Снимка: Pixels
Какво се случи след "изгубеното десетилетие" в САЩ?
Инвеститорите, които са се уморили да чакат, могат да почерпят малко опит и пример от най-развития фондов пазар в света – щатския. Първо, дългосрочната доходност на водещите щатски индекси е била по-ниска – при ниво от около 7-8%, според статистика на изданието Моrnіngѕtаr.
По-важното обаче е, че „загубено десетилетие“ има и на щатския пазар. То приключва до март 2009-та година и след един сериозен спад на щатските индекси, следствие на финансовата криза. Това понижение заличава всичко спечелено от предходния бичи пазар между 2000-та и 2007-ма година.
По време на това „загубено десетилетие“ в САЩ, инвеститорите регистрират средна отрицателна доходност в размер на 3%.
Всички знаем какво се случва след това... Най-търпеливите се облагодетелстват, защото освен, че пазарът връща всичко загубено, щатските индекси продължават да растат и отбелязват втория най-дълъг в историята си бичи пазар, девет години по-късно. Станахме свидетели на четворно повишение на индексите от техните най-ниски стойности по време на голямата финансова криза.
Значително се ускорява постигнатата доходност от инвеститорите през последните осем години, до ниво от 17% на годишна база. А това е близо два пъти повече в сравнение със средната доходност в исторически план.
Сега най-вероятно се питате - „може ли случилото се в САЩ да се повтори но на българския капиталов пазар?“. А отговорът звучи така - „защо не, само времето ще покаже“.
На борсата обаче, се търгуват очаквания, а не случилото се в миналото. Това, че индексът SOFIX е във фаза на корекция, не бива да притеснява инвеститорите. Дори напротив. Както казва великия Уорън Бъфет, най-добрият момент за покупки и влизане на пазара е именно в ситуация на корекция. Не забравяйте още и друг популярен съвет на Бъфет - „бъдете алчни, когато другите се страхуват“.
Тук е моментът да припомним, че в миналото, корекции на SOFIX от 20, или повече проценти, винаги са били следвани от силни повишения през следващата една година (в които индексът средно е удвоявал стойността си).
А какво могат да очакват инвеститорите на БФБ, при материализиране на „щатския сценарий“ след така нареченото „изгубено десетилетие“, което за нас вече е „петнадесетилетие“?
Удвояване на ръста на индекса до 20% през следващите шест години, би го отвел при ниво от 1 881 пункта, или за тест на историческия връх при нива от над 1 900 пункта. Разбира се, това при един доста оптимистичен сценарий.
Вижте още: Кога ще може да се каже, че SOFIX е поел нагоре?
Дори и да запази средния си годишен ръст от 11%, наблюдаван от създаването си, индексът на сините чипове SOFIX би се повишил до ниво от 1 178 пункта, което е близо удвояване на настоящата му стойност.
Дали обаче, повторение на щатското „изгубено десетилетие“ ще се случи, предстои да видим...
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на фондовите пазари.