Снимка: кадър от предаване на БНТ
Сред като призна, че „туризмът буквално не работи" и секторът е изправен пред безпрецедентна криза в световен мащаб, заради пандемията от коронавируса, министърът на туризма Николина Ангелкова обяви, че екип от ръководеното от нея ведомство разработва мерки за спасяване на отрасъла. „Все още е възможно, макар и с късен старт, да има летен сезон", обяви в сутрешното предаване на БНТ „Денят започва" в неделя.
Ваучери за почивка в рамките на следващите 24 часа
Първата и най-важна за туроператорите мярка е записана в приетия от парламента, но върнат от президента Закон за мерките и действията по време на въведеното извънредното положение, е предвидена промяна в Закона за туризма. Този текст не е атакуван от държавния глава. В него е предвидено докато действа обявеното от Народното събрание извънредно положение се спира възстановяването на всички плащания за направени резервации, като се договарят нови срокове (досега срокът беше 14 дни) за възстановяването на дължимите суми и плащания между туроператора и пътуващия в споразумението. Туроператорът и пътуващият имат право да договорят и туристически ваучер за реализиране на пътуването до двадесет и четири месеца.
Ако не беше приета законодателната промяна, туроператорите масово ще трябва да обявяват фалит, а потребителите да си търсят парите от застрахователите. Те пък от своя страна могат да търсят аргументи в извънредното положение и така в крайна сметка потребителите да се окажат в ситуация без върнати пари и без осъществено пътуване. Затова по думите на министър Ангелкова, се предлагат ваучери за неосъществените пътувания.
Промяната е в отговор на сигналите от туроператорите, че през последния месец и най-активно през последните две седмици хората масово са започнали да си изтеглят парите си и това заплашва с фалит целия бранш. Идеята да се дават ваучери, вместо да се връщат пари, дойде от Асоциацията на туроператорите и туристическите агенции в България, припомнят от бранша. В момента, както посочи министър Ангелкова, екипи на Министерството на туризма и Комисията за защита на потребителите разработват указания за издаване на ваучери до 24 месеца на предплатения пакет при абсолютно същите условия и качество, същите звезди на хотелите, като потребителят може да избира кога да се възползва от тях. „В момента изчистваме детайлите по това предложение", каза Ангелково в отговор на въпрос откога ще действат тези указания.
Бизнесът и туристите приветстват законодателните промени
Чрез отлагането на потреблението с тези ваучери е едно добро решение, което справедливо урежда отношенията между туроператора и клиента и защитава неговите потребителски права. „Повечето проявяват разбиране. На 95 процента приемат. Някои с неохота, малък процент, но общо взето в това положение разбират за какво става дума", каза пред БНТ Джани Шарков, председател на Асоциацията на туристическите агенции - Варна.
По традиция за Великденските празници част от хотелите по българското Черноморие отварят по-рано заради румънските туристи. Тази година обаче всичко е отменено, а наблюденията на Варненската туристическа камара показват, че румънските туоператори прехвърлят планираните почивки и ваканции за периода 17-21 април (когато са Великденските празници) летния период. „Отлагат ги за юли, за август, за септември, което означава, че не си търсят обратно парите от хотелиерите, защото ако и до там се стигне, ще се получи една лавина", обясни проф. Стоян Маринов от Варненска туристическа камара.
Специални мерки за летните месеци
За да бъде спасен летният туристически сезон в Министерството на туризма вече се разработва кризисна рекламна стратегия, защото приетата преди време не може да действа в сегашните условия на извънредно положение.
Специално за летните месеци усилията на бранша ще бъдат насочени към вътрешния туризъм. Целта е да се подпомогне туристическият бранш и да се спаси макар и не напълно, но частично летният туристически сезон.
Ще се промени и рекламният подход, за да привлечем колкото се може повече чуждестранни туристи и най-вече съседните страни, тъй като не може да се разчита на въздушен транспорт. „Ако се възобновят полетите, ще насочим рекламната си кампания и към тези държави, чиито граждани традиционно посещават България като туристическа дестинация , до и от които са възобновени полетите", допълни министър Ангелкова.
„Ако при оптимистичния сценарий започнем да възобновяваме сектора от май месец, на първо място разчитаме на вътрешния туризъм. Обсъждаме възможности за ваучери за почивка с работодателите и банките, за да може българите да изкарат почивката си в страната", обясни министърът на туризма.
Може да се разчита и на пари от оперативните програми на ЕС
И тай като Европейската комисия разреши държавно подпомагане в условията на извънредно положение, ще може да се пренасочват средствата от оперативните програми за подпомагане на икономиката. Така неусвоени средства от европейските програми ще може да се използват за сферата на туризма. „В момента се правят разчетите от вицеприемиера Томислав Дончев, както и чрез Фонда на фондовете, за да може да се възползва туризмът", каза министър Ангелкова. Тя направи уговорката, че на първо място е здравето на хората, но се мисли и за икономически мерки.
Още по темата:
Томислав Дончев не изключва актуализация на бюджета заради коронавируса
7 отрицателни последици от коронавируса върху световната икономика
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |