Снимка: Istock
Теодор Минчев
Годината върви към своя край. И с това настъпва време и за обобщения и оценки. Макар 2024-та година да бе относително добра за инвеститорите на БФБ, определено ръстът на родния капиталов пазар изостава зад представянето на световните фондови борси. Последните, въпреки политическата несигурност, свързана с щатските избори и двете горещи точки на военни действия, постигнаха множество от рекордни стойности. Особено щатските индекси.
Ръстът на Nasdaq от 33.47%, както и на S&P 500 в размер на 31.7%, ги поставят на шесто и седмо място, в световен мащаб по повишение, като те са изпреварени от индекса Russell, следящ представянето на малките компании и добавил малко над 35% към стойността си.
С по-добро представяне, от трите американски индекса, са се отличили единствено пазарите на Аржентина и Венецуела (188.4% и 87.4%), страни с изключително висока инфлация, следвани от Унгария – с ръст от 40.2% и Перу с 35.57%.
Може би инвеститорите ще си зададат въпроса – „къде е родният капиталов пазар“ на фона на представянето на световните фондови борси. И отговорът може и да не им се хареса особено – някъде по средата.
Индексът на сините чипове SOFIX се е повишил с 10.87% от началото на годината, като е близо до нивото от 850 пункта. Индексът, горе долу боксува през втората половина на годината, като през последните шест месеца е намалил стойността си с близо 2%. За този период от време, родният бенчмарк се доближава до най-зле представящите се световни финансови пазари.
Само девет борсови индекси в света, бележат понижение от началото на годината до момента. С най-голям спад, за този период от време, се отличава Русия – с 32.4%, следвана от Мексико – с 13.1%, Португалия – с 9.85% и Бразилия, Южна Корея и Финландия със спадове над границата от 5%.
Не само родните индекси се представят по-слабо от началото на годината обаче. Индексите на съседна Румъния, също изостават зад пазарните тенденции. По-точно, румънският основен индекс ВЕТ се е повишил с 10.4% от началото на годината, или почти толкова, колкото е добавил и индексът ни на сините чипове.
С най-слабо представяне в региона пък, се отличава Полша, чиито основен индекс WIG 20 е загубил 6.65% от началото на годината.
Други пазари от ЦИЕ, освен Унгария, която попада в челото по ръст, както вече споменахме, силно се представя и чешкият пазар. Основният индекс РХ там се повишава с 19.4%.
С най-добър ръст, сред регионалните индекси, се отличава сръбският BELEX 15, който от началото на годината е добавил близо 32% към стойността си.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.