Снимка: Архив infostock.bg
Инструктури биха две министерства. Инструктори от цялата страна блокираха с 400 учебни автомобила центъра на София и надделяха в преговорите с чиновниците от две министерства - образователното и транспортното.
Резултатът от протеста е, че часовете по кормуване засега остават 31 и няма да се увеличават на 42. Въвеждането на GPS система за следене на учебните коли дали ходят на извънградски маршрути и по магистралите, се отлага. Разширява се съставът на работните групи, които да подготвят промени в учебната документация и правилата за провеждане на теоретичната и практическа подготовка на кандидат-шофьорите. Очаква се новата нормативна уредба да е готова след около 6-7 месеца, дотогава автошколите продължават да работят по сега действащите правила.
Точно 12 ч на обед площад "Батенберг" бе напълно блокиран от подредените удна до друга коли с буквата "У". На предните им стъкла стояха плакати "Ние нямаме къщи за гости!" "Не на корупцията в изпита!", "Нова учебна документация, а не увеличаване на часовете". Повечето номера бяха софийски, но имаше и от други краища на България.
Представители на протестиращите бяха приети първо от министъра на образованието Красимир Вълчев, а после той дойде и на срещата в транспортното министерство при колегата му Росен Желязков.
"Няма тарифа за цената учебния час, а всяка автошкола сама определя, като я съобразява с амортизацията и оборудването на автомобила, заплатата на инструктора, цената на горивото и т. н., но не може един час по практика да е по-евтин от 20-25 лв„ независимо в коя част на България", каза пред "Труд" Емил Ковачев. Неговата автошкола е с 4-ма инструктори и работи в Бургас и Айтос. Членуват в Националния съюз на автоинструкторите, а на протеста той е дошъл с колеги от други школи от Бургаско.
Водата в Ботевград е незаконна и мръсна. .Труд"започва поредица от 3 разследвания за водата на Ботевград. Защо от чешмите тече мътилка, потънали ли са милиони в нечии джобове, кой източи язовир ,Бебреш"и ще има ли режим на водата в района. Това са въпросите, които интересуват 30 хил. души и на които ще се опитаме да дадем отговор.
Жителите на Ботевград и района пият вода за напояване, която не е пречистена и не е годна за консумация. „ВиК Бебреш" не използва собствения си водопровод, който е за битови нужди, а мрежата на „Напоителни системи". За да няма отчетност за количествата, специално са изградени 17 незаконни връзки (байпаси) с водопроводите на дружеството, като по този начин се избягва всякакъв контрол. Някои от байпасите са зарити в земята, други са оставени открити. 8 от нерегламентираните връзки са от преди повече от 10 г., но други 9 са изградени през последните години. В района не работят повечето пречиствателни станции и ботевградчани са принудени да купуват вода за пиене, за да избегнат болести и епидемии. Тази от чешмата не става дори за къпане, се оплакват хората.
За проблема алармира в края на м. г. изпълнителният директор на „Напоителни системи" Снежина Динева в писмо до „Дирекция управление на водите Дунавски район". Те пък от своя страна са подали сигнал до прокуратурата.
На 2 януари е назначена комисия, която е потвърдила, че има 17 нерегламентирани байпасни връзки за безконтролно точене на вода. Установено е, че няма отклоняване от язовира до други източници, освен до ВиК. Колко „нелегална златна" течност е източена един Бог знае, но в Ботевград това е практика от години. Прокуратурата ще нищи дейността на „ВиК Бебреш" за престъпно действие и бездействие, макар че от 1 април м. г. дружеството беше „погълнато" от „ВиК София".
Ревизоро - министър след „изключитело неприятна среща" на властта. Двучасов коалиционен съвет, преминал "изключително неприятно", официално определи Емил Димитров - Ревизоро за единствен кандидат за екоминистър.
Още в 9 ч вчера лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов и на НФСБ - Валери Симеонов, заедно с техните заместници - Искрен Веселинов и Борис Ячев, пристигнаха за среща с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет. Основната цел на разговора бе да се избере наследник на министър Нено Димов, след като той бе арестуван, подаде оставка, а прокуратурата му повдигна обвинение за умишлена безстопанственост, предизвикала водната криза в Перник.
Не само това обаче била темата на разговора - патриотите имали много какво да кажат по повод ареста и разследването на водната криза. Затова, видимо изнервени, след срещата Каракачанов и Симеонов бяха лаконични.
"Не приемаме Нено Димов да бъде изкупителна жертва за всички грешки, които са провеждани години назад. Защото Нено Димов като министър на екологията утвърждава графиците, които му подават ВиК-тата, които не са подчинени на Министерството на екологията. Загубите на вода от стената на язовира до преносната мрежа в Перник са близо 1 млн. куб. метра на месец, тоест 12 млн. куб. м вода на година. В тази ситуация той си е подал оставката, както знаете, приета е от премиера и утре, може би, ще бъде гледана в парламента", коментира Каракачанов. И обяви, че за нов министър са издигнали пред премиера единствено кандидатурата на Ревизоро, както първи "24 часа" писа. Димитров е депутат от гражданската квота на ВМРО в парламента и шеф на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата.
Ангелкова: Oттегляме текста за зони за парти и семеен туризъм. Госпожо Ангелкова, предстои окончателното гледане на промените в Закона за туризма в парламента. Какво мотивира зонирането на курортите и определянето на едни курорти за младежи, други - за възрастни хора, трети - за деца, и т.н.?
- Идеята беше в Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма да се предвиди възможност на територията на националните курорти да се извършва продуктово зониране. Това беше предвидено в член 56 от ЗИД на Закона за туризма.
