Снимка: БГНЕС
Държавата учредява еднолично акционерно холдингово дружество с държавно участие "Български ВиК Холдинг" ЕАД - София, каза пред журналисти преди началото на днешното заседание на правителството премиерът Бойко Борисов. В разпространеното по-късно съобщение от Пресслужбата на Министерския съвет стана ясно, че новата мега структура ще е с капитал от 1 млрд. лева, който ще се формира чрез парична вноска от държавата.
Средствата ще бъдат предоставени от централния бюджет за 2020 г. по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Целта на неговото създаване
е да не се допускат водни кризи като тази в Перник и да решава сериозните проблеми пред отрасъла, съобщи регионалният министър Петя Аврамова, цитирана от Агенция „Фокус". Затова и неговото управление ще се осъществява от Управителен и Надзорен съвет, за да не се допускат нарушения.
По думите на министър Аврамова Надзорният съвет ще има 5-има членове, които ще бъдат избирани от министъра на регионалното развитие, а членовете на Управителния съвет - 3-ма, ще бъдат избирани от Надзорния съвет. „Холдинговото дружество ще упражнява спрямо дъщерните си дружества общи услуги по управление и контрол, техническа помощ, консултации, участие с финансиране, свързани с инвестиционните им дейности по оперативните програми, предоставяне на гаранции", посочи Аврамова.
Тя допълни, че новият холдинг ще се формира чрез парична вноска от държавата. Средствата ще бъдат предоставени от централния бюджет за 2020 г. по бюджета на МРРБ.
Предметът му на дейност
Новият холдинг ще извършва финансиране на дружества, в които участва, както и координиране и управление на инвестиционни дейности и на дейностите по поддържане на ВиК инфраструктурата, която е недоизградена и силно амортизирана. Затова е налице и потребност от изграждане на нови, реконструкция и модернизация на съществуващи ВиК системи и съоръжения.
По думите на министър Аврамова, „Български ВиК холдинг" ще е с предмет на дейност придобиване и управление на участия в дружества от отрасъл ВиК и дружества, свързани с изграждане, ремонт и реконструкция на ВиК инфраструктура, финансиране на дружества, в които холдинговото дружество участва, координиране и управление на инвестиционните дейности и на дейностите по поддържане на ВиК инфраструктурата.
Какво предстои
Предвижда се в срок до шест месеца след учредяване на холдинга ЕАД - София акциите и дяловете, които държавата притежава в съществуващите ВиК дружества и в дружества, свързани с осъществяване на предмета на дейност на холдинга, да бъдат внесени в капитала му чрез апортна вноска. С техния размер ще бъде увеличен капиталът на държавната компания.
Правата на държавата ще се упражняват от министъра на регионалното развитие и благоустройството. „Български ВиК холдинг" ЕАД ще бъде принципал на всички ВиК дружества с държавно участие в капитала. Той ще има двустепенна система на управление - Надзорен и Управителен съвет. Членовете на Надзорния съвет ще бъдат избирани от министъра на регионалното развитие и благоустройството, а членовете на Управителния съвет - от Надзорния.
Холдингът няма да възлага процедури по обществени поръчки, финансирани по Оперативна програма „Околна среда" 2014-2020 (ОПОС). ВиК дружествата остават самостоятелни юридически лица, бенефициенти са по оперативната програма с всички произтичащи от това права и задължения.
Най-големият ресурс по ОПОС от 2.3 млрд. лв. (почти две трети от бюджета на програмата) са планирани за сектор „Води". По данни на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) до края на 2019 година са подписани само 24 договора на обща стойност 946 млн. лв. (41% от бюджета). От тях 17 са за инфраструктурни проекти на стойността 836 млн. лв., от тях безвъзмездната финансова помощ от ЕС е 620 млн. лв., а останалите от държавния бюджет.
Обявените през миналата година по ОПОС процедури са за 1.6 млрд. лв. за реконструира и изграждане на около 1300 км ВиК мрежа, изграждане на две нови станции за пречистване на отпадни води, една за пречистване на питейни води. Този ресурс ще се усвоява и от включените във ВиК холдинга водни дружества с държавно участие.
Оценката на други министри
По време на правителственото заседание министърът на икономиката Емил Караниколов определи идеята за създаване на ВиК холдинг като много добра.
„Считам, че това ще е начинът не само да структурираме по-добре управлението и да помогнем на Перник, но и въобще цялата ВиК структура в България да бъде оптимизирана като дейност. Предложението е крачка напред. Разбира се трябва да мислим по-мащабно за структура, която цялостно да управлява водния сектор в България", допълни Караниколов, цитиран от „Фокус".
Той допълни, че се разработват и допълнителни мерки по отношение на управлението на водите.
Новоизбраният министър на околната среда Емил Димитров нарече предожението за съддаване на ВиК холдинг навременна мярка, която ще помогне за по-бързото усвояване на евросредствата, които досега са осигурени.
"Факт е, че са заделени средства, те са разпределени, но не се усвояват. Ако тези средства бяха усвоени своевременно, в момента нямаше да се налага да отделяме допълнителни средства, но по подобен начин стоят проблемите в цялата страна. Отделени са средствата, но не са усвоени", заяви Емил Димитров, цитиран от „Фокус".
Каква ще е ползата
Новата държавна мегаструктура е третата от този вид. През юли 2018 година бе създадена Държавната консолидационна компания (ДКК), която стопанисва всички язовири с държавно участие. При нейното учредяване ДКК получи 500 000 млрд. лева за техния ремонт.
Първата подобна държавна структура е „Българският енергиен холдинг", в който влизат енергийните компании с държавно участие.
И към двата холдинга мнението не е еднозначно. Затова първите коментари, след новината за създаване на ВиК холдинга, бяха, че се прилага „изпитана" схема, за спасяване на закъсал отрасъл.
По окончателин данни на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) към септември 2019 година в България оперират 66 ВиК дружества. Според списъка на регулатора, от тях изцяло държавни са 14 дружества, в 16 държавата притежава 51 на сто дял, а останалият дял е общински, но 26 от водните оператори са с изцяло общинска собственост, 2 са общинско-частни, а 8 - изцяло частни.
Това означава, че в новия холдинг ще влязат по-малко от половината (30 дружества), останалите 36 няма да бъдат под неговата шапка.
А какво ще е ползата, най-вероятно няма да стане ясно скоро, но вече се чуват коментари, че и ВиК холдинга ще има славата на ДКК и БЕХ, които никога не са се възприемали еднозначно от специалистите н съответните сектори.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |