Вместо на протест, дребни търговци на горива подкрепяха пред Народното събрание приетите промени в Закона за горивата. Снимка: БГНЕС
Малко необичаен митинг имаше в сряда (22 януари 2020 г.) пред парламента. Обикновено там се протестира, докато вчера група от представители на дребните търговци на горива се събраха пред Народното събрание на митинг в защита на измененията в Закона за горивата (Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - както е името му). Голяма част от текстовете, които по програма по-късно бяха приети окончателно от парламента, бяха предложени или съгласувани с браншовите организации.
„Целта на присъствието пред Народното събрание е търговците да са сигурни, че лобистки интереси няма да объркат отново политическия дебат и постигнатото съгласие по текстовете от закона да бъде опорочено", каза пред журналисти Симо Симов от Асоциацията на търговците и превозвачите на горива, която организира митинга.
„Това е нашата работа, с това си храним семействата, това ни е прехраната. Ако беше останал първият вариант, ние трябваше да спрем да работим", казва Женя Кръстева, собственик на бензиностанция във Варна.
Странната съдба на Закона за горивата
След публикация в Държавен вестник, формално той е в сила от януари 2019 г. (приет на 12 юли 2018 г., а влиза в сила 6 месеца след неговото приеман), но заради липсваща наредба за прилагането му, законът не действа. Малко повече от седем месеца след като законът формално влезе в сила, въпросната наредба беше одобрена в края на юли 2019 г., но "под условие" да влезе в сила от 26 октомври 2019 г. Последва ново отлагане и в момента крайният срок е 26 януари 2020 г.
Вижте още: Ще паднат ли рестрикциите на пазара на горива?
Приетите в сряда промени ще наложат приемането на нова наредба, което за пореден път ще отложи влизането в сила на закона поне до началото на май. Дори и бързо да се пренапише наредбата, нужен е най-малко 30-дневен срок за обществено обсъждане.
И докато вървеше сагата с наредбата, правителството внесе на 16 декември 2019 г. нови промени, които всъщност бяха приета на второ четене в сряда. Така бяха удовлетворени повечето от исканията на дребните търговци.
„Законът в този му формат, който прие парламентът и всички ние, ще бъде работещ за икономиката и за потребителите", каза Симо Симов. Събралите се пред парламента търговци свалиха жълтите си жилетки, след като законопроектът беше приет окончателно. Срещу част от новите текстове, обаче, се обявиха собственици на големите вериги бензиностанции още, когато правителството внесе промените в края на миналата година.
Какво прие парламентът
Законът за изменение и допълнение на Закона за горивата, приет на второ четене от депутатите, намалява финансовите изисквания за регистрация на търговците и банковите гаранции, които ще са в зависимост от оборотите на фирмите, за да не се нарушават конкурентните принципи на пазара. Тава беше най-важното искане на дребните търговци. В първоначалния вариант изискването беше 1 милиона лева уставен капитал и обезпечение от 500 000 лева.
Според измененията, за годишни приходи: до 5 млн. лв. търговците трябва да имат дълготрайни активи или внесен уставен капитал в размер на 50 000 лв.; до 10 млн. лв. капиталът или обезпечението трябва да е 100 000 лв.; за приходи до 20 млн. лв. - 200 000 лв.; за приходи до 50 млн. лв. - 500 000 лв. за приходи над 50 млн. лв. - 1 млн. лв. капитал или активи.
Преместваемите бензиностанции остават
За обектите за зареждане в отрасли като земеделие, строителство и минно дело, вече няма стриктно изискване да бъдат единствено трайно прикрепени към недвижим имот и се връща отново опцията и да бъдат "преместваеми". Това означава, че се допуска зареждане от цистерни, за което най-много настояваха селскостопанските производители, както и от други браншове.
Преместваемите обекти няма да бъдат задължени да се регистрират по Закона за горивата заради количествата гориво, което съхраняват и превозват. Така земеделските стопани ще зареждат комбайните с гориво на полето от цистерни с вместимост до 50 куб. м, осигурени от лицензирани данъчни складове.
Строителните фирми, които са в професионалния регистър на Камарата на строителите, ще може да зареждат с горива както собствената, така и наетата тежка пътна техника и превозните средства на подизпълнителите си. Минните компании също ще зареждат тежката минна техника на място в рудника, без да се изисква да изградят бензиностанции, които да отговарят на изискванията на Закона за устройство на територията.
Търговците на пропан-бутан недоволни
Приетият преди година закон задължи тези търговци да притежават поне 10 000 бутилки, но в приетия законопроект броят на бутилките и намален, но има диференциация в зависимост от обемите продажби: 1000 броя за лица със средномесечни продажби на годишна база, на бутилиран пропан-бутан за битови и индустриални нужди до 25т.; 4000 бр. - за лица със средномесечни продажби на годишна база на бутилиран пропан-бутан за битови и индустриални нужди до 100 т.; 8000 бр. - за лица със средномесечни продажби на годишна база на бутилиран пропан-бутан за битови и индустриални нужди до 200 т.; 10000 бр. - за лица със средномесечни продажби на годишна база на бутилиран пропан-бутан за битови и индустриални нужди над 200 тона-
И въпреки искането за редукция, от Асоциацията на производителите и разпространителите на бутилиран пропан-бутан са недоволни, тъй като голяма част от техните членове вече са инвестирали, в повечето случаи с кредити, в оборудване, което за много от тях става излишно. Разчетите на браншовата организация показва, че за закупуването на 10 000 газови бутилки се влагат 250 000 евро, а преоформянето на складовете по стария закон - 2 млн. лв.
Санкциите
Бензиностанциии и складове за горива ще бъдат запечатвани за две години, ако продават контрабандни нефтени продукти, а цистерните, които ги превозват, ще бъдат спирани от движение за една година.
Глоба от 10 до 100 000 лева е санкцията за нарушителите на закона в частта му за зареждане на извънпътна техника или механизация с петролни продукти, които не са регистрирани по ДДС, съответно с имуществена санкция - от 20 000 до 200 000 лева. Глоба в размер от 5000 до 10 000 лв., съответно с имуществена санкция - от 10 000 до 20 000 лв. за нарушителите на закона в частта му за пълнене на туристически бутилки с пропан-бутан. С глоба в размер от 10 000 до 100 000 лв., съответно с имуществена санкция - от 20 000 до 200 000 лв., когато се зареждат петролни продукти в нерегистриран обект.
Законът влиза в сила на 25 януари 2020 година, ако не бъде върнат след вето на президента.
Още по темата:
Министерството на икономиката разработва промени в Закона за горивата
Бензиностанции може да затворят на 1 април
След спорове и протести, новият Закон за горивата в сила след 6 месеца
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |