Снимка: The Blue Diamond Gallery
Съвсем скоро навлязохме във второто полугодие и времето за равносметка продължава. Сега ще погледнем към това, как индексът на сините чипове SOFIX се представя, съпоставен с останалите индекси по света.
Започваме с най-фрапиращата статистика – SOFIX е шестия най-понижаващ се индекс в света за последната една година!
За този период, индикаторът е загубил 11.18%, което го поставя непосредствено след основния гръцки индекс (със загуба от 11.4%) и пред този на Филипините (със спад от 8.9%) в негативната класация.
Вижте още: Кои компоненти от SOFIX се понижиха най-много от върха през февруари?
За сравнение, най-понижилият се основен индекс от началото на годината е Chinext (загубил 16.2% от стойността си), следван от друг основен китайски индекс, в лицето на Shenzhen (с понижение от 15.63%). На трето място в негативната класация е дубайският основен индекс – със загуба в размер на 15.3%.
Данни: indexq.org за последните 12 месеца
От началото на годината, индексът SOFIX се е понижил със 7.2%, според статистиката на Infostock.bg, което го поставя на 11-та позиция в света по загуба, непосредствено след тайландския основен индекс, загубил 7.9% от стойността си.
Може да се каже, че индексът на сините чипове е в негативен тренд. За това свидетелстват няколко фактора.
Първият и основен, от техническа гледна точка, е фактът, че през април, станахме свидетели на „смъртоносно пресичане“ при SOFIX, или преминаването на 50-дневната SMA под 200-дневната.
Инвеститорите е добре да останат неутрални, поне докато не видим ново „златно пресичане“, или преминаване на краткосрочната средна, над дългосрочната.
От друга страна, инвеститорите би следвало да приветстват корекцията на индекса на сините чипове SOFIX и дори тайно да се надяват тя да продължи още малко.
Защо ли? Защото в кратката си история на търговия, от 2000-та година насам, корекции от над 15% за индекса са били относително редки явления, като е имало едва десет такива. Трябва да посочим, че последната такава корекция - до 2016-та година, бе най-дългата в историята на индекса.
Всеки път обаче, такива корекции (с магнитут от над 15%) са били следвани от силен ръст, след като са приключвали, и то в рамките на над 100% през следващите 12 месеца. Тоест, индексът средно е удвоявал стойността си през следващата една година, след ясен сигнал, че корекцията е приключила.
А както вече споменахме, за такъв сигнал, може да се приеме връщане на 50-дневната SMA, над 200-дневната.
Вижте още: Кога ще може да се приеме, че спадът на SOFIX е приключил?
Какъв може да е другия признак за промяна на негативния тренд на БФБ, за тези, които не се доверяват особено много на техническия анализ и особено на този тип анализ действащ на БФБ? Повишаване на ликвидността...
Сигурно Ви прави впечатление, че обикновено високата ликвидност на родния капиталов пазар, често е обвързана с повишение на индексите и обратното.
Доказателство за това са последните шест месеца, когато търгувания обем на пода на борсата ни, бе в размер на 186 милиона лева (през който се реализира почти целия спад на SOFIX), при близо 450 милиона, или над два пъти повече, за предходните шест месеца, когато индексът запази нивата си почти без промяна (и тества най-високите си нива на търговия).
Или казано по друг начин, инвеститорите е добре да следят признаци за повишаване на търговската активност. И макар, това да звучи малко странно за летните месеци, не веднъж сме ставали свидетели на силно повишение на индекса точно през юли и август.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции