Снимка: iStock
Вчера станахме свидетели на новината, че KBC придобива Райфайзен България в сделка на стойност 1.015 млрд. евро. Това е сериозна сума. Нека обаче, да погледнем към не особено подробната информация, дадена във връзка с параметрите на сделката и да се опитаме да направим сравнение със същите коефициенти на публично търгуваната Първа Инвестиционна Банка.
Разбира се, веднага правим уговорката, че това е условно сравнение и не бива да се прилага така просто поради няколко причини – на първо място различните по размер и качество активи и пасивите между двете финансови институции и много други различия между тях, свързани с клонова мрежа, стратегия, размер на разходите и приходите, печалби и т.н., които могат да правят сравнението до голяма степен не особено адекватно и актуално. Но трябва да се има предвид, че между двете финансови институции
И все пак... Добре е да погледнем към една пазарна сделка и това колко е готова да плати и как една финансова институция оценява банков бизнес в България в настоящата среда.
Защото факт е, че ПИБ е пулично търгувана финансови институции, компонент на индекса на сините чипове SOFIX. Факт е, че тя е една от двете банки с роден капитал. Факт е, че миноритарен акционер в банката е държавата, участвала при последното набиране на капитал. Факт обаче може да се окаже още, че борсовия пазар може и да не е особено ефективен и адекватен в оценката на бизнеса на банката, поне ако се съди при какви финансови съотношения се търгува спрямо сделката за Райфайзен България, дори и да се отчетат всички различия между двете финансови институции.
Но да се върнем на сделката между KBC и Райфайзен България...
Райфайзен България е на 6-то място по пазара с пазарен дял от 7.9% по отношение на активите и 8.4% по отношение на кредитите.
В края на първото полугодие на 2021 г., дружеството има кредитен портфейл от 3.3 млрд. евро (от който 36% корпоративни кредити, 64% ритейл, МСП и микробизнес кредити), 4.2 млрд. евро депозити и 5.2 млрд. евро активи и се гордее с нетна печалба от 27 млн. евро.
ПИБ от друга страна разполага със същия кредитен портфейл от 3.3 млрд. евро (6.45 милиарда лева), към края на първото полугодие, според публикувания междинен отчет на банката. Нетната печалба на ПИБ обаче, изостава значително от тази на Райфайзен България, като възлиза на 17.2 млн. евро (33.64 млн. лева).
Коефициентът на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) на дружеството към първото полугодие на Райфайзен България за 2021 г. възлиза на 16.4%. Тук ПИБ се отличава дори с по-добро съотношение на базовия собствен капитал от първи ред, което възлиза на 17.87%, съгласно отчета на банката.
Райфайзенбанк България оперира с мрежа от 122 банкови клона в цялата страна, допълвани с агентска мрежа от мобилни банкови консултанти, външни партньори и кредитни посредници. Служителите на Райфайзенбанк България наброяват 2 500 човека, обслужващи 635 000 клиенти.
По информация от сделката вчера за Райфайзен България става ясно, че покупната цена представлява 1.64x пъти прогнозната балансова стойност на нетните активи на целевата компания за 2022 г. и 12.5x пъти коефициента цена/приходи (P/E) (на база прогнозните приходи за 2022 г).
Ако погледнем към коефициента на балансовата стойност на ПИБ, спрямо цената на търговия в момента, то той 0.2. И ако приемем, че балансовата стойност на банката няма да се промени през следващата година (като тя е много вероятно да нарасне), то излиза, че акциите на ПИБ се търгуват при съотношение осем пъти по-ниско от това, при което е купен бизнеса на Райфайзен България (с уговорката, че там се включват и други бизнеси, освен чисто банковия, но ще приемем, че оценката е еднаква за всички от тях).
Трудно е да се прогнозира каква ще е печалбата на ПИБ за следващата година. Но дори и да се запази без промяна, като тази за последната една година, то съотношението цена-печалба на консолидирана база от 4.1 отново би било три пъти по-ниско от това на Райфайзен България на база на следващата година (като въобще не става ясно каква е прогнозираната печалба на новата финансова институция през следващата година).
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