Снимка: iStock
Теодор Минчев
В исторически план, октомври и ноември са най-лошите месеци за инвеститорите на БФБ. За щастие, през тази година индексът на сините чипове SOFIX се разграничи до голяма степен от историческите си понижения през десетия и единадесетия месец на годината – съответно от над 2% и загуби 1.2% през октомври и минималните 0.1% през изминалия месец.
Сега погледите на инвеститорите са насочени към последния месец на годината, както и към следващата 2024-та година. А поводи за оптимизъм са налице по няколко и различни направления.
На първо място, декември е бил добър месец в исторически план. За последните 13 години, SOFIX е отбелязвал ръст през последния месец на годинат в 12 от тези случая, като изключение бе единствено миналата година, когато индексът се понижи с минималните 0.3%.
Иначе средното повишение на бенчмарка е в размер на 2.7% през декември от неговото създаване – преди 23 години.
Ето и как се е представял показателя през дванадесетия месец на годината:
Справка: Infostock.bg
Но добрите новини за инвеститорите на БФБ не свършват до тук. Оказва се, че и първият месец на годината е изключително положителен за SOFIX, отново със средно повишение от над 2% в неговата история.
Какво казва техническият анализ?
Индексът SOFIX се повиши с близо 25% от началото на годината. И това е отлично представяне. Напоследък обаче, ръстът на бенчмарка се ограничава от нивото на съпротива при 750-760 пункта, което на този етап ограничава по-нататъшното му поскъпване.
Добрата новина за инвеститорите обаче е, че SOFIX успя да преодолее върха си от август на 2017-та година – при ниво от малко над 733 пункта, регистрирайки 14-годишен връх. За последен път, SOFIX е бил при толкова високи нива през далечната вече 2008-ма година, когато се понижаваше стремглаво по време на кризата.
Графика: Infostock.bg
На практика е много трудно да се прогнозира докъде може да покъпне индекса, като нагоре няма никакви по-сериозни съпротиви. Това, което могат да направят инвеститорите са две неща. Първото - на база на вълновия анализ, да екстраполират поскъпването на индекса от дъното през 2020-та година до началото на 2022-ра година (от около 250 пункта) нагоре при евентуален траен пробив на нивото от 750 пункта, което би дало цел от около 900 пункта за индникатора (ако се приеме, че двете вълни на повишение ще са равни) и второ – да погледнат към връхчетата от далечната вече 205-та година, като потенциални нива, които отново могат да спрат ентусиазмът на инвеститорите (отново при нива около 910-936 пункта).
Иначе, картинката при SOFIX, поне от техническа гледна точка, остава позитивна в дългосрочен план, докато е налице „златното пресичане“, което е в сила в момента. Инвеститорите би следвало да останат инвестирани на родния капиталов пазар, поне докато не се появят нови тревожни признаци за слабост на индекса.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции или индекси на БФБ