Снимка: БГНЕС
Оценката за бюджетна прозрачност на България в седмото изследване на Международното бюджетно партньорство "Отворен бюджет" достигна 71 пункта - най-високата, поставяна от 2006 г., когато България участва за първи път, съобщават от Министерство на финансите. Това е значително подобрение както спрямо първия поставен индекс в проучването от 2006 г., когато стартира с оценка от 47 пункта, така и спрямо предходното проучване през 2017 г. с оценка от 66 пункта. Като сравнение спрямо общите резултати от проучването, оценката за бюджетна прозрачност на страна ни се позиционира на 16-та позиция сред 117 държави, включени в изследването. По този начин България попада във втората група държави с оценка между 60 и 80 (от максимални 100), които се класифицират като страни, предоставящи „значителна информация" за бюджета. Оценката за бюджетна прозрачност на България съответства на средната стойност за страните-членки на ОИСР и съгласно резултатите България се нарежда сред трите държави-членки на ЕС с най-добри показатели - след Швеция и Франция.
Индексът "Отворен бюджет" е единственото международно независимо сравнително изследване на бюджетната прозрачност, което оценява степента, в която правителствата на 117 страни по света осигуряват на обществото навременна и подробна информация за бюджета. Индексът покрива процедурите по съставяне, приемане, изпълнение и отчитане на бюджета, както и отговорностите на други институции като независимите фискални институции, националните одитни институции и законодателната власт в бюджетния процес.
Като цяло, проучването констатира, че правителството в България предоставя значителен обем информация чрез осемте основни вида ключови бюджетни документа, които са обект на оценка. От най-съществено значение за отбелязания напредък през последните години е изготвянето и публикуването на „Бюджет за гражданите" на различни етапи от бюджетния процес, както и значителното разширение на обема и качеството на информацията на етапите на бюджетното планиране и съставяне.
Настоящият резултат е оценка на усилията на правителството и на Министерството на финансите за предоставяне на повече информация за управлението на публичните финанси, като осигурява лесен достъп за широката публика до бюджетните документи, включително и разработени на достъпен език за целеви групи от гражданското общество - неексперти.
Министерството на финансите си беше поставило амбициозна задача да продължи последователните си стъпки за надграждане на оценката за бюджетната прозрачност, като значителното подобрение на оценката в най-новото издание на индекса от 2019 г. отчита подобрения в много аспекти на средносрочното планиране и бюджета, при завишени критерии за оценка по определени въпроси.
Още по темата:
Парламентът одобри актуализацията на държавния бюджет за 2020 г.
Министър Горанов иска до 10 млрд. лева лимит за държавния дълг
Томислав Дончев не изключва актуализация на бюджета заради коронавируса
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |