Снимка: Личен архив
По повод излизането на „Доверие-обединен холдинг" от водещия индекс SOFIX потърсихме за коментар и повече подробности Александър Христов*, изпълнителен директор и член на Управителния съвет на публичната компания.
"Доверие-обединен холдинг" АД има 20 дружества в 15 града в България и Европа, планирате ли разширяване на дейността си в чужбина?
На този етап не планираме инвестиции в чужбина, за които да ви информирам. Естествено, ако има такива намерения, инвеститорите ще бъдат уведомени.
Ще се отрази ли излизането на "Доверие-обединен холдинг" АД от водещия индекс SOFIX на холдинга?
Не, не мисля, че ще се отрази непосредствено на бизнеса ни.
Налице е сериозно влошаване на резултатите за първата половина на 2018-та година, в сравнение с 2017 г. На какво се дължи това и как смятате, че ще завършите годината?
Имаме инвестиции в нови предприятия, които трябва да бъдат развивани и като производства, и като маркетинг, и като цялостен бизнес модел. Нормално е началото да е трудно. Старите ни предприятия до голяма степен са стабилизирани и очакваме положителни резултати.
Кое е основното предимство, което имате и Ви отличава пред останалите компании?
"Доверие-обединен холдинг" АД е холдинг с много разнообразен бизнес в различни икономически сектори. От една страна това е положително и води до по-малки рискове от инвестиционна гледна точка. От друга страна, толкова различни и много на брой дейности се управляват трудно. Голямо предимство за нас е, че сме част от групата на Софарма.
Имате ли планове за разширяване на секторите, в които оперира холдинга?
„Доверие-обединен холдинг" АД оперира предимно в индустриалния сектор, като имаме и доста добре развити предприятия във финансовия сектор - притежаваме два застрахователни фонда. Имаме амбиции да разширим дейността на холдинга във финансовия сектор.
"Доверие-Обединен холдинг" АД е основан през далечната 1996 г., кой бе най-трудният момент за бизнеса Ви оттогава насам, и чрез какви корпоративни методи успяхте да го преодолеете ?
Работя в холдинга от 2007 г. - малко след придобиването на голям дял акции от основния акционер - „Софарма" АД. След придобиването беше доста трудно - без помощта и административния и финансов ресурс на голямата група на Софарма трудно щеше да бъде стабилизирано Доверие.
Планирате ли нови продукти и услуги, които ще предложи компанията?
Холдингът е структура с много предприятия в различни икономически сектори. Въпреки това, ние непрекъснато търсим нови предизвикателства и сме отворени за нови възможности за инвестиции, което доведе до последната ни сделка в „Доверие-грижа". Това е ново продуктово направление в портфолиотото на холдинга и работим за налагането на марката за перилни препарати „ИЗИ". Считаме, че новото ни предприятие има потенциал за развитие: там ще има нови продукти, нова визия и нови начини на предлагане.
*Александър Христов е завършил специалност „Право" в Софийския университет „Св. Климент Охридски". След завършването на висшето си образование работи две години като адвокат. От 2007 г. работи на длъжност „юрисконсулт" в „Доверие - обединен холдинг" АД. От 2010 до 2017 г. заема длъжността „главен юрисконсулт" в същото дружество, а от май 2017 г. е изпълнителен директор на холдинга. От 2010 г. до настоящия момент е член на съвета на директорите на „Биляна-трико" АД, а от началото на 2012 г. до настоящия момент е и изпълнителен директор на дружеството. От месец юли 2016 г. е и член на съвета на директорите и изпълнителен директор на „Хидроизомат" АД. Участвал е в управлението на „Хеброс - П" АД, „Доверие Енергетика" АД, бил е ликвидатор на няколко дружества. Разполага с богат опит в сферите на правото и корпоративното управление.
Въпросите зададе Здравко Василев