В алинея 2 на същия член бе записано; че общинският съвет е този, който ще решава дали да има продуктово зониране, или не, и ако го приеме, ще определи условията за туристическа дейност в обособените зони чрез наредба на общинския съвет, приета по реда на Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Логиката беше, че местните власти най-добре познават спецификата на региона и могат да отговорят на интересите на туристите. Тоест в нито един момент не е мислено държавен орган -Министерството на туризма или друг, да определя зони в курортите. Идеята беше да осигурим възможност за привличане на повече туристи и да отговорим на продукта, който те търсят, давайки сериозна самостоятелност и инициатива на местните власти.
Тук обаче искам да отбележа нещо изключително важно и характерно за работата на Министерството на туризма, което сме спазвали от създаването на самостоятелно ведомство. Моето разбиране и това на екипа ми е, че важните решения в туризма трябва да се взимат при много широк консенсус.
Твърдо вярвам, че промените трябва да се правят не самоцелно, а когато сме сигурни, че ще създадат по-добри условия за работата на туристическия бранш.
Правя скоба - точно през трудната за туризма 2019 г. доказахме, че заедно - държава, бизнес и местни власти, когато се мобилизираме и работим усилено, можем да преодолеем всякакви предизвикателства.
Цялото интервю на министър Ангелкова пред „Труд" прочетете тук!
По двама пациенти бягат месечно от болница, за да не плащат. Поне по двама бягат месечно от големите лечебни заведения, за да не плащат лечението си, тъй като са без здравни осигуровки. Това установи проверка на „Монитор".
Най-голямата спешна болница в страната - „Пирогов", е похарчила през 2019 г. за хора, лишени от здравноосигурителни права, 440 400 лева. Там са се лекували 435 такива пациенти. Само година по-рано, през 2018-та, те са били 350 човека, показват разчетите.
Миналата година 131 болни са избягали преждевременно от „Пирогов", някои от тях дори с абокатите, уточни говорителят на спешната болница Мария Пойразова. Болницата е успяла да възстанови сумите за лечението на 103-ма социално слаби, за които здравните грижи поема държавата по смисъла на 17-то постановление на Министерския съвет. Средствата се изплащат чрез Агенцията за социално подпомагане, тъй като там проверяват дали подадените от тях декларации за социално положение отговаря на критериите за бедност - да нямат никаква собственост.
Заведени са и 17 дела за неплатени терапии, за които са издадени фактури, но хората отказват да броят парите, допълни тя.
Оказва се обаче, че голяма част от здравнонеосигурените, които напускат, нямат документи за самоличност, нито дом и близки. Социалните работници на „Пирогов" не успяват да издирят роднините им. По наблюденията на лекари това са предимно клошари, които са с много заболявания, повечето хронифицирали, а някои от тях са били и с тежки измръзвания.
1100 здравнонеосигурени, хоспитализирани в клиниките, са лекувани в Университетската болница „Света Анна" (бивша Окръжна) в София. В това число не влизат тези, на които е оказана помощ в Спешното отделение. Там са в пъти повече, каза за „Монитор" говорителят на лечебното заведение Антон Луков. За 901 от тях успяхме да си вземем парите от Агенцията по социално подпомагане, тъй като те отговаряха на критериите за социално слаби, уточни той.
126 човека обаче са избягали преждевременно, тъй като са били без осигуровки, но и не са искали да платят терапията си.
Властта остави хиляди без личен асистент. Хиляди български граждани над 65 г. и хора с увреждания от 1 януари останаха без личен асистент, алармира омбудсманът доц. Диана Ковачева. Тя изпрати препоръка до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева да бъдат предприети спешни мерки за защита на ощетените.
До края на 2019 г. услугите "Личен асистент" и "Помощник-възпитател" се предоставяха и по Националната програма "Асистенти на хора с увреждания", но от 1 януари трудовите договори на личните асистенти са прекратени. По Закона за личната помощ хората с увреждания, които са с право на чужда помощ, трябва да получат асистентска подкрепа след оценка на индивидуалните им потребности. От действието на Закона до края на т.г. обаче са изключени нуждаещите се, на които ТЕЛК/НЕЛК не им е определил ползването на асистенти, както и тези, които нямат експертно решение. Затова омбудсманът настоява за спешни и незабавни действия за разрешаването на този огромен проблем.
ДУМА припомня, че през 2019 г. Националното сдружение на общините (НСОРБ) прати предложения до МФ и МТСП, както и становище по проекта на постановление на МС, че няма яснота за продължаването и финансирането от държавния бюджет на услугите "Личен асистент", "Социален асистент" и "Домашен помощник" през 2020 г. Tогава от НСОРБ предупредиха, че между 13 хил. и 18 хил. души в нужда (с по-ниски вид и степен на увреждане или самотно живеещите възрастни хора, в невъзможност от самообслужване) може да останат без подкрепа. В началото на януари НСОРБ припомни, че все още липсва нормативно основание за финансиране на трите социални услуги от бюджета за 2020 г.
В приветствието се на 1 октомври по случай Международния ден на възрастните, тогавашният социален министър Бисер Петков се похвали, че от 1 септември започнало предоставянето на лична помощ за хората с увреждания, съобразно индивидуална оценка на техните потребности и към края на август в дирекциите "Социално подпомагане" са издадени близо 15 000 направления за ползване на лична помощ. Той твърдеше, че правителството е осигурило държавно финансиране на услугите "Личен асистент", "Социален асистент" и "Домашен помощник", които се ползват от над 12 хил. възрастни в невъзможност за самообслужване.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |