Снимка: БГНЕС
По идея на министъра на финансите Владислав Горанов информацията в реално време, която се получава от камерите на толсистемата ще се предоставя на МВР и Агенция „Митници". По този начин ще бъдат засичани нарушителите, които не заплащат пътни такси, ще се получават и всички данни, които имат значение за преценката относно законосъобразното ползване на платените пътища. По този начин може бързо да се установи дали се превозват контрабандни стоки, незаконни превози и дали се извършват други нарушения на българското законодателство.
Това предвижда Проект на Инструкция за обмена на информация, условията и реда за достъп до информационни системи за целите на осъществяване на контрол, установяване и санкциониране на нарушения, свързани със събиране на пътни такси между Агенция „Пътна инфраструктура", Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници", предложена за обществено обсъждане от министъра на финансите Владислав Горанов на 21 февруари, а крайният срок за промени и идеи е днес, 6 май.
В същото време подзаконовият нормативен акт предвижда длъжностните лица от Националното тол управление по установяване и санкциониране на нарушенията по пътищата да получат достъп до данни за регистрирани превозни средства в Националния регистър на превозните средства и собствениците им, воден от МВР, за установяване на собствеността и ползването за целите на издаване на електронни фишове и наказателни постановления за нарушения по чл. 179, ал. 3-3б от Закона за движение по пътищата (ЗДвП). Затова информационните системи на трите ведомства (Министерство на финанси, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на вътрешните работи) се предвижда да бъдат интегрирани.
Целта на съвместната инструкция относно условията и реда за достъп до информационните системи е да се установят ясни правила относно извършването на тази дейност и да се постигне унификация на правилата относно обмена на информация между контролните органи, свързана с нарушения по чл. 179, ал. 3 - 3в от ЗДвП, пише в мотивите към документа.
Какво информация ще получават Митниците и Пътна полиция
АПИ ще предоставя достъп на МВР и Агенция „Митници в реално време до номера на регистрационната табела и информация за пътно превозно средство. Ако се установи, че то не е в регистъра на превозвачите или че е без платена винетка или толтакса, ще се уведомява МВР за налагане на съответното наказание. Нарушителят ще има възможност за доброволно плащане.
Пътната агенция ще предоставя на МВР и данни за съставените и връчени актове на водачи, както и за промени по тях - обжалване, потвърждаване, изменение, отмяна, частично или пълно плащане или изтекла давност. Данните за преминали през зоната на мониторинг автомобили, с изключение на снимковия материал, ще се предоставят чрез общата информационна система на толсистемата.
МВР ще получава и снимки и видеозаписи, като веществени доказателства за административно производство. Определени длъжностни лица от пътната агенция пък ще получат достъп до регистрите на МВР, за да установяват бързо собствеността на превозното средство, за вида, категорията, масите на превозното средство, технически допустимите маси на теглено ремарке, броя оси, екологичната категория и вида гориво.
Митниците ще получават информация за движението на автомобилите по републиканската пътна мрежа, а ще предоставят на МВР и на АПИ данни за декларирани стоки, платени мита и акциз, както и за извършени митнически нарушения.
Кои информационни масиви ще се ползват от трите ведомства са регламентирани и описани подробно в пет Приложения към Инструкцията
Колко ще струва тази интеграция
Предварителните разчети на финансовото ведомство показват, че ще бъдат необходими допълнителни 660 800 лева, тъй като ще се наложи разходване на средства за интеграцията между информационни системи на трите ведомства във връзка с преработване на техните функционалности.
За Агенция „Митници" разходите ще са в размер на 310 800 лв. без ДДС, които са осигурени по проект към Договор за изнесени дейности № ДОГ-43 от 08.04.2019 г. между Министерството на финансите и „Информационно обслужване" АД, който е в процес на изпълнение.
Очакваните разходи за интеграция на информационния обмен в системите на МВР са в размер до 350 000 лв. без ДДС.
За Агенция „Пътна инфраструктура" очакваните разходи по интеграцията вече са извършени в преходни години от заложени бюджетни средства съгласно сключен Договор Д-32 от 10.04.2019 г. за обществена поръчка с предмет Разширяване на информационната достъпност с добавяне на услуги и вторична интеграция с партньорските правоприлагащи институции в България - МВР, НАП и АМ" между „Скейл фокус" АД и Агенция ,, Пътна инфраструктура" на стойност 1 175 000 лв. без ДДС. След влизане в сила на инструкцията за обмен на информация не се очакват допълнителни разходи за Агенция ,, Пътна инфраструктура".
Какви са очакваните резултати от прилагането на интеграцията
- Очаква се създаването на условия за осъществяване на контрола по цялата територия на Република България, за ефективно изпълнение на дейността по установяване нарушенията по чл. 179, ал. 3 - 3в от ЗДвП и за налагане на съответните наказания за извършените нарушения.
- Ускоряване обработката на товарните и пътнически ППС при преминаването им през ГКПП;
- Създаване на ефективна възможност за предотвратяване на опитите за избягване плащането на пътни такси и запазване интересите на фиска, чрез ефективното осъществяване на обмен на данни в реално време между контролните органи във връзка с установяването на извършени нарушения при движение по платената пътна мрежа.
- В резултат на интеграцията между системите, предвидена в инструкцията, МВР и Агенция „Митници" ще получат възможност за получаване на данни в реално време, относно движението на пътни превозни средства по платената пътна мрежа на Република България. Тази информация ще създаде предпоставки за разкриване и на други нарушения и престъпления, по които двете ведомства имат компетентност.
Осъществяването на ефективен контрол е предпоставка за изпълнение на предвидените в закона задължения за заплащане на дължимите такси за преминаване по платената пътна мрежа, обобщават крайния ефект на Инструкцията нейният вносител.
Още по темата:
Нова заплаха на превозвачите за протести заради тол системата
Гневни жители на столични квартали блокират пътища заради винетки
Електронен фиш за глоба ще получават шьофорите без е-винетка
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |