Снимка: БГНЕС
След като разгледахме кои компоненти на SOFIX се понижиха с най-много от върха на индекса през февруари (които според контратрейдърите могат и да се отличават с най-голям потенциал за ръст), сега ще погледнем кои са най-стабилните компании от индекса. Или кои компании от SOFIX загубиха най-малко по време на корекцията от февруари.
Вижте още: Какво е мечи пазар и как да се подготвите за него?
Първо малко статистика. От върха си на 02 февруари 2018-та година при ниво от 719,71 пункта, до момента, индексът SOFIX е загубил 12.4% от стойността си.
За последните 12 месеца пък, загубата на показателя възлиза на 11.6%, което поставя родният индекс на четвърто място по спад, в световен мащаб. Точно пред нас е южната ни съседка Турция, със загуба за основния си индекс в размер на 13.4%. След SOFIX пък остава основният китайски индекс Шенжен, понижил се с 11.1%.
Най-губещ в световен мащаб е дубайският основен индекс, със загуба в размер на 18.3%. На второто място в негативната класация е шанхайският индекс, намалил стойността си с 14.2%.
SOFIX все още е във фаза на корекция
Индексът на сините чипове отбеляза през изминалата седмица най-ниската си стойност от април на миналата година. От техническа гледна точка, показателят все още е във фаза на корекция, предвид на това, че е налице „смъртоносно пресичане“ (50-дневната SMA е над 200-дневната, като пресичането се случи през април на тази година).
Вижте още: Загубеното десетилетие на БФБ
Или, докато дългосрочната пълзяща средна, не се върне над краткосрочната такава, може да се говори, че трендът е низходящ, а перспективите за тест на психологическата граница от 600 пункта, все още са в сила.
Разбира се, в подобна среда, инвеститорите могат да последват два подхода. Първият е да чакат потвърждаване за промяна на тренда (златно пресичане). А вторият – да се обърнат към по-стабилните компоненти на SOFIX, които поради една, или друга причина са загубили по-малко от стойността си. Тоест, доказали са, че са по-стабилни в движението при цените на акциите, или по-малко циклични.
Инвеститорите обаче, е добре да имат предвид, че поглеждайки към тези компании, в търсене на „сигурност“ заради не особената свързаност с пазара (най-грубо казано по-ниска бета), те ще се лишат и от потенциални възможности и връзка с пазара при евентуален ръст на SOFIX. Ето защо, може да се каже, че подобен род компании са добра инвестиция, като застраховка срещу по-нататъшен спад и не се знае, дали ще са чак толкова добра, при промяна на тренда – към възходящ. Другата въпросителна е дали тези компании, които досега са изоставали в спада си зад пазара, няма да го догонят (тоест да се понижават по-ускорено от тук нататък).
Казвайки всичко това, време е да погледнем към компонентите на SOFIX, регистрирали най-слаб спад от февруари насам. А ето и как изглежда табличката:
Справка: Инфосток
Както виждаме, от 15-те компонента на SOFIX осем, или по-голямата половина, са отбелязали спад по-малък от този на индекса. От тях седем са отбелязали понижение под 10%, а само една компания е била с понижение от под пет процента.
Има и два компонента на индекса, които са повишили цените си от регистрирания в началото на февруари връх – Холдинг Варна АД, чиито акции са поскъпнали с 5.7%, и Еврохолд България с ръст от 1.4%. Това са и дружествата, които могат да бъдат определени, като най-независими от негативната посока на индекса. Разбира се, отново тук е моментът да припомним на инвеститорите, че историческото представяне на един актив не е гаранция за бъдещото му такова.
Вижте още: Стара планина Холд - дружеството с постоянно растящ дивидент
Акциите на Софарма са единствените от компонентите на индекса със спад под 5%. С понижение до 10%, се отличават акциите на Албена, Адванс Терафонд, Фонд за недвижими имоти България, Индустриален Холдинг България. Книжата на Стара планина Холд са с понижение малко под това на SOFIX, но над 10%.
Още по темата:
Какво е мечи пазар и как да се подготвите за него?
Кои компоненти на SOFIX загубиха най-много от върха през февруари
Най-големите IPO-та на БФБ и какво да очакваме от Градус?
Георги Бабев: Почти цялото работещо население инвестира чрез пенсионните фондове в Градус