Снимка: кадър от предаване на bTV
Един от основните проблеми след здравето на хората е, че заради коронавируса може да загубят работата си. След като се въвежда забрана за всички заведения и магазини, с изключение на хранителните магазини, аптеките и дрогериите, техните собственици вече алармираха, че освен че ще претърпят загуби, ще бъдат принудени да съкращават персонал.
„Бъдете сигурни, че бизнесът би понесъл много по-големи загуби от една продължителна пандемия. Решителните мерки, които се вземат, предполагат директни загуби за различни клонове от икономиката - транспорт, сектора на услугите, търговията на дребно, туризъм. Това каза в сутрешния блок на bTV вицепремиерът Томислав Дончев.
Мерките на правителството са да се минимизира ефектът от пандемията
По неговите думи, с тези мерки, които се вземат, правителството се опитва да минимизираме ефекта. „Представете си, ако една епидемия обхване огромна част от страната, а такива примери в света има, нима тогава загубите, които се свързват с увеселителни и развлекателни заведения и ресторанти ще бъде по-добра", попита риторично Дончев.
В отговор на въпрос дали правителството ще предприеме мерки за подпомагане на бизнеса, Томислав Дончев отговори, че на този етап в страните-членки на ЕС предимно се коментира какви мерки да бъдат предприети, но няма взети решения. „Помощ ще има, но тук проблемите не са само фискални - колко и какви пари откъде да дойдат и къде да се насочат, но са и морални. И ако имаме тема за подпомагане, това са лекарите и медицинския персонал, които са на първа линия", посочи вицепремиерът.
Дончев даде и конкретен пример с няколко медицински сестри, които са отказали да отидат на работа, защото ги е страх от заразата, и за които цяла България говори. „Никога не съм давал акъл на медиите какво да говорят, но предпочитам да се говори повече за всички лекари и медицински сестри, които в продължение на една седмица работят постоянно в условия на епидемия и не са спрели да се трудят и да си изпълняват дълга. И ако има тема, това е как да им помогнем и да им увеличим възнаграждението. По тази тема работят в министерството на здравеопазването и на финансите", обясни вицепремиерът.
Той каза отново, че
помощ за бизнеса ще има
Вече е възложено на екипа на Министерството на труда и социалната политика да препрограмират средствата от Оперативната програма „Управление на човешките ресурси" където са предвиден средства за помощи за персонала, които са останали без работа, да им се помогне в този прозоречен период. В последната седмица има и анонс за подпомагане от Европейския съюз, като сумата за България вероятно ще бъде 240 милиона лева, която не е голяма, но е помощ. Следващата седмица ще работим за подпомагане на бизнеса, но нека никой не очаква, че държавата може да покрие всички плащания от клиенти, които не са се появили по време на извънредното положение в някой хотел или ресторант.
Относно посочените от премиера 3 милиарда лева загуби, които ще понесе държавата до края на годината, вицепремиерът обясни: „Негативен ефект от епидемията и взетите мерки върху бюджета ще има, опитваме се да го ограничим. Ключовият критерий е колко дълго ще продължи тази ситуация. Опитът ни с този вирус е едва два месеца и не знаем всичко."
Правени са различни анализи от учени и лекари, а според една от версиите при затопляне на времето, вкл. и при повече слънцегреене заболяваемостта ще се ограничи, дори има научни теории, които допускат, че вирусът ще изчезне в рамките на тази година. За съжаление има теории и допускания, че пикът за заболяванията ще бъде септември. „Всичко това са негативни сценарии и те имат негативно отношение към икономиката", обобщи Дончев.
Той каза още, че направените предварителни разчети показват, че
през тия две седмици загубите са близо 5% от годишните
които имат отражение върху държавните финанси. „Трите милиарди, за които спомена премиера, е един от разчетите за цялата година към този момент, но биха могли да са и повече, надявам да са по-малко", допълни Дончев.
На въпрос ще има ли актуализация на бюджета за каквато настоява лидерът на БСП Корнелия Нинова, Дончев отговори: „Не може да се изключи, но нека да видим какво може да се направи в рамките на този бюджет. Ситуацията изисква да бъдем много бързи, когато е необходимо, а наред с това, особено когато говорим за стопанските мерки, е да ги обмисляме и да не ги измисляме в четвъртък срещу петък сутринта.
