Снимка: БГНЕС
През последните месеци цените на петрола по световните борси се сгромолясаха, докато у нас спадът бе не толкова голям, именно това провокира правителството да създаде държавна Българска петролна компания. Това обяви в ефира на БНТ Валентин Николов, председател на парламентарната енергийна комисия.
По думите му Българската петролна компания ще изземе част от функциите на държавния резерв, тоест ще наблюдава тези 90-дневни запаси от горива.
"Тя ще контролира този процес, отделно ще стопанисва съществуващите складове на държавния резерв и отделно от това ще изгражда нови складове, с които да се създадат условия и други участници да могат да ползват тези бази, на много по-ниски цени, за да се повиши конкуренцията", поясни Николов.
Той настоя, че проблемът е в данъчните складове, които са съсредоточени в много малко играчи на пазара, затова разковничето било да се повиши конкуренцията.
"Държавата е видяла този проблем и уместно създава тази държавна компания", категоричен бе Николов.
Според него Българската петролна компания няма да гони печалба, а ще създаде търговско дружество, което ще бъде стопанин на бъдещите бензиностанции.
"Те ще са около 100 броя и ще изпълняват две роли – ще задоволяват с горива райони, в които големите вериги нямат интерес да инвестират, и ще отидат там, където има голямо движение - магистрали, за да могат чрез цените си да оказват конкурентен натиск", поясни депутатът.
Някои експерти от бранша обаче се опасяват за това как ще се изплащат първоначалните инвестиции и последващите преки или косвени бюджетни субсидии. Има притеснения и относно това, че държавата ще се явява в двойна роля - хем ще се конкурира на пазара, хем ще контролира конкурентите си и ще им налага своите правила.
Наскоро министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че не трябва да има никакви притеснения от това, че държавата влиза на пазара на горивата.
По думите й това е "изключително добра идея" и реализацията й ще създаде по-голяма конкуренция, която ще бъде в интерес на потребителите и бизнеса.
"Това, че държавата влиза на пазара на горивата няма нищо изненадващо. И съгласно българското, и съгласно европейското законодателство не може да има разделение и дискриминация между различните видове собствености", поясни Петкова.
Още по темата:
Бензинът поскъпна с 12 стотинки, а дизелът с 10 от началото на февруари
Поскъпването на бензина и дизела се ускорява от началото на февруари
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |