Снимка: Личен архив
Не трябва да има никакви притеснения от това, че държавата влиза на пазара на горивата. Това ще създаде по-голяма конкуренция, която ще бъде в интерес на потребителите и бизнеса. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред bTV.
По думите й това е "изключително добра идея" и реализацията й ще има само положителен ефект.
"Това, че държавата влиза на пазара на горивата няма нищо изненадващо. И съгласно българското, и съгласно европейското законодателство не може да има разделение и дискриминация между различните видове собствености", поясни Петкова.
Министърът отбеляза, че държавната собственост е точно толкова равнопоставена, колкото и частната, така че няма нищо притеснително и изненадващо в намеренията на държавата.
По отношение на това как по-ниските цени на природния газ ще се отразят върху крайния потребител, енергийният министър обясни, че хората трябва да са спокойни, че всичко, което е надплатено, ще бъде компенсирано със следващите сметки, които "Топлофикация" и газоразпределителните дружества ще издадат.
"Процесът, който тече в момента, е свързан с изчисляването на цените осем месеца назад - от август 2019 г. до 31 март 2020 г. Тоест всички сметки, които българските граждани са платили на "Топлофикация" за този период, ще претърпят своята корекция, включително и за последната сметка за месец март", уточни министър Петкова.
"Целта на една държавна компания е тя да е коректен играч. Важно е гражданите да получават по-добра информация за цената на горивата", каза икономическият министър Емил Караниколов по повод създаването на държани бензиностанции у нас.
Караниколов обясни, че държавните бензиностанции ще има в големи градове, както и на локации, които липсват такива, като добави, че във всяка община цените ще са различни.
"Ние трябва да изградим типови модели по отношение на бензиностанции, за да се направи анализ. Тази компания е нужна, за да има балансьор", увери Караниколов. Интерес от такава роля биха имали малките субекти на този пазар.
"Целта е секторът да бъде предвидим и да се води по световните стандарти. Държавата не може да позволи да е на загуба", заяви Караниколов.
Междувременно Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива приветстваха идеята за създаване на държавно предприятие "Държавна петролна компания".
В своя официална позиция от КРИБ посочват, че подкрепят осигуряването на действителна конкуренция на пазара на горивата.
Според тях създаването на такава структура ще способства за осигуряване на максимално ниски цени за гражданите и бизнеса. За целта трябва да се предвиди лицензираните складодържатели да не могат да отказват съхранението на горива на други вложители, както и държавната компания да разполага със складови бази, в които да се съхраняват горива и на други вложители.
КРИБ изразяват подкрепа и за идеята, че държавната петролна компания ще изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение и обновяване на резервите на петролни и енергийни продукти.
Още по темата:
Рекордна търговия с ток на енергийната борса в началото на 2020 година
Първите тръби за изграждането на интерконектора Гърция-България са доставени
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |