След по-добрият от очакваното ръст на БВП през 2019 г. икономиката на България, в съответствие с другите страни от ЕС, ще изпадне в рецесия през 2020 г. поради ефектите на пандемията от COVID-19 върху износа и вътрешната активност.
Очаква се БВП на страната ни да намалее с 3.7% през 2020 г. според пролетната икономическа актуализация на Световната банка за Европа и Централна Азия през пролетта на 2020 г.
В допълнение към регионална прогноза икономическата актуализация призовава за решителни политически мерки, които дават приоритет на инвестициите в системи за здравеопазване и осигуряват мрежи за безопасност за хората, особено най-уязвимите, за да се смекчат въздействията от пандемията COVID-19 (Coronavirus) в Европа и Централна Азия.
Прогнозите за икономическите последици от COVID-19 са обект на значителна несигурност. Симулационните тествания илюстрират обхвата на резултатите от растежа, които могат да се реализират в резултат на пандемията.
Сценариите предполагат, че ръстът на БВП на страната ни ще изпадне в рецесия през 2020 г., като се свива между -4.4 и -2.8 процента, преди да се възстанови през 2021 г., когато ще подействат въведените политически мерки, а цените на световните суровини постепенно започнат да се възстановяват и търговията да се засилва. Прогнозата за 2021 г. за растеж на БВП на България трябва е за 3.9%.
„През тези изключително трудни времена е наложително политиците да действат решително“, казва Кирил Мюлер, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия. „Това означава да се движим бързо за укрепване на здравните системи и мрежите за социална сигурност, поддържайки частния сектор и запазвайки финансова стабилност и увереност - всичко това е от решаващо значение за живота на хората.“
Фабрицио Зарконе, мениджър на Световната банка за България, Чехия и Словакия, казва: „Сега повече от всякога е необходим специален акцент върху бедните, тъй като те са по-уязвими от здравни сътресения и е по-вероятно да страдат от загуби на доходи в резултат на карантините и прекъсването на икономическата дейност."
Докладът призовава за подкрепящи мерки като парични преводи или субсидии за здравеопазването, за да се помогне на уязвимите хора и семейства, временни бизнес кредити и данъчни облекчения за бизнеса, като така да се намали тенденцията към спад и да се запазят работните места.
Групата на Световната банка предприема широки и бързи действия, за да помогне на развиващите се страни да засилят своя пандемичен отговор, да увеличат наблюдението на болести, да подобрят публичните здравни интервенции и да помогнат на частния сектор да продължи да оперира и поддържа работни места. Той осигурява до 160 милиарда долара финансова подкрепа през следващите 15 месеца, за да помогне на страните да защитят бедните и уязвимите, да подкрепят бизнеса и да засилят икономическото възстановяване.
Какви други прогнози виждаме за ръста на БВП на България?Въз основа на базовия сценарий на икономическата агенция KBC, БВП на България се очаква да се свие с 10% през тази година и да се възстанови с 5% през следващата.
И докато свиването на икономиката се очаква да е съпоставимо с това на големите и развити европейски икономики, прогнозираното възстановяване през следващата година е близо наполовина на това на страните от Западна Европа.
При песимистичния вариант, разигран от финансовата институция, икономиката ни ще се свие с 12% през тази година и ще се възстанови едва с 2% през следващата година.
При оптимистичния - можем да очакваме само 4% спад на БВП през тази година и 3% възстановяване през следващата.
В САЩ очакваме растежът да се свие със 7.5% през 2020 г. От една страна, политическият отговор по отношение на забавянето на разпространението на вируса в САЩ е особено бавен, тъй като на борда се вземат некоординирани решения, свързани с карантинните мерки. на местно, а не на федерално ниво.
От друга страна, американските политици бързо въведоха огромни икономически мерки, които също трябва да допринесат за по-силно възстановяване.
В Китай икономиката нанесе ясен удар през февруари, когато почти 90% от БВП в страната бе засегнат. Икономиката извън Хубей започна да се отваря отново след около четири седмици, докато в рамките на Хубей възобновяването на икономиката едва започва.
Като се има предвид, че икономиката се рестартира и китайското правителство все още има място за въвеждане на допълнителни стимули, очакваме китайската икономика да се свие силно през първото тримесечие, но да се възстанови след това, като годишният растеж достигне 1.6% през 2020 г. при базовия сценарий.
Фактът, че вирусната криза провокира тежка рецесия, която може да бъде последвана от силно възстановяване, е важно за разбиране. Това означава, че трайното икономическо въздействие на коронавирусната криза ще бъде сравнително умерено, поне за икономиките, които могат да преживеят временна криза.
Историята обаче може да е по-различна за финансово по-слабите компании, но и за семействата и физическите лица. Следователно кризата ще удари силно, но избирателно.
Мерките на правителството трябва да са насочени предимно към преодоляване на кризисния период, който очевидно ще бъде по-ефективен (и по-евтин) за тези с по-силна финансово-икономическа основа.
В този сценарий предполагаме, че централните банки ще предоставят максимална подкрепа на икономиката чрез ниски лихвени проценти, количествено облекчаване, масивно предоставяне на ликвидност и (фактически) парично финансиране на държавните дефицити.
Още по темата:
С колко ще се свие икономиката на България?
МВФ: Световната икономика ще се свие с 2.3% първото полугодие