Снимка: БГНЕС
Нова телевизия засне амбулантен търговец да продава в метрото без проблем дефицитните в аптеките предпазни санитарни маски. В социалните мрежи се появиха и предложения за доставки на маски, вкл. и на липсващи лекарства срещу грип на многократно по-високи цени от тези в аптеките.
Оказва се, че
предвидливи „търговци"
са изкупили последните останали кутии в аптечната мрежа, за да ги продават по-скъпо. Нормалната цена на кутия с 50 маски в аптека е до 10 лева. В социалните мрежи има оферти за 100 лева. В същото време фармацевти прогнозират, че до дни от аптечната мрежа ще свършат термометрите, защото складовете са празни и няма нови доставки. Медици пък се оплакват от липсата на лични защитни средства.
И докато контролните органи не се намесят и не санкционират амбулантните търговци, съветът на председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов е потребителско хладнокръвие, докато ситуацията на пазара се нормализира, още повече, че поне засега България е извън обсега на опасния китайски корона вирус.
А в аптеките наистина има сериозен дефицит
потвърди го председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. В сутрешния блок на Нова телевизия той каза, че повече от 20 дена нямаме маски, няма и доставки. „Ние заявяваме на дистрибуторите, те са регистрирани и имат право да извършват тази дейност. Маски няма още от производителите. Има един голям производител в Германия и той решава на кой разпространител да изпрати. Досега пазарът се захранваше и с много китайски маски, но оттам има голям проблем. От Китай няма никакъв транспорт и доставки", обясни Николай Костов.
В много аптеки има дефицит, освен на санитарни маски и дезинфектанти, но и на едно от най-ефективните лекарства срещу грип - терафлу. „По аптеките го има все още тук-там, но като се съчетае дeфицитът с навлизането на втората грипна вълна, което се отразява на търсенето, притеснението на хората наистина нараства", подчерта фармацевтът.
Много държави в Европа алармират, че намаляват запасите им на лекарства и предпазни санитарни средства срещу грип. В някакъв момент може да настъпи истински дефицит.
Какъв е изходът?
Според Николай Костов, е да бъдат възстановени доставките от Китай. Азиатската държава е най-големият производител на санитарни маски и на активни субстанции, които се влагат в таблетките както на санитарните маски, така и в лекарствата против вирусни заболявания. „Чуваме, че карго доставките от Китай ще бъдат възстановени в началото на месеца. Има произведени маски. Някои от заводите работят, други не. И понеже системата на доставките е доста сложна, тъй като китайците работят с доставчици. Може даден завод да работи, но доставчикът да не работи", каза фармацевтът.
Кога се възстановяват парите за туристически пътувания
На фона на случващото се със здравето на хората, реалните икономически проблеми може да се окажат много по-големи, ако заразата с коронавирусът не бъде овладяна. Два от секторите, които вече губят заради епидемията, са туризмът и транспортът. Но и там не липсват злоупотреби. В КЗП постъпват много сигнали за отказано възстановяване на средства за пътуване в страни и региони, засегнати от коронавируса. По този повод председателят на КЗП препоръча: „Основният и най-важен съвет е да запазим спокойствие и да следваме съветите на експертите. Ако сме си запазили и заплатили пътуване от туроператор за място, където има наличие на коронавирус, можем да си получим парите обратно. Законът е казал, че могат да ни бъдат върнати парите, ако има обявено официално, че на даденото място има заразен, т.е възникнало е форс мажорно обстоятелство какъвто е вирусната епидемия."
Оказва се, че се отказва възстановяване на авансово внесени средства за почивки и пътувания през лятото. Това, според Димитър Маргаритов, е нормално. Не се възстановяват и средства за пътувания за региони, за които няма официална информация за наличие на заразени от коронавируса.
„Най-важно е да се следи официалната информация, която излиза от съответната държава", заяви Маргаритов и отново призова за потребителско хладнокръвие, особено за по-късен период от време, макар че за тях в момента се предлагат и големи отстъпки. „В случая е по-важно да се погрижим за превенцията на здравето си, отколкото да се възползваме от по-евтините оферти", препоръча председателят на КЗП.
За индивидуалните пътувания, извън пакетните, предлагани от туроператорите, нещата са по-сложни. При тях зависи от политиката на превозвача или хотелиера. Маргаритов даде пример с отменените полети „България еър" за Милано. Тогава закупилите билетите си за този период могат да си получат парите обратно.
При индивидуални пътувания действат други правила, като срокове до които може да бъде възстановяван пълният размери на сумите или частично.
Добре е да се запасим с лекарства
На въпрос трябва ли да се запасяваме с лекарства, фармацевтът Николай Костов даде положителен отговор с уточнението: „В някои държави има такива препоръки. Например, когато страдате от хипертония и се окаже, че районът, в който живеете е в карантина, трябва да имате лекарства. Въпреки, че няма опасност за това, препоръчвам такива хора да се запасят са такива лекарство. Става въпрос за страдащи от хронични заболявания."
Още по темата:
Изкуственият интелект се подготвя за битка с бъдещия коронавирус
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |