Снимка: БГНЕС
Разпространителите на твърди горива и обектите, в които се разпространяват твърдите горива, се вписват в регистър, като за всяко вписване се заплаща държавна такса в размер на 50 лева. Това е записано в проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Тарифа № 11 за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) по Закона за държавните такси, като се въвеждат нови.
По този начин ще бъде завишен контролът върху дейността на търговците на твърди горива и обектите, в които разпространяват дървата за огрев и въглищата.
Подзаконовият нормативен акт се предлага по силата на приетите изменения и допълнения в Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ). Самият проект за постановлението и съпътстващите го документи са качени на портала за Обществени консултации към Министерския съвет. Крайният срок за мнения и препоръки е 23.02.2020 година.
Целта
е по-строг контрол върху качеството на твърдите горива, които са пуснати, предоставени на пазара, пакетирани, етикетирани и разпространявани в Република България, и нови такси за бизнеса с тях, пише в мотивите си вносителят на проекта за Постановление на Министерския съвет министърът на икономиката Емил Караниколов.
В него се подчертава, че използването на твърди горива (въглища и брикети) за битово отопление с ниско съдържание на сяра и пепел ще допринесе за намаляване на нормите от фини прахови частици (ФПЧ) и серен диоксид през отоплителния сезон и ще осигури подкрепа на националните усилия за намаляване на емисиите на тези замърсители в съответствие със задълженията на страната съгласно Директивата за националните тавани за емисии (2016/2284/ЕС). От друга страна, според мотивите на вносителя, ще даде възможност на бизнеса да оцени предварително финансовите си разходи при заявяване на определени услуги, когато за тях има посочени конкретни размери на такси в действащата Тарифа.
Как ще се контролира качеството на твърдите отпадъци
С измененията в ЗЧАП е предвидено ДАМТН да упражнява контрол върху качеството на твърдите горива, а именно: извършване на наблюдение и контрол на твърдите горива, за които има установени изисквания за качество; предприемане действия за установяване съответствието на твърдите горива с изискванията за качество документално и посредством вземане и изпитване на проби, като изпитването може да бъде възлагано на акредитирани лаборатории; контрол върху спазване на изискванията за опаковане и етикетиране; поддържане на регистър на лицата, които разпространяват твърди горива, и обектите, в които се разпространяват твърди горива; налагане на административни наказания на виновните лица, налагането на принудителни административни мерки и издаване актове за отнемане в полза на държавата на твърди горива.
За какво са новите такси
Предложените нови такси се отнасят до:- регистрация на лицата, които разпространяват твърди горива и обектите, в които се разпространяват твърди горива;
- вземане на проби от твърди горива (въглища и брикети произведени от въглища);
- изпитване на съдържание на сяра на твърди горива за битово отопление (въглища и брикети произведени от въглища);
- изпитване на съдържание на пепел на твърди горива за битово отопление (въглища и брикети произведени от въглища);
- изпитване на съдържание на обща влага на твърди горива за битово отопление (въглища и брикети произведени от въглища) и
- изготвяне на експертиза от резултатите от изпитване на съответствие на твърдите горива с изискванията за качеството им.
Ето и размерите на въвежданите такси за фактически направените разходи за вземане и изпитване на проби от твърди горива:
Как са изчислени новите такси
Размерът на таксите е равен на размера на разходите за извършване на съответната услуга, което е в съответствие с разпоредбите както на чл. 30е от ЗЧАВ, така и на чл. 7а от Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност (ЗОАРАКСД).
От новите тарифи Министерството на икономиката очаква увеличаване на приходи за ДАМТН в размер на 120 000 лева годишно. Увеличението на приходите и разходите за 2020 г. е утвърдено със Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г., като е залегнало и в бюджетната прогноза за 2021 г. и 2022 г. В този смисъл за приемането на проекта на акт не са необходими допълнителни разходи/трансфери/други плащания по бюджета на Министерство на икономиката.
Още по темата:
Икономическият печат на 20 януари 2020 година
Колко ще плащат софиянци за замърсяващите въздуха коли през 2020 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |