Снимка: Istock
Теодор Минчев
Индексът на сините чипове SOFIX се отличава с ясно изразен бич тренд през последната една година, като до момента е добавил малко над 11% към стойността си, от началото на годината. В момента, индикаторът е във фаза на консолидация, от техническа гледна точка, след която е много вероятно да видим по-силно движение в една от двете посоки – като по-вероятния сценарий изглежда да е нагоре.
Инвеститорите могат да се оглеждат за входни нива през настоящия месец ноември, който традиционно, заедно с октомври, е най-лошият за SOFIX, от историческа гледна точка. Политическата несигурност, свързана с формирането на стабилно правителство, е друг фактор, който може да натежи над индекса и съставните му елементи, в посока надолу. Иначе, средните загуби на SOFIX през единадесетия месец на годината възлизат на около 2%.
А следващите три месеца – в исторически план, са една от най-добрите комбинации за индекса на „сините чипове“. Разбира се, инвеститорите е добре да имат едно наум, че историята не е гаранция за бъдещото представяне на един актив и че инвестициите на фондовите пазари са рискови и могат да носят и загуби.
Иначе, от техническа гледна точка, докато SOFIX се търгува над дъното си от 830 пункта, от средата на юни, посоката изглежда нагоре, а спадовете – като корекция на тренда. Близо до това ниво – се намира и 50-периодната пълзяща средна величина (червената линия на графиката при), която допълнително би следвало да подсили подкрепата за индикатора. Както виждаме от графиката по-долу, това ниво, вече спря веднъж понижението на индекса съвсем скоро – на 29-ти октомври. Едва, когато станем свидетели на спад на индекса, под тази линия, може да се приеме като първия по-тревожен сигнал за слабост.
Инвеститорите обаче, трябва да разглеждат тренда като възходящ, докато 50-периодната средна (текущо при ниво от 824 пункта), се търгува трайно над 200-периодната средна (при ниво от 663 пункта). И докато „смъртоносно пресичане“ (преминаване на краткосрочната под дългосрочната средна) едва ли изглежда като нещо, което ще се случи скоро, поради отдалечеността на двете линии, единствено това би променило дългосрочния възход на индекса, от техническа гледна точка.
Ако ноември премине без съществени сътресения и в очакване на едни от най-силните месеци на годината – декември, януари и февруари (в комбинация), инвеститорите могат да се оглеждат за сигнали потвърждаващи по-нататъшен ръст, от техническа гледна точка. Пръв такъв сигнал би било пробиване на 15-годишния връх на индекса от 874 пункта, постигнат малко след средата на месец юни тази година. Това ниво се оказа изключително силно и почти непреодолимо ниво на подкрепа от лятото до момента, като ограничи възхода на индекса вече няколко пъти. Именно поради тази причина, преодоляване на границата от 874 пункта и задържане на индекса над нея, е от изключителна важност и може да бъде последвано от по-нататъшен силен ръст в края и началото на новата година.
Следващи нива на съпротива, които индексът може да срещне по пътя си нагоре към психологическата граница от 1000 пункта са – 906 и 939 пункта – два лоални върха от 2005-та година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на пода на БФБ.