България е за пръв път в извънредно положение след 1945 година
Може би и заради това много хора се притесняват, защото си представят армия, полиция по улиците. Извънредното положение е мярка, която позволява на държавата да си разшири и обогати инструментариума да се бори със заразата. „И виждаме, че това се случва - в четвъртък вечерта беше гласувано от правителството, в петък сутринта безпрецедентно, без никакви възражения беше подкрепено от Народното събрание. След това работиха парламентарните комисии и същия ден вечерта беше приет един закон по отношение на един от основните проблеми, които имаме, това е спазването на карантината. Вече имаме много строг санкционен режим", обясни Томислав Дончев.
Той посочи, че в момента имаме няколко основни проблеми. Първият е пътуване от и за определени държави с висок рис за заразяване. Границите остават отворени, но при сериозни рестрикции, като това се отнася основно за чуждите граждани. Българските граждани не бива да се притесняват. Онези, които искат да се приберат от рисковите държави, ако са здрави няма проблем, а ако имат симптоми ще бъдат подложени на карантина. Относно спазването на карантината, за съжаление имаме много безотговорни граждани, които са поставени под карантина.
Процедурата е следната
когато се установи болен и теста за вируса се потвърди, ние тръгваме по веригата и изследваме всички хора, които са контактували с болния, а докато излязат резултатите от тестовете тези лица се поставят под карантина, някои от тях се държат безобразно и безотговорно и подлагат на риск всички, с които контактуват. Вече има действаща законодателна промяна в Наказателния кодекс, която предвижда глоби и дори затвор.
На въпрос адекватни ли са тези глоби или са прекалени, Дончев отговори: „До 5 години затвор и между 10 и 50 хиляди лева е много сурово наказание, което съответства на ситуацията. В крайна сметка, без решителни мерки няма как да се промени ситуацията. По време на заседанието на Министерския съвет, когато се обсъждаше законодателната промяна имаше 4 часа спор колко строги трябва да бъдат мерките. Ние си даваме сметка, че цялото това ограничаване, работата на търговските обекти, движението на хората има последици, вкл. и стопански последици, но по йерархията на приоритетите няма как на първо място да не се постави грижата за живота и здравето на хората. Мисля, че това е премеждие, през което ние като държава и като общество трябва да преминем и то по най-добрия начин. Българският народ невинаги се обединява в хубавото, понякога се обединява, когато има заплаха и риск. Надявам се този път това да се случи", подчерта Томислав Дончев.
По неговите думи, оперативният щаб внимателно е разгледал
математическите модели на разпространените на вируса
Най-добрият е китайският модел.
България е на дъното на графиката и има 31 болни, но според този математически модел, според данните, които имаме за заразените, страната ни е в тази част от кривата, където предстои стръмен тренд нагоре. „Единственият вариант да не я направим толкова стръмна или да не е толкова висока е мерките, които вземаме. Разликата между синия и сивия сценарий не са само математически величини, разликите са човешки животи. България е пред тази част от кривата, където предстои стръмен тренд на случаите на коронавирус нагоре. Кривата не е толкова стръмна, когато се въвежда социална дистанция", обясни вицепремиерът.
„Реакцията на хората масово да изкупуват хранителни стоки от магазините е естествена при паника, каза вицепремиерът Томислав Дончев. - Все пак българите в по-зряла възраст помнят и са преживели купонна система и хранителни магазини с празни рафтове и е естествена травматична реакция, когато усети криза да се презапасява."
Въпреки това Дончев посочи и три важни фактора: „Първо науката не е доказала, че този, който си купи 50 кг захар, придобива имунитет срещу коронавируса. На второ място българските магазини имат достатъчно продукция. И на трето място българското селско стопанство имат достатъчен ресурс да изхранят България в рамките на каквато и да е било криза. Обръщам внимание, че не се намираме в такава криза."
По думите му има
опасност от спекула с цените на предпазните материали, а не с храните
На въпрос дали ще има реакция от страна на правителството със спекулата, Дончев отговори: Службите на МВР ще си свършат работата. Имаше анонс от прокуратурата, че тя ще бъде безпощадно решителна не само при случаите на неспазване на карантина, но и при случаите със спекула. С новия решителен стил, демонстриран от главния прокурор, смятам, че ефект ще има.
В заключение Томислав Дончев призова да мобилизираме цялата си енергия и като народ да се справим по най-добрия начин с това заболяване. „Нека да отбележа, говорим за вирус, който е такъв, че една голяма част от хората дори и да се заразят, няма да го разберат, особено хората в по-млада възраст. Огромна част от тях няма да имат нужда от болнична помощ, защото няма да имат никакви усложнения. Само една малка част от хората, които са по-възрастни, са изложени на риск. Тях трябва да пазим и за тях трябва да се грижим", обобщи вицепремиерът Томислав Дончев.
Още по темата:
7 отрицателни последици от коронавируса върху световната икономика
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |