На проведеното вчера, 3 юни, Общо събрание на акционерите бяха повторно избрани нови членове на борда на дирeкторите. Местата на Васил Големански, Георги Български и Асен Ягодин ще бъдат заети от Димо Спасов, Иван Кутлов и Наталия Петрова. Предложението за промени идва от Министерството на финансите, което държи малко над 50% от капитала на БФБ и има решаващ глас при гласуването.
Засега официално съобщение от Борсата няма, което най-вероятно ще стане, когато промените бъдат вписани в Търговския регистър.
Предишният опит за смяна беше през февруари, но тогава един от малките акционери обжалва решенията на общото събрание и така те не влязоха в сила. Разликата е, че тогава вместо Петрова предложението на Министерството на финансите за член на борда беше Гергана Беремска, ръководител на дирекция "Международни финансови институции и сътрудничество" във ведомството, припомня Капитал Daily. Димо Спасов сега е изпълнителен директор на ББР, а Кутлов е началник "Трежъри" в ОББ.
На събранието през февруари имаше нарушения на процедурата по обявяване на точките в дневния ред и на документите с информация за кандидатите. По тази причина Комисията за финансов надзор първо забрани гласуването, а след поправка на МФ обяви, че няма пречка събранието да вземе законни решения по точките за смяна на ръководителите. За Беремска имаше пречка, че не може да е част от ръководството на БФБ, тъй като е служител във финансовото министерство. Пропуските станаха причина акционерът Виктор Папазов, който е бивш член на борсовото ръководство, да поиска от Софийския градски съд да се отменят решенията на събранието.
Така на 18 февруари магистратите поискаха спиране на вписванията в Търговския регистър, макар че няколко дни по-рано КФН одобри гласуваните промени.
Според Капитал Daily за сегашното общо събрание не е известно да има пропуски и най-вероятно новото ръководство ще бъде вписано без проблем. Бъдещият изпълнителен директор Димо Спасов на този етап отказва да коментира официално какви са плановете му за развитие. Хора от екипа му, които помолиха да не бъдат цитирани, обясниха, че ще се работи за повишаване на стойността на борсата, за да може да се приватизира при по-висока цена, отколкото би получила в момента. "В този смисъл публичният интерес съвпада с този на инвеститорите и бизнеса - да има работещ капиталов пазар, за да може компаниите да го припознават като възможност за финансиране. Това ще доведе до повече прозрачност и ползи за фиска и като потенциален приход от приватизацията, и като повече прозрачност на дружествата", коментира представител на екипа на Спасов.
Самият Спасов предстои да се запознае в детайли със ситуацията на БФБ и след вписването му в Търговския регистър публично ще бъдат обявени основните точки, по които ще работи, добави негов съветник.