Снимка: iStock
Теодор Минчев
Индексът на сините чипове SOFX се радва на много силно представяне през тази година. Всъщност, ако сега беше края на годината, то индексът ни щеше да е третият най-повишаващ се индекс в света, като той се намира при най-високите си нива от малко над три години.
Както знаем обаче, инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. Затова ще се обърнем към техническия анализ, за да видим каква е картинката при индекса на сините чипове. А там ще открием добри и лоши новини.
Какво казва индексът RSI?
Индексът RSI е известен сред техническите анализатори още и като индексът на относителната сила. Той дава отговор на въпроса дали един актив е свръхкупен, или свръхпродаден.
Създаден от Дж. Уелс Уайлдър още през 1978-ма година, индикаторът е доказал своята надеждност, при ползването му с други приоми на техническия и фундаменталния анализ, през годините.
RSI е популяризиран в труда на Уайлдър – “New Concepts in Technical Trading Systems”. По своята същност RSI е осцилатор, който може да се изменя в границите от 0 до 100. Създателят му, първоначално съветва използването на 14-периоден RSI, който се налага, като стандарт в техническия анализ.
Как се изчислява индикаторът:
RSI = 100 – 100 / (1 + RS)RS = AG / AL
AG (Average Gain) = Общите положителни разлики в цената (загуби) / периода
AL (Average Loss) = Общите отрицателни разлики в цената (печалби) / периода
За 14-дневен RSI средната печалба (загуба) се равнява на пълната сума от всички печалби (загуби) разделени на 14. Изчислението на значението на първата стойност на относителната сила е пряко: средната печалба се дели на средната загуба.
Всяка последваща стойност на относителната сила се изчислява чрез използване на средната печалба или осреднената загуба на предшестващия период.
Когато средната печалба е по-голяма от средната загуба, RSI се издига, и обратното.
Добрата новина за инвеститорите е, че няма нужда ръчно да изчисляват индексът на относителната сила - RSI при SOFIX, за да получат второ мнение свръхкупен, или свръхпродаден е индексът. Благодарение на графичните възможности в Infostock.bg, можете да придобиете бърза и ясна представа какво е нивото на RSI за родния бенчмарк.
Ето как изглежда техническият индикатор при SOFIX в момента на месечна графика, заедно с още няколко ключови технически индикатора:
Графика: Infostock.bg
Както виждаме от графиката, индексът RSI при SOFIX е бил много по-добър в прогнозирането на върховете за индекса, когато е достигал, или преминавал границата от 70 пункта, отколкото в прогнозиране на дъна.
Въпреки най-високите от три години нива за SOFIX, индексът RSI се върна до нива от малко над 60 пункта, след като достигна стойности от над 85 в средата на август.
Сами по себе си високите нива на индекса на относителната сила не означават задължително обръщане на посоката. Индексът SOFIX може да остане „свръхкупен“ още дълго време, както неведнъж се е случвало в исторически план. Дори нещо повече – може да се каже, че индексът може да постави началото на допълнително повишение, от тук нататък, тъй като относително скоро и бързо премина на свръхкупена територия.
В заключение, трябва да кажем, че сам по себе си индексът RSI не дава ясни сигнали за покупка, или продажба, а по-скоро сочи в каква посока са "залитнали" инвеститорите. Той може да се използва в съчетание с други технически индикатори, или прийоми от техническия анализ.
И тук на помощ идват и пълзящите средни...
Както виждаме от месечната графика, „смъртоносното пресичане“ все още е в сила. Но добрите новини тук също са налице. На първо място – SOFIX се търгува както над 50-, така и над 200-дневната си пълзяща средна. В същото време двете пълзящи средни линии се доближават една към друга в посока на „златно пресичане“ на дългосрочна графика. Случването на такова събитие, може да е изключително положителен сигнал за дългосрочното представяне на индекса и да доведе до по-нататъшен ръст на SOFIX и през следващата година.
Както виждаме от графиката по-горе, последното „златно пресичане“ е станало реалност в началото на февруари на 2017-та година, след което следва по-нататъшен ръст на SOFIX от над 20% през следващите шест месеца.
Сезонни фактори за индекса и въздействието на пандемията
Ако към техническите индикатори добавим и сезонността на SOFIX (и ако приемем, че историята се повтаря, което не винаги се случва) то нещата могат да се изглеждат още по-добре за инвеститорите. Традиционно декември и януари са сред най-силните месеци за родния капиталов пазар, когато освен всичко друго, най-после може да видим и известна политическа стабилност, при потенциално съставяне на правителство.
Добри новини са налице и по отношение на намаляване на заболеваемостта от коронавируса, което ако продължи като тенденция ще намали опасенията за нови блокировки за изстрадалата българска икономика.
Иначе, от техническа гледна точка първата цел на SOFIX би била върха от лятото на 2017-та година при ниво от 730 пункта, което би представлявало потенциален ръст от 20% от текущите нива на индикатора.
Истинското повишение обаче, ще се случи при евентуален пробив на посоченото ниво, което може да отвори пътя на индекса към следващите ключови нива на съпротива разположени при нива от около 930-950 пункта, както и потенциален тест на границата от 1000 пункта. Това далеч не е невъзможно цел през следващата 2022 година, при едно добро стечение на обстоятелствата, но най-вече след потенциален траен пробив на ключовото ниво от 730 пункта, което да се превърне в непреодолимо ниво на подкрепа за всякакъв спад.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции или индекси на БФБ
Още по темата: