Снимка: Istock
Настоящата година върви към своя край, като търговията на БФБ приключи за настоящата 2024-та година. Сега всички погледи са към следващата 2025-та година. Може да се каже, че изминалата си вече година бе една много добра година за инвеститорите на БФБ, като индексът на сините чипове SOFIX добави малко над 20% към стойността си. Но по-важното е, че този ръст дойде след повишение от над 27% през изминалата година. Казано по друг начин, печалбите се натрупаха сериозно за всички инвестиращи на родния капиталов пазар и сега всички се чудат какво може да ни очаква през новата година? Това само времето ще покаже… И все пак нищо не пречи да се задълбаем малко повече в търсене на яснота.
Първо да кажем, че две поредни години на ръст за SOFIX са нещо доста нетрадиционно. За последно, сме имали подобна серия в края на бичия пазар в началото на 2000-те, през 2006 и 2007-ма година, преди сривът от 2008-ма година. Разбира се, можем само да си пожелаем историята да не се повтаря. И в се пак, нека да погледнем към най-големите рискове, които грозят родния капиталов пазар.
Забавянето на европейската икономика и особено на немската
Индустриалните компании, с бизнес насочен към страните от европейския съюз, вече изпитват неблагоприятното въздействие на забавянето на европейската икономика. Това може да се види в резултатите на компаниите от групата на холдинга „Стара планина“ като например при М+С Хидравлик приходите намаляват с близо 43% към деветмесечието, на база на консолидирания отчет на дружеството, докато печалбата се свива от 33.6 на 8.72 милиона лева. Подобна е ситуацията и при Хидравлични елементи и системи, макар там забавянето да е далеч по-слабо.
Може да се каже, че резултатите на компанията могат да се определят като барометър за това в каква посока се движи европейската икономика като цяло. По-нататъшно влошаване на ситуацията на „Стария континент“, би могло да продължи да се отразява негативно върху посочените по-горе компании, както и върху самия холдинг и обратното – признаци за подобряване, може да се отразат огледално и позитивно и върху индустриалните компании от тази група.
Потенциално по-нататъшно забавяне на немската икономика и евентуален спад на фондовия пазар в Германия, би могъл да има негативно влияние и върху акциите на „Шелли Груп“. Те са първата и единствена, за момента, родна компания, която се възползва от моста между родния капиталов пазар и Deutsche Borse и докато листването им там имаше първоначално изключително положително влияние върху книжата на родната компания, сега тя може да търпи и потенциални негативи, при евентуално отдръпване на инвеститорите там, при трудности за целия пазар. Не помага и евентуалното планирано забавяне на темпа на намаляване на лихвите от страна на ЕЦБ, на фона на все по-зараждащите се признаци за ускоряване на инфлацията в някои страни от еврозоната, които могат да повлияят върху цялостната политика на банката.
Можем да посочим факта, че акциите на Шелли Груп се повишиха с малко над 10% през изминалата за пазарите вече 2024-та година, което бе близо наполовина на ръста на индекса SOFIX, една доста нетрадиционна за компанията ситуация, предвид на представянето й през последните години.
Иначе, продължаващо добро представяне в резултатите на Шелли, може да е добър аргумент за промяна на ситуацията и връщане към по-нататъшен ръст на акциите на компанията, с темпове над тези на SOFIX. Позитивни са и нагласите на някои от родните анализатори за Шелли.
Според Димитър Георгиев, ръководител направление „Финансови пазари“ в Елана Трейдинг именно Шелли може да е първата милиардна компания, но в евро, на пода на БФБ. Кога обаче ще се случи това и дали ръстът ще стартира от следващата година, предстои да видим.
Годината бе трудна и за компаниите от сектора на земеделието. И това си проличава от загубата от 2.9% за акциите на Агрия Груп Холдинг, които бяха на трето място по лошо представяне в индекса. От последния консолидиран отчет, за третото тримесечие, на компанията виждаме, че печалбата намалява почти наполовина – до около 40 милиона лева, спрямо 82 милиона лева година по-рано. Добрата новина е, че приходите продължават да растат, макар и със забавени темпове, като се повишават с близо 16%. Разходите обаче, се повишават с далеч по-ускорени темпове, което предопределя и влошаването на резултатите. Ще успее ли компанията да промени този тренд, може да е ключовия въпрос, който да предопредели бъдещото представяне на Агрия през следващата година.
Иначе, през декември, компанията гласува брутен дивидент от 0.1 лев на акция от печалбата за 2023-та година, след подобен по размер дивидент гласуван на общото събрание през лятото. Това обаче е далеч по-малко от платения година по-рано брутен дивидент от 1 лев. Това променя и тренда на ръст на дивидент от предходните две години, което е лоша новина за инвеститорите, стремящи се към пасивни доходи от дивиденти. При всички положения обаче, компанията има потенциал за връщане към по-високи нива на дивидент, предвид на ниското разпределение на плащането, като част от печалбата, както и при потенциално овладяване на ръста на разходите.
Технологичните акции на БФБ ще продължат да блестят?
Технологичните акции, доколкото можем да говорим за такива на пода на БФБ, се представиха добре през изминалата година. Акциите на Сирма Груп поскъпнаха с над 33% и бяха четвърто място по представяне сред компонентите на SOFIX. След не особено задоволителния отчет за третото тримесечие, акциите на Сирма върнаха част от спечеленото по-рано през годината, като можеха да са по-нагоре в класацията по ръст.
Но, положителните нагласи сред анализатори за компаниите от сектора са налице!
Ето какво каза Димитър Георгиев за компаниите от IT-сектора – „…. след слабото представяне в края на годината, очакваме и възраждане на технологични акции като Сирма Груп Холдинг, Бианор Холдинг и Телелинк Бизнес Сървисис Груп АД. Портфейл съдържащ изброените компании има потенциал да донесе над-пазарна, двуцифрена доходност.“
Относително слабо през 2024-та година бе представянето на Софарма и дружествата от групата. Холдингът обаче, отбеляза стратегически покупки през годината, които макар и да отнеха временно от силата на дивидентите й, могат да се материализират в ускоряване на темповете на растеж на резултатите й през новата година. Потенциално възстановяване на изплащания дивидент, може да е сред факторите, които да подкрепят книжата на фармацевтичния гигант през новата 2025-та година.
Безоблачно небе и за банките?
Акциите на публичните банки, търгувани на пода на БФБ като цяло се представиха позитивно, през изминалата година, макар и с различни темпове. Книжата на Първа Инвестиционна Банка, бяха втората най-поскъпнала позиция сред компонентите на SOFIX, като поскъпнаха с близо 50% през 2024-та година. Далеч по-слаб обаче, бе ръстът при книжата на Централна Кооперативна Банка, повишили се с 8.4%, или под средния ръст на индекса на сините чипове.
Добрите резултати на Първа Инвестиционна Банка, в съчетание с очаквания за продължаваща консолидация в сектора, ги подкрепиха силно. Печалбата на ПИБ продължава да расте със стабилни темпове, докато банката също така намалява и лошите си кредити с по-ускорени от традиционното нива. Това може да й даде възможност за още добро представяне през новата година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на пода на БФБ