Много и най-разнообразни са проблемите на БФБ, като те са известни отдавна. За съжаление, самите участници на пазара, в лицето на институционалните инвеститори (които разполагат с капиталовите и човешките ресурси), за да се справят с тях, правят малко по въпроса.
Ниска ликвидност, липса на качествени емисии, липса на възможност за маржин търговия и къси продажби, липса на фючърсни инструменти и клирингова къща. Оправданията са едни и същи, това е един „затворен кръг“, от който не може да се излезе...
След като представихме мотивите,
защо един ливъриджнът фонд върху SOFIX може да е куршум, с който да се целят много проблеми, сега ще разгледаме още едно потенциално решение – разширяване на базата от индексни фондове на БФБ.
И... потенциален таргет, за следващ индексен фонд, напълно логично изглежда другия основен индекс на БФБ, включващ най-големите и ликвидни компании – BGBX 40.
Дълги години бе пределно ясно, че на пазара му трябва индексен фонд базиран на SOFIX. А от брокери, които само се оплакваха (за ниската ликвидност) се чуваха единствено оправдания като – много е сложно, не е достатъчно уредена нормативната база, ликвидността е твърде ниска, липсва инвеститорският интерес...
Е, оказа се, че е възможно да се направи (визирам Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF). При това фондът се развива доста добре. Към 22-ри август с нетна стойност на активите в размер на 28.45 милиона лева.
От създаването си до момента, индексният фонд е донесъл на инвеститорите средна годишна възвръщаемост от 6.67%, според данни на сайта на компанията.
Управляващото дружество обаче, вместо да разшири базата си от индексни фондове насочени към активи на родния капиталов пазар, взе решение да създаде фондове, базирани на индексите на пазари от ЦИЕ.
Специфика на BGBX 40 – прилики и разлики със SOFIXBGBX 40 e индекс, базиран на пазарната капитализация на включените емисии обикновени акции, коригирана с фрий-флоут коефициента на всяка от тях. BGBX 40 се състои от 40-те емисии обикновени акции на дружествата с най-голям брой сделки и най-висока медианна стойност на дневния оборот за последните 6 месеца, като двата критерия имат еднаква тежест.
Изчислението на индекса, стартира от 02.01.2014-та година, при ниво от 100 пункта. За сравнение, към днешна дата, стойността му възлиза на 122.66 пункта. Това прави годишна доходност средно от 4.6%. За сравнение, за същия период индексът на сините чипове SOFIX е донесъл на инвеститорите среден годишен доход от 3.3%.
По-малко е понижението на широкия индекс и за последната една година – в размер на 10.9%, спрямо 12.3% за SOFIX.
Промяната в базата на BGBX 40 се извършва два пъти годишно, а във фрий-флоута – 4 пъти.
Максималното тегло на една компания е допустимо да достига 10%, а от една икономическа група се допускат 4 компании с максимално тегло не повече от 25%.
Всъщност, компаниите от SOFIX са включени в по-широкия индекс. BGBX 40 също е теглови индекс, но доста по-разширен от този на „сините чипове“. И това разширение, до голяма степен се явява проблем, в среда на относително ниска ликвидност на фондовия ни пазар.
Опасенията за възможни пазарни манипулации на индекса, с търговия с не особено ликвидни дружества, е може би сред най-сериозните аргументи за това, все още да липсва борсово търгуван индексен фонд.
Ако някой институция се захване да прави подобен фонд, то ще трябва да се нагърби с тежката задача да е маркет-мейкър по позиции, които не са особено ликвидни.
Иначе индексът BGBX 40 включва компании с обща пазарна капитализация от 6.01 милиарда лева, спрямо 3.4 милиарда лева за SOFIX.
Вижте още: Най-големите по пазарна капитализация компании на БФБ и как се представят?
От най-големите 11 публични компании с капитализация над 200 милиона лева, пет са членове само на широкия индекс.
Казано по друг начин, може да се сметне, че BGBX 40 е много по-представителен за пазара като цяло, макар и да включва в себе си 25 компании, които не покриват завишените критерии на SOFIX. Той обаче, предоставя на инвеститорите една много по-широка диверсификация.
Един подобен фонд, би отговорил на няколко от основните проблеми на БФБ. Но в случая би визирал най-големия такъв пред инвеститорите – ниската ликвидност по много от позициите. Разбира се, това е отговорност, с която на този етап институциите отказват да се захванат. И все пак, при едно трайно подобрение на пазарните условия и ликвидността, нищо чудно да видим подобен фонд.
Още по темата:
Най-големите компании на БФБ и как се представят?
Тази инвестиция никога не е губила пари и как да я приложите към БФБ?
Кои могат да са новите ракети на БФБ?
Кои компании поевтиняха най-много от върха на SOFIX?
Защо БФБ се нуждае отчаяно от ливъриджнат фонд върху SOFIX?