Снимка: БГНЕС
Стана практика, особено на председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ да вкарва в последния момент между две четения на някакъв законопроект, изменения на друг закон, които да се приемат в заключителните разпоредби. Така стана и в сряда, когато на второ четене се приемаше законопроектът за изменение и допълнение на Закона за независимия финансов одит.
Да припомним, че преди близо месец по същия начин Менда Стоянова внесе промени в Закона за БНБ, относно валутния борд и еврото, вписани в заключителните разпоредби на Валутния закон, който предизвика много коментари, които не престават и днес, и се наложи държавата в лицето на БНБ и Министерство на финансите да влезе в обяснителен режим.
Вижте още: Ще действа ли валутният борд до приемане на еврото от България?
По този начин не се предвижда обществено обсъждане на предлаганите законодателни промени и срокът за тяхното приемане става много малък.
Без дебати, само с едно възражение от депутат от БСП, народните представители приеха промени в Закона за местните данъци и такси, които са записани в преходните разпоредби на Закона за независимия финансов одит, предложени от Менда Стоянова и група народни представители. На електронното табло в залата беше изписано: 77 гласа „за", 36 "против", а двама „въздържали се".
Таксата не била данък
С тази промяна, за която Менда Стоянова каза в пленарна зала, че „това не значи, че им въвеждаме нова такса или нов данък", слага законодателна точка на „изсветляването" на бизнеса с отдаване под наем за краткотрайно пребиваване на имоти през интернет платформи като Airbnb, BooКing, Homeway, Expedia, Rentbyowner и Facebook групи, и неговото регулиране. Да припомним, че приетите на 12 февруари промени в Закона за туризма стаите и апартаментите за гости, които се предлагат през интернет платформи, задължиха техните собственици да ги регистрират.
Председателката на парламентарната бюджетна комисия допълни, че туристическата такса, която е от 20 ст. до лев за нощувка, се плаща от туриста, затова според нея това не било данък.
Вижте още: Собственици ще плащат данък за предлаганите от тях имоти за настаняване през интернет
Единствен депутатът от БСП Крум Зарков изрази възмущение, че между първото и второто четене на друг закон (за независимия финансов одит) се появяват 15 други предложения за изменения на различни закони, внесени от Менда Стоянова и група народни представители. Той посочи приетите като заключителни разпоредби промени в други закони като Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, Закона за корпоративното подоходно облагане, както и промени, които дават право да се запорира имущество специализирания наказателен съд, когато искането е отправено от специализираната прокуратура.
Какво предвиждат приетите промени
Собствениците на стаи и апартаменти за гости, които се отдават краткосрочно под наем чрез онлайн платформи ще трябва да начисляват и да плащат на общините туристическа такса между 40 и 80 ст. на нощувка на гост. Размерът на таксата, която ще се внася в общините, е равен на туристическия данък, който дължат хотелите с една звезда, и ще варира. Преди това трябва да има решение на местния общински съвет както за въвеждането, така и за размера на таксата. Тя се начислява в цената на нощувката и ще се внася от собственика на имота до 15-о число на следващия месец.
В срок от 3 месеца след влизането в сила приети промени в Закона за туризма, общините трябва да изработят наредби как точно да става. Собствениците на имотите ще имат още 3 месеца за самата регистрация, след което трябва да плащат годишен патентен данък, който варира между 25 и 250 лв. годишно, и може да се плати на 4 вноски.
Това означава, че той ще варира. В София и Пловдив например стойността на данъка за гост на хотел с една звезда е 0,40 лв. за една нощувка, във Варна - 0,50 лв., в Слънчев бряг- 0,45 лв., а в Банско - 0,80 лв., показва справка в регистрите на съответните общини. Данъкът няма да се плаща веднага, тъй като въпреки че размерът му вече се знае, формално трябва да има решение на местния общински съвет за въвеждането му.
Данъкът, който се начислява в цената на нощувката, ще се внася от собственика на имота до 15-о число на следващия месец.
Събраните средства от туристическата такса и патентния данък средства трябва да се изразходват за мероприятия, свързани с програми за развитие на туризма.
Още по темата:
Законопроектът за кратко отдаване на жилища под наем нарушава правото на ЕС
Airbnb ще става публична с директно листване през 2020-та година?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |