Снимка: БГНЕС
Различни видове облекчения и удължаване на срокове за плащане и вноски по данъчни задължения предвиждат промените в Закона за мерките по време на извънредно положение (ЗМВИП) за второ четене става ясно от сайта на Народното събрание. Крайният срок за предложения за изменения на ЗМВИП между първо и второ четене изтече в 18 часа на 18 март. В деловодството на парламента са внесени 19 законопроекта за изменение и допълнение на ЗМВИП от народни представители от всички парламентарни група.
Сред предложенията на председателката на парламентарната бюджетната комисия Менда Стоянова и още 7 депутати от ГЕРБ се открояват някои срокове и отстъпки, като удължаването на срока за отстъпката от 5% за данък сгради до 30 юни вместо до 30 април. По-дълъг срок, до 30 юни ще има и за подаване на годишните данъчни декларации за доходите на физическите лица, сегашният е 30 април.
30 юни вместо 31 март да бъде крайния срок, в който фирмите да обявят данък печалба. Новият срок се отнася както за компаниите, така и за едноличните търговци и за земеделските производители. Това беше договорени между правителството, синдикатите и работодателите на извънредна среща на 17 март по инициатива на премиера Бойко Борисов. Следващото заседание на Национален съвет за тристранно сътрудничество е насрочено за 26 март.
В предложението е записано още до 13 април, НАП временно ще спре да запорира имоти и активи, както и да ги разпродава, за да се погасят задължения към държавния бюджет. Освен това, конфискувания в полза на държавата от митниците етилов алкохол ще се предоставя безплатно на БЧК и на болници, вместо да се продава на търг.
И още предложения:
При обявено извънредно положение на основание чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България работодателят има право да предостави до една втора от платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие. Агенция „Митници" може да предоставя безвъзмездно задържани, иззети, отнети и изоставени стоки, които могат да послужат за защита на живота или здравето на хората, на лечебни заведения, Българския червен кръст, детски градини, училища, социални заведения, държавни и общински учреждения.
Предоставянето се извършва със заповед на директора на Агенция „Митници", в която се определят условията, редът и начинът на използване на предоставените стоки.
Обществените поръчки се спират до 13 април, когато изтича срокът на едномесечното извънредно положение, обявено от Парламента на 13 март.
Правителството ще трябва да представи новата си бюджетна прогноза до 31 октомври, вместо до края на април, също е записано в предложението на Менда Стоянова и още 7 народни представители от ГЕРБ.
В предложението на БСП
подписано от лидера Корнелия Нинова и още 30 народни представители от червената опозиция също фигурират договорените с премиера предложения със синдикати и работодатели, внесени от Менда Стоянава за промени на срокове. Новото, за което настояват социалистите, е в Закона за корпоративното подоходно облагане да се запише: „Чл. 210а. Не се облагат с данък върху разходите социалните разходи, разходите за лечение, материалните и нематериалните разходи на работодателя за работниците, предоставени по време на извънредна ситуация, епидемия или пандемия."
Освен това социалистите предлагат работодателите органите по назначаване, в зависимост от спецификата и възможностите на съответната трудова дейност, въвеждат надомна форма на работа и/или работа от разстояние за работниците и служителите си, а когато това е невъзможно, организират провеждането на засилени противоепидемични мерки в работните помещения, в т.ч. филтър, дезинфекция и проветряване, инструктаж за спазване на лична хигиена на персонала и не допускат служители или външни лица с прояви на остри заразни заболявания.
От БСП искат контролните органи на инспекцията по труда по своя инициатива или по предложение на синдикалните организации, да могат да спират дейността на предприятия, производства и обекти, в случаите, в които се установи, че не са предприети необходимите противоепидемични мерки в работните помещения.
В предложенията на опозицията е записано, че министърът на здравеопазването със своя заповед определя условията на труд и заплащането на медицинските (лекари, професионалисти по здравни грижи и санитари) и здравни специалисти от първа линия в противоепидемичната обстановка. Освен това, Министерството на здравеопазването разработва оперативен план за хоспитализация на пациенти с доказано вирусоносителство или съмнение за това, в който участват всички български болници, независимо от собствеността им. Така и частните болници ще бъдат включени.
Депутатите от БСП искат да се приеме в извънредния закон, правителството да внесе законопроект за актуализация на държавния бюджет за 2020 година.
Специални изисквания към търговските вериги и производителите на хранителни стоки предлагат от червената опозиция: „Всички стопански субекти са длъжни да предоставят на населението предлаганите от тях стоки и услуги на цени равни на средноаритметичните цени на предлаганите от тях стоки и услуги през последните три месеца преди настъпване на обстоятелствата по чл. 177а (извънредно положение). Цени на предлаганите от тях стоки и услуги през последните три месеца преди настъпване на обстоятелствата по чл. 177а се доказват на база записите в касовите апарати или получените по банков или картов път плащания.
При липса на записи в касовите апарати плащания по ал. 2 лицата по ал. 1 са длъжни да предоставят предлаганите от тях стоки на цени, завишени с не повече от 20 на сто от цените на придобиването им, а услугите - с не повече от 20 на сто от себестойността им.".
При нарушение, на виновните лица се налага имуществена санкция в размер на 5 процента от оборота им през годината предхождаща настъпването на обстоятелствата по чл. 177а, а на представляващите ги физически лица глоба в размер от 20 000 до 100 000 лева.
Годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от три (вместо пет) пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България, предлагат още от БСП.
Валери Симеонов предлага полицейски час
След като при приемането на първо четене на ЗМВИП, обяви, че ще внесе предложение да се въведе полицейски час, в писменото предложение на заместник-председателя на парламента Валери Симеонов тази ограничителна мярка е записана в писменото предложение, внесено в деловодството на Народното събрание. Ето и другите предложения на Валери Сименов:
Министърът на здравеопазването може да въвежда противоепидемични мерки, включително но не само:
1. Забрана на посещението на заведения за хранене и развлечения, търговски обекти и други;
2. Забрана на посещението и обучението в образователни институции, организации . и дейности на деца, ученици, студенти и други;
3. Забраняват се плановите здравни дейности и посещения в лечебни заведения;
4. Режимът в местата за лишаване от свобода;
5. Ограничения при излизания извън дома, пътувания и командировки в страната и чужбина, както и свободното придвижване на граждани и моторни превозни средства;
С мотива, че трябва да бъдат защитени интересите на всички лица, на които се дължи издръжка с оглед на гарантиране на тяхното физическо оцеляване, депутатът от Обединените патриоти иска да се спре налагането на запори на банкови сметки на физически лица, на запори върху трудови възнаграждения и пенсии, както и извършването на описи на движими и недвижими вещи собственост на физически лица, с изключение на случаите на издръжка.
Второто четене на Закон за мерките по време на извънредно положение е планирано за петък, 20 март.
Още по темета:
9 забрани и ограничения в новия закон за мерките при извънредното положение
Коронавирусът може да унищожи до 25 млн. работни места по света
5 начина, по които коронавирусът променя финансовите навици на милениалите
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |