Снимка: БГНЕС
На зеседанието си от вчера, 27 февруари, Управителният съвет на БНБ разрешава преобразуването на Експресбанк чрез вливане по реда на чл. 262 от Търговския закон в Банка ДСК. След преобразуването Банка ДСК ЕАД става универсален правоприемник на Експресбанк, която се прекратява без ликвидация, уточнява банковият регулатор. Така на практика се финализира последната, засега, сделка в банковия сектор в България.
Да припомним, че на 15 януари 2019 година Банка ДСК финализира сделката по придобиването на 99.74% акционерно участие в Societe Generale Експресбанк. Унгарската ОТП Груп, собственик на Банка ДСК, придобива и местните дъщерни дружества Сожелиз България, Сосиете Женерал Факторинг, Застрахователно дружество Сожелайф България и Регионалният фонд за градско развитие на Експресбанк. Тогава не беше съобщена цената на сделката, но и досега точната сума не е известна.
На журналистически въпрос за цената на сделката при нейното оповестяване, ръководството на ДСК препоръча да се види увеличението на капитала на Банка ДСК. Той беше променен в края на 2018 година с допълнителни 600 милиона евро или 1.173 милиарда лева.
На пресконференция миналата година беше обявено, че до одобрението на БНБ двете банки ще продължат да извършват своята оперативна дейност като две отделни юридически лица. Председателят на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова подчерта тогава, че сливането е положително за икономиката и за стабилността на цялата банкова система, защото и двете банки са с добри финансови резултати и с добри показатели.
"Настоящото придобиване е значим момент не само за Банка ДСК, но и за целия банков пазар в България. Но най-важно е да подчертаем, че сливането на Банка ДСК и Експресбанк ще има най-голям положителен ефект върху клиентите на двете банки, благодарение на по-големите възможности за развитие и въвеждане на иновации, включително и по отношение на мрежата от клонове и банкомати, и електронните канали за банкиране. Поемаме ангажимента да осигурим плавен процес на интеграция и бихме искали да уверим всички наши клиенти, че ще бъдат навременно уведомявани за ключовите етапи в сливането на двете банки", добави Виолина Маринова.
Преди придобиването Societe Generale Експресбанк беше 7-та по големина банка в България с пазарен дял от 6.4%
Експанзията на унгарската ОТП Груп на Балканите и в Европа
Собственикът на Банка ДСК унгарската ОТП Груп постоянно разраства бизнеса си на Балканите и в Европа през последните няколко години. Финализирането на последната сделка в региона беше обявена на 13 декември 2019 г. с придобиването на 99.73% акционерно участие в SKB Bank в Словения - дъщерното дружество на „Сосиете Женерал Груп", както и другите местни дъщерни дружества на групата. SKB Bankа е 4-ата по големина банка на пазара в Словения с пазарен дял от близо 9%.
ОТП Груп присъства в България от 2003 г., а експанзията си на Балканите започва през 2001 година. В момента оперира, освен в България, в Албания, Словения, Сърбия, Румъния, Хърватска и Черна гора на Балканите и в още пет държави в Европа.
Източвик: ОТП Груп
Сделката за придобиване на Експресбанк от Банка ДСК е четвъртата от 2018 година насам
След определената като най-голяма сделка за придобиване на Обединена българска банка от белгийската група KBC през 2018 година, сделката за Експресбанк е последната, засега, като прогнозата на председателя на Асоциацията на банките в България Петър Андронов е този процес да продължи, тъй като такава е и тенденцията по света.
Много често анализатори и инвеститори oт бpaншa пocoчвaт, че фpaгмeнтиpaният пaзap е eднa oт нaй-гoлeмитe пpeчĸи зa peнтaбилнocттa нa eвpoпeйcĸитe бaнĸи. "Cъc cигypнocт ĸoнcoлидaциятa тpябвa дa ce cлyчи, ĸoнĸpeтнo в Eвpoпa, ĸъдeтo имa "paздpoбявaнe" нa пaзapa и тoзи мoдeл нe e ycтoйчив", прогнозира преди време изпълнителният директор на швейцарската финансова група UВЅ Серджо Ермоти. Ускорителят на тази тенденция вече се очертава и това е paзвитиeтo нa тexнoлoгиитe и навлизането финтех в банковия сектор.
Преди това Инвестанк придоби ТБ Виктория.
Третата сделка за 2018 година беше покупката на Банка Пиреос от Пощенска банка (Юробанк България).
Така само за две години на български пазар се реализираха четири сделки на обща стойност от около 2.477 млрд. лева.
Още по темата:
Стабилността на българския банков сектор потвърдена от ЕЦБ
Рекордни печалби отчитат 100-те най-големи банки в Югоизточна Европа през 2018 г.
Банките, които останаха встрани от консолидацията в банковия сектор
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |