога ще стартира тол системата
От съобщението на АПИ не става ясно кога ще стартира тол системата, след като на последното за миналата година заседание на Министерския съвет на призива на премиера толът да започне да работи от 13 януари, регионалният министър Петя Аврамова обеща това да стане още на 6 януари. Очевидно това няма как да се случи.
За втората дата - 13 януари, пък е насрочен протест на превозвачите срещу "несправедливите обхват и цени на ТОЛ системата и срещу опасностите за обществото от нерегламентираните превози на пътници". Подробностите за протеста ще се обсъждат днес от представителите на бранша - автобусните и автомобилни превозвачи, Националния таксиметров синдикат, производители и вносители. От бранша твърдят, че по време на общественото обсъждане на новите такси, дадените от транспортни организации предложения не са взети под внимание. „Когато ти не се съобразиш с бизнеса, не чуеш нито едно негово предложение, не го отчетеш като разумно, това за нас е арогантно отношение", заяви в интервю за bTV изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев.
Първият вариант предвиждаше тол-таксуването да стартирала пробно на 16 август миналата година. Последва законодателна промяна и стартът се отложи за 1 март 2020. Още тогава от пътната агенция обявиха, че това може и да се случи по-рано, защото е заложен краен срок, но условието е всички тестове - технически и на съоръженията за отчитане, да са успешни.
Най-вероятно ще се осъществи прогнозата на проф. Олег Асенов от Управителния съвет на АПИ, който отговаря за тол системата. Когато беше приета законодателната промяна и беше заложен краен срок за старта 1 март 2020 година, проф. Асенов каза пред журналисти, че той лично очаква тол системата да стартира на 1 февруари 2020 г. "Важно е добре да подготвим тол системата, за да заработи плавно и ефективно", заяви тогава проф. Асенов.
Нека припомним, че след въвеждане на тол таксуването тежкотоварните коли над 3.5 тона и автобусите няма да плащат винетки за останалите пътища на страната, които не са включени в тол системата. За нарушителите са предвидени глоби от 2000 лева.
Още по темата:
Близо 290 км второкласни и третокласни пътища ремонтирани през 2019 г. с пари от ЕС
Тол таксите за масовия тежкотоварен трафик ще са от 4 до 7 ст. на километър
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |