Снимка: БГНЕС
Протестът е основно срещу Наредба Н-18, която регламентира по-тясната интеграция на касовите апарати и софтуера за управление на продажбите (СУПТО) с НАП, и искат тя да се отложи. Протестиращите настояват преди да влезе в сила подзаконовият акт, работни групи на протестиращите да обсъдят с приходната агенция кои текстове да се променят, така че да са по-разбираеми и съответно по-лесно изпълними. Според браншовите организации, които подкрепят протеста - Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и всички нейни 36 структури по градове, Българска асоциация на заведенията (БАЗ), Сдружение на Заведенията в България, (СЗБ) , Съюз на търговците на дребно на хранителни стоки в България и други представители на малкия и среден бизнес, при съставянето на Наредбата от НАП не са се консултирали с бранша.
За кого се отнася Наредба Н-18
Лицата, които отговарят на изискванията на наредбата (чиито продажби в брой са под 5% от приходите и за които са изпълнени два от трите критерия - приходи от продажби над 16 млн. лв., стойност на активите по баланс над 8 млн. лв. и персонал от над 50 души) и са избрали да използват СУПТО, който създава стандартизиран одиторски файл, трябва да съобразят дейността си с изискванията на Наредба Н-18 до 31 март 2020 г.
Лицата, избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби - СУПТО със стандартизиран одиторски файл, трябва да уведомят за това НАП по електронен път до 31 януари 2020 г.
Според данъчните, всякакви страхове от това, че прилагането на Наредбата ще увреди на бизнеса са неоснователни, тъй като НАП ще разглежда всеки частен случай. Разчетите на приходната агенция показват, че в страната има около 300 хил. търговци, които използват софтуер за управление на продажбите и те трябва да изпълнят изискванията на Наредба Н-18. За улеснение на търговците в НАП са регистрирани над 600 софтуера за управление на продажбите и търговците може да използват само някой от тях в обектите си, където осъществяват продажби в брой и имат касови апарати.
Важни крайни срокове по Наредба Н-18
Производител/разпространител може да разпространява софтуер, който не отговаря на изискванията, определени в наредбата, до 31 януари 2020 г.
От 1 февруари 2020 г. фискалните бонове, издавани от ЕСФП, следва да съдържат и данни за размера на ДДС, акциз, покупна и продажна цена на горивата във всяка касова бележка.
29 февруари 2020 г. Лицата, които извършват сервизно обслужване и ремонт на ИАСУТД, привеждат дейността си в съответствие с разпоредбите на наредбата. Издадените удостоверения за регистрация на тези лица са валидни до 29 февруари 2020 г.
31 март 2020 г. Лицата, използващи софтуер за управление на продажби, подават информацията относно използвания от тях софтуер в търговските обекти до 31 март 2020 г.
Лицата, избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби - СУПТО със стандартизиран одиторски файл, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на наредбата до 31 март 2020 г.
Лицата, които извършват продажби на стоки или услуги чрез електронен магазин и отговарят на условията, предвидени в наредбата, са длъжни да приведат дейността си в съответствие с всички изисквания в срок до 31 март 2020 г.
30 април 2020 г. Лицата, които извършват сервизно обслужване и ремонт на фискални устройства, привеждат дейността си в съответствие с разпоредбите на наредбата. Издадените удостоверения за регистрация на тези лица са валидни до 30 април 2020 г.
31 май 2020 г. Лицата, избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби - СУПТО със стандартизиран одиторски файл, подават информация относно използвания от тях софтуер в търговските обекти до 31 май 2020 г.
Лицата, които извършват продажби на стоки или услуги чрез електронен магазин и отговарят на условията, предвидени в наредбата, подават информацията относно използвания от тях софтуер в срок до 31 май 2020 г.
Основните искания на протестиращите
Седем конкретни са исканията, свързани с ключовия документ за бранша (Наредбата), но основното от тях, което обединява най-много ресторантьорите и хотелиерите, е свързано с отлагане на сроковете, заложен в наредбата (виж по-горе), обясни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria в понеделник Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Цитирайки Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, ключовата дума, описваща наредбата, е хаос.
Най-важният срок е 31 януари 2020 година, до който всички лица, използващи софтуер за управление на продажбите - независимо дали са или не са регистрирани по ЗДДС, трябва да приведат използвания от тях софтуер в съответствие с нормативните изисквания и да сменят или модифицират фискалните си устройства, т.е това е началото на действие на Наредба Н-18.
По думите на Румен Драганов, компаниите от ресторантьорския и хотелиерския бранш са притеснени с промените на софтуера и евентуална неумишлена техническа неизправност. Едно от големите притеснение на бранша е, че с промените в Наредба Н-18 данъчните ще имат достъп до личните данни на всички от персонала, включително и до рецептурните книжки, които често са фирмена тайна.
Освен исканията, свързани с Наредбата, протестиращите настояват още:
- диференцирана ставка по ДДС за храните и сектора на обществено хранене и развлечение, категоризирани по Закона за туризма, на 5%, каквато според тях е практиката в някои страни членки на Европейския съюз и съседни стани като Сърия и Турция. За целта се настоява да се сформира работна група за обсъждане възможностите за въвеждането на диференцираната ставка по ДДС;
- задължителна регистрация по ДДС на всички обекти в храненето и туризма, въвеждане на лимит за издаване на разрешителни на нови обекти, както и отмяна на наредбата на НАП за запечатване на заведения при открити нередности като крайна мярка;
- да се узакони бакшишът в заведенията за хранене, като възможностите са две - едната е да бъде включен в касовия бон и така да бъде отчетен като приход, а другата - НАП да го регламентира дали ще се облага с данък общ доход, след като отива директно към заплатата на служителя.
Позицията на държавата
Министърът на финансите и директорът на НАП обявиха, че наредбата няма да бъде отложена с основанието, че сроковете в наредбата вече са отлагани два пъти, а много от фирмите вече са осъществили значителни инвестиции, за да приведат в съответствие с новите изисквания софтуерните си продукти. Софтуерни разработчици предупреждават, че част от клиентите отлагат внедряването на новите програмни продукти, като това ги поставя под риск от санкции.
Последните данни на НАП показват, че 90% от касовите апарати в страната вече отговарят на новите изисквания и подават в НАП информация за отчетения оборот на всеки 5 минути, а преди два дни говорителят на НАП Росен Бъчваров обяви, че регистрациите продължават интензивно.
Относно мярката за запечатване на заведения за хранене, тя действа отпреди 2 години и не се прилага за най-дребните нарушения, а причината за нейното въвеждане е, че санкциите от 1000-1500 лв. са се оказали неефективни. „Обект не може и не е запечатван за дребни нарушения. Ако има незалепен дневен финансов отчет или в обекта я няма книгата за дневния финансов отчет, те са формално някакъв вид нарушение. Неиздаването на касова бележка не е дребно нарушение - законодателят също смята така", обясни в интервю за БНТ говорителят на НАП Росен Бъчваров в понеделник. Той подчерта, че касовите бележки за 5 лв. също са важни, а при проверка може касовият апарат да е отчел 200 лв., а в касата реално да има 2000 лв. „Това е основание за запечатване на търговския обект", каза Бъчваров.
Протестът
Националният протест ще се проведе на 29 януари пред Народното събрание, но и в други градове като Варна, Русе и Велико Търново, под наслов „От бизнеса с любов". Протестът е само с икономически искания и не е свързан с гласуването на вота на недоверие към правителството, уверяват организаторите.
Още по темата:
Хотелиери отчитат ръст от 15% на записванията за зимния сезон в Банско
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |