Снимка: БГНЕС
Има или няма спекула в цените? Отговорът на този въпрос е много актуален, макар че официална оценка все още да няма. Самият факт, обаче, че прокуратурата, полицията, данъчните и инспектори на Комисията за защита на потребителите (КЗП) тръгнаха на масова проверка дали търговците злоупотребяват с извънредното положение, би трябвало всъщност да дава положителен отговор на въпроса, че България има спекула с цените, особено в аптечната мрежа. Но дали е така?
Неотдавна в интервю за bTV вицепремиерът Томислав Дончев предупреди, че има опасност от спекула с предпазните материали, но не и с храните. На въпрос дали ще има реакция от страна на правителството със спекулата, Дончев отговори: Службите на МВР ще си свършат работата. Имаше анонс от прокуратурата, че тя ще бъде безпощадно решителна не само при случаите на неспазване на карантина, но и при случаите със спекула. С новия решителен стил, демонстриран от главния прокурор, смятам, че ефект ще има."
Вижте още: Томислав Дончев не изключва актуализация на бюджета заради коронавируса
Предупрежденията за спекула
Още с въвеждането на извънредното положение правителството предупреди, че ще се следи стриктно дали не се злоупотребява с цените, особено с дефицитните предпазни средства като санитарни маски, дезинфектанти, някои лекарства и други. След среща в понеделник на главния прокурор с ръководителя на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и с главния секретар на МВР Ивайло Иванов, Иван Гешев обяви, че е създадена организация по противодействие на престъпленията, свързани с обявеното извънредно положение, а прокуратурата ще продължи да изпълнява своите задължения по закон. „Приоритетно ще се работи срещу отклоняването на лица от наложената им карантина, стартира и проверки за спекула с продукти от първа необходимост, защитни изделия и лекарства", подчерта главният прокурор.
За целта Прокуратурата е сформирала Национален щаб заради извънредната ситуация. Ръководител е главният прокурор Иван Гешев, а в щаба участват заместниците на главния прокурор и апелативните прокурори от цялата страна. Щабът на прокуратурата ще бъде подпомаган от Националния оперативен щаб и МВР.
След реакцията на прокуратурата проверките започнаха веднага
Съвместни екипи от прокуратурата, полицията, данъчните и инспектори на КЗП в цялата страна започнаха масови проверки в аптечната мрежа, за да установят има ли укрити лекарства и предпазни средства, а също и дали се продават най-важните в момента за хората препарати и консумативи на изкуствено завишени цени.
В Бургас вече имат и първите резултати, съобщи Нова телевизия. „Само за 2 дни бяха извършени проверки на 55 обекта. Те идват след разпореждане на главния прокурор. Обект на проверката беше начинът на формиране на цените на лекарствата и лекарствените продукти. Цели се една всеобхватност на различните данни за нарушения. До края на месеца ще имаме конкретни резултати. Към настоящия момент са издадени протоколи", коментира говорителят на Апелативна прокуратура в Бургас Йовита Григорова.
По нейни думи има и други проверки, които са в ход. Тя призова гражданите да подават сигнали за нарушения на телефон 112 и електронните страници на прокуратурите.
Вижте още: Потребителско хладнокръвие срещу незаконните търговци на санитарни маски
Спекула или пазарен механизъм на търсене и предлагане?
„Цената на медицинските консумативи - маски, ръкавици, дезинфектанти и всякакви гелове, е нерегулирана. В случай като сегашния зависи от търсенето и предлагането", обясни в сутрешния блок на Нова телевизия здравният икономист Аркади Шарков. По неговите думи, в резултат на голямото търсене, тези стоки са изразходени. Освен това, производството на голяма част от тези стоки е в Китай, където заради коронавируса много фабрики бяха затворени.
„В момента нашите заводи не могат да насмогнат на търсенето, ето защо цената се покачва. Тук елементът е по-скоро пазарен", оправда поскъпването Шарков. Той препоръча на първо време да се подсигурят защитни средства за медицинския персонал и аптекарите, които са предната линия и се срещат с много хора. Такава беше и препоръката на премиера на срещата му миналата седмица с представители на фирми, които произвеждат защитни средства - маски, облекла и дизенфектанти. Те получиха държавна поръчка за медицинския персонал. Според източници на Министерството на здравеопазването, първите произведени български стоки са доставени в много болници, но все още има чакащи лечебни заведения.
По думите на Шарков,
за голяма спекула в аптечната мрежа не може да се говори
защото те зависят от снабдителите, а те от производителите. Отдавна търговците на едро на защитни средства алармират за техния дефицит. „Затова много зависи дали производителите ще насмогнат на търсенето", подчерта Аркади Шарков. Той обърна специално внимание на лекарствата: „Наложени пределни цени има на лекарствата по лекарско предписание, за които действа и мораториум, който действа от 2011 година. Тяхната цена може да се покачва само с ръста на инфлацията, а техните цени могат да бъдат видени в регистрите на сайта на Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, който отговаря за цените на лекарствата.
Експертът смята, че проверките, които са по-скоро да се разбере дали има или няма спекула, защото има сигнали на гражданите. Шарков препоръча на гражданите, че фармацевтите също са подложени на заплахи от заразяване, заради постоянния си контакт с много хора. „Гражданите трябва да знаят, че цената на съответното лекарство или предпазно средство, което се предлага в аптеките, не зависи от фармацевтите, а от доставчиците. Те са последната точка в редицата, преди тях има много сдуги участници във веригата", подчерта здравният икономист Аркади Шарков.
Още по темата:
7 отрицателни последици от коронавируса върху световната икономика
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |