Снимка: БГНЕС
Още на другия ден, 4 март, след като стана ясно, че е постигнато споразумение с „Газпром" България да получава с 40.3% по евтин природен газ от Русия, при това със задна дата, в социалните мрежи се появиха коментари как и с колко ще бъдат компенсирани потребителите на парно от топлофикациите. Още повече, че „Газпром" ще възстанови разликата от 5 август 2019 година до 29 февруари 2020 година, тъй като от тогава доставната цена се понижава.
Защо „Газпром" намали цените на природния газ
И въпреки че България е инициатор за преговорите с Русия, решаваща роля за намаляване на цените оказа споразумението по антимонополното дело на Европейската комисия (ЕК) срещу "Газпром". Антимонополната комисия към ЕК започна разследване срещу „Газпром" през 2017 година, което приключи след близо година и половина, когато в края на май 2018 година беше подписано споразумение с „Газпром". Европейската комисия задължи "Газпром" да продава синьо гориво на конкурентни цени в страните от Централна и Източна Европа, а специално за България руският газов монополист няма да иска от нашата страна обезщетение за спирането на проекта "Южен поток". Споразумението даде възможност на страните-членки на ЕС да започнат преговори за намаляване на цените на природния газ.
Според информация на Европейската комисия, възстановяването на сумите от „Газпром" зависи от началото на преговорите, затова и различните страни ще получат различни компенсации. За България сумата е около 150 милиона долара с ДДС за 7 месеца.
Вижте още: 40% по-евтин природен газ ще получаваме от Русия
Освен това, вбъдеще цената на природния газ ще се определя по нова пазарна формула, в която основна част от компонентата ще се формира от цената на регионалните пазари, т. нар. хъбова индексация, следват борсовите цени на петрола и курса на долара към съответиня педиод за който се договаря новата цена.
Какво показват предварителните разчети
„Булгаргаз" ще внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предложение за намаляване на цените на природния газ от 1 април, поне така обеща на пресконференцията на 3 март изпълнителният директор на газовото дружество Николай Павлов. По неговите думи, „редно и справедливо" е разликата между цените, действащи към онзи момент, и новата цена и съответно формираната сума да бъде възстановена на клиентите на „Булгаргаз". Което означава, че и потребителите на топлинна енергия от ТЕЦ-овете на природен газ трябва да получат компенсация.
„Със сигурност ще има намаление на цената на парното, предполагам, обаче, че топлофикация ще предпочете да не връща пари, а някаква форма на прехващане или по-голямо намаляване на текущите сметки на потребителите през годината", прогнозира пред bTV бившият енергиен министър Трайчо Трайков и районен кмет на община „Средец".
„По-ниската цена ще доведе до намаление на цените на стоките, за които газът е основна суровина или източник на енергия, като например торовите и циментовите заводи, топлофикационните дружества, както и плодовете и зеленчуците, които се отглеждат в парници", коментира за Агенция „Фокус" Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Според предварителните разчети на АИКБ, за големите заводи, занимаващи се със стоманопроизводство или производство на цимент, торове и стъкло, поевтиняването ще е с 35%, а на стоките им - с 10%. От работодателската организация уточняват, че 40% по-евтин газ не означава 40% по-евтини крайни цени.
До 24% по-евтино парно
„Стоката не е 100% природен газ. Природния газ участва във формирането на крайната цена като себестойност в различна степен", обясни председателят на АИКБ Васил Велев пред bTV. Според него, при битовите потребители на природен газ крайната цена ще е с около 24% по ниска. За всяка топлофикация процентът на намаление ще е различен.
Според Трайчо Трайков, за топлофикациите няма да е толкова голямо намалението, тъй като газът е 60-70% от стойността на произведената енергия. По неговите думи, поевтиняването на природния газ ще се отрази най-съществено на транспорта, който използва газ метан, на химическата индустрия и др., чиито стоки и услуги ще поевтинеят, на електроенергията, произведена от ТЕЦ-ове на природен газ. „При хляба, например, едва ли ще има намаление, но производителите ще почувстват този толеранс, за да се задържат по-лесно на пазара", обясни бившият енергиен министър.
Все още от Топлофикация София няма официална позиция, но според източници от столичното дружество, най-вероятно ще се предлагат варианти за избор от страна на клиентите, както и при изравнителните годишни сметки. При тях се предлагат две възможности - приспадане на надвзетата сума или изплащане на разликата. В случая, най-вероятно вторият вариант няма да се приложи, заради задлъжнялостта на „Топлофикация София" към „Булгаргаз". Към 11 февруари 2020 година столичното дружество дължи на държавния доставчик на синьо гориво близо 200 млн. лева, а задълженията на потребителите към дружеството възлизат на около 370 млн. лв.
Още по темата:
Булгаргаз предложи по-евтин природен газ от 1 октомври, коригира първата си оферта
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |