Снимка: Pixabay
Парламентът прие на второ четене актуализацията на държавния бюджет за 2020 г. Промените предвиждат дефицит в края на годината от 3.5 млрд. лева и увеличаване на тавана за поемане на държавен дълг от 2.2 млрд. на 10 млрд. лева.
Променената бюджетна рамка и новият таван на държавния дълг бяха одобрени с гласовете на ГЕРБ, "Обединени патриоти", ДПС, "Воля" и независими депутати. "Против" бяха само от БСП.
Максималният съвкупен номинален обем на облигациите, които могат да бъдат издадени в изпълнение на средносрочната програма за емитиране на дълг на международните пазари се увеличава от 8 млрд. евро на 10 млрд. евро.
Предвидени са 1.4 млрд. лева трансфер към държавното обществено осигуряване, респективно към фонд "Безработица", за обезпечаване на плащанията на съкратени работници и служители и за осигуряване на мярката "60 на 40" за подпомагане на бизнеса.
С актуализацията на бюджета за 2020 г. държавата капитализира Българската банка за развитие със 700 млн. лева и допълнително в бюджета се осигуряват още 700 млн. лева държавни гаранции за ББР. По този начин ще може хората, които са в неплатен отпуск, както и всички самоосигуряващи се лица, да получат три поредни месеца по 1500 лева месечно безлихвен кредит, с гратисен период от 5 години и срок на погасяване 10 години.
"Разработва се и всеки момент ще бъде пусната програма, насочена към малкия бизнес, който също ще има право да получава безлихвен кредит със сериозен гратисен период от 3 до 5 години за поддържане и възстановяване на своята дейност", коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова по време на дебатите.
Защо се повишава лимитът на държавния дълг
Планира се увеличаване на дефицита (3.5 млрд. лв.) и осигуряването на допълнителен капитал за ББР (700 млн. лв.), което общо възлиза на 4.2 млрд. лв., както и за гарантирането на достатъчно ликвидни фискални буфери в случай на по-негативен от очаквания сценарий, се предлага увеличаването на лимита за поемане на нов държавен дълг по чл. 68, ал. 1 от ЗДБРБ за 2020 г., като текстът „2.2 млрд. лв." се заменя с „10 млрд. лв". В тази връзка е и предвидено увеличаване на разходите за лихви по държавния бюджет в размер на 70 млн. лева.
Разчетите при изготвения базов сценарий очертават неизпълнение на годишните прогнози по приходите в общ размер на около 2.44 млрд. лв., като ще бъдат засегнати основните данъци - ДДС, акцизи, корпоративни данъци, ДДФЛ, социално-осигурителни вноски и др. Размерите на очакваното негативно отклонение на разчетите по приходите налагат актуализацията на годишната цел по отношение на бюджетното салдо за 2020 г., като се предлага то да бъде дефицит в размер на 3.5 млрд. лв. (2.9 % от прогнозния БВП).
Междувременно БНБ обяви, че ще организира поредния пети аукцион за пласиране на ДЦК в размер на 200 милиона лева, като се претвори за трети път емисия BG 20 300 20 114 от 15.01.2020 г. с падеж 15.01.2025 г.
Още по темата:
Томислав Дончев не изключва държавата да тегли заем
Гражданско сдружение: Ето няколко потенциални антикризисни икономически мерки
Томислав Дончев не изключва актуализация на бюджета заради коронавируса
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |