Снимка: БГНЕС
Газпром се готви да преразгледа цената на природния газ за България и синьото гориво може да поевтинее с над 50 процента, пише руският икономически вескидневник "Комерсантъ" в днешния си брой. Идеята била, цената на природния газ да се „отвърже" от петрола и вместо това стойността му да се индексира по модела на западноевропейските хъбове, като например холандският TTF, най-ликвидният в Европа.
При сегашните условия, когато цените на хъбовете в Европа падат до почти 100 долара за 1000 кубически метра, преразглеждането на ценообразуването е нормално, според източници на „Комерсантъ", а според тях, промяна в индексацията ще доведе до значително по-ниски цени за България.
Предложенето на „Булгаргаз" за второто тримесечие на 2020 година
Преди два дни, на 10 февруари, „Българгаз" предложи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от началото на II тримесечие на 2020 година цената на природния газ за крайните снабдители на природен газ и лицата на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия да бъде намалена с 2.52% или с 1.11 лв. спрямо утвърдената цена за I тримесечие на настоящата година. Ако предложението бъде утвърдено от КЕВР, цената от 1 март 2020 година ще бъде 42.93 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС (около 265 долара за 1000 куб. метра).
В съобщението си държавният доставчик уточнява, че „Булгаргаз" води преговори с ООО „Газпром експорт" за намаляване на доставната цена на природния газ за страната. Очаква се до края на февруари 2020 г., двете страни да се споразумеят и цената на природния газ за българския пазар да бъде значително понижена. Веднага след подписване на споразумението „Булгаргаз" ще поиска от КЕВР намаление на цената на природния газ още от началото на март 2020 г., както и преразглеждане на начина на ценообразуване.
„Газпром експорт" и „Булгаргаз" преговарят по инициатива на българската страна
Въпреки че от „Газпром" са отказали коментар, източниците на руския икономически всекидневник са потвърдили, че преговорите са в напреднал етап, а цената може да спадне до 140 долара за 1000 куб. метра.
За сравнение: средната цена на износа на „Газпром" за Европа през 2019 г. е 203 долара за 1000 куб. метра. По данни на Европейската комисия, през първите три тримесечия на 2019 г. цената на руския газ, внесен в България, е била средно два пъти по-висока от цената на газовите хъбове в Холандия и Германия. Според Мария Белова от Vygon Consulting, цитирана от „Комерсантъ", в случай на промяна в обвързването с цената на холандския хъб, договорът между „Газпром" и „Булгаргаз" ще се състои от оферта за TTF плюс транспорт до България. Тогава при сегашната цена на TTF цената на руския газ за България ще бъде около 140 долара за 1000 кубически метра, което е намаление с 53 долара или с 69%.
Защо „Газпром" променя начина на ценооборазуване
Като аргумент за намерението на „Газпром" да промени начина на ценообразуването на природния газ, от руския делови ежедневник посочват от една страна задълженията на руския доставчик пред Европейската комисия в рамките на разрешаване на антимонополното разследване от 2018 година, отнасящо се доставките на руски природен газ Литва, Латвия и Естония, както и за България и Полша. Според Европейската комисия, „Газпром" злоупотребява с господстващото си положение и предлага неправомерно договори на петте страни за индексация с петрола. Затова тези страни могат да поискат преглед на цените от руския монопол, ако се различават значително от котировките на газови хъбове в Западна Европа, припомня „Комерсантъ".
"Газпром", който много години ожесточено защитава индексацията на петрола, през последните години се отказа от нея в договорите си с почти всички основни европейски потребители. През трите тримесечия на 2019 г. делът на индексацията според цените на европейските хъбове в структурата на продажбите за износ на газ от Газпром е 56.7% и ще продължи да нараства за сметка цените, които са обвързани с петрола, посочва Мария Белова, позовавайки се на данни от представянето в деня на инвеститора в „Газпром".
От друга страна е факторът конкуренция: България от есента ще може да получава природен газ от Азербайджан през Турция през Трансанадолския газопровод (ТАНАП), който ще е доста по-скъп заради високите тарифи за пренос, и втечнен природен газ от САЩ, Катар и Египет през гръцкия терминал в Александрупулис през изграждащия се в момента газопровод между Гърция и България.
Ползата за потребителите в България
„Булгаргаз" вероятно преговаря за намаление на цената с всички доставчици, а не само с Русия. Всички компании искат да печелят от ценовата разлика между доставките на едро и на дребно, прогнозира пазарният анализатор Сергей Пикин.
Запитан дали обикновените потребители в България „ще усетят, ако Русия намали цената на газа", експертът отговаря: „Те вече го усетиха: след пускането на „Турски поток" стойността на газа стана много по-ниска".
„Скоро компаниите от Източна Европа ще последват подобен път, единственият въпрос е какво ще бъде нивото на индексация", прогнозира експертът Мария Белова пред „Комерсантъ".
Още по темата:
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |