Снимка: БГНЕС
Задава се поредната криза. След водната, заради която правителството създаден държавен холдинг в четвъртък, следващата най-вероятно ще е за боклука.
Вижте още: Правителството учреди холдинг за всички ВиК дружества с държавно участие
Притеснени, че нерегламентираното стоварване на боклуци се увеличава, а незаконните сметища никнат като гъби след дъжд, управляващите обмислят мораториум върху вноса на отпадъци.
Поредно доказателство за задаваща се криза
с боклука е незаконното изхвърляне на опасни отпадъци край село Торос, недалеч от Луковит, за което съобщи тази сутрин Нова телевизия. Общината е била запозната със случая преди седмица след сигнал на кмета на Торос. Намесила се е и прокуратурата, а опасните отпадъци са пренесени за съхранение в сметището на Луковит.
„Те ще се намират на площадката до момента, в който трябва да ги третираме, за да ги унищожим", обясни кметът на Луковит Иван Грънчаров. Служител на общината уточни, че „след приключване на досъдебното производство, органите на реда ще ни наредят тези отпадъци да бъдат обезвредени и предадена на лицензирана фирма, но това ще струва на общината множество средства".
Служители на общината са засекли по видео наблюдението камион с великотърновска регистрация да изхвърля течности и боклуци с неясен произход, излъчващи ужасна миризма.
Местата с нерегламентирани сметища
Преди това отпадъци с неясен произход бяха открити в имот край Плевен, а през миналата година и под един от мостовете на магистрала „Струма".
Скандал предизвика разследването на италианската полиция, която задържа през декември 17 вагона край Милано с 815 тона боклук, предназначен за България. По-късно стана известно, че на различни места край Плевен и Враца се съхраняват и преработват незаконно внесени от Италия отпадъци за изгаряне. След което започна прокурорска проверка в България, след като беше съобщено, че за боклука от Милано се води и международно разследване.
Според италианските медии, след разкритието в Милано са последвали арести на стотици членове и свързани с ндрангета, определяна за най-невидимата, но и най-жестока италианска мафия. Повдигнато е било обвинение на полицейски началник, адвокати, предприемачи, счетоводители, държавни служители. България също е участвала в акцията.
МВР и ДАНС проверяват екоминистерството и заради боклука
На 6 януари новият главен прокурор Иван Гешев е разпоредил на министъра на вътрешните работи и на председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) да извършват съвместни проверки за спазване на Закона за управление на отпадъците и на Закона за опазване на околната среда от притежателите на отпадъци на територията на страната. В съобщението до медиите от прокуратурата тогава уточниха, че проверката трябва да установи всички "притежатели на отпадъци" по смисъла на Закона за управление на отпадъците в България.
Всичко това най-вероятно е накарало премиера Борисов да поиска от министрите да проучат каква е възможността да бъде въведен едногодишен мораториум върху вноса на отпадъци за изгаряне в България. Това стана в четвъртък в началото на правителственото заседание.
За евентуален мораториум заговори и председателят на парламентарната комисия по околна среда и бивш министър на околната среда и водите във второто правителство на ГЕРБ Ивелина Василева. В интервю за БНТ в петък тя каза, че се подготвя промяна в законодателството, с която да се забрани вносът на боклук в България за срок от една година.
Къде трябва да се горят опасните отпадъци
По думите на Васиева, едногодишният срок е достатъчен, за да се извършат проверките на всички горивни инсталации, да се види дали те затварят устройствата за видеонаблюдение и дали спазват т. нар. дълбок ОВОС. По данни на МОСВ в България функционират със съответния лиценз 8 инсталации за изгаряне на отпадъци:
- „Девня Цимент" АД;
- "Холсим" АД;
- "Златна Панега Цимент" АД;
- ТЕЦ "Бобов дол" ЕАД;
- "Топлофикция-Сливен" ЕАД;
- "Грийнбърн" ЕООД, София, с площадка в Разград;
- „Биовет" АД с площадка към заводите в Пещера;
- "Еко сейф" с мобилен инсенератор в Девня.
Данните на Евростат показват, че за пет години (от 2013 до 2017 година) в България са внесени 461 203 тона отпадъци за изгаряне и преработка.
Предстоят консултации с Европейската комисия
Ивелина Василева обясни, че преди да бъдат приети законодателните промени, ще се наложат консултации с юристи и с Европейската комисия. „В ЕС действат ясни регламенти за трансграничния превоз на отпадъци, които България вече е приела", подчерта депутатката от ГЕРБ. Запитана дали ЕС няма да наложи реципрочни мерки и да забрани износа на боклук от България, тя не се ангажира с конкретна прогноза, като отговори, че всичко е въпрос на преговори.
Още по темата:
Колко ще плащат софиянци за замърсяващите въздуха коли през 2020 година
Нови кметове обмислят по-високи местни данъци и такси
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |