Снимка: БГНЕС
За инвеститорите, насочили всичките си средства към БФБ, наблюдавания спад е изключително болезнен.
И макар че става въпрос за корекция в рамките на около 17% от върха, понижението при много от компонентите на SOFIX е далеч по-голямо, а корекцията е една от най-дългите в историята на индекса. Тя стартира през миналата година и си съперничи по продължителност (като време, а не като амплитуда) с тази до средата на 2016-та година.
Заветната корекция от 15% е факт!
За всички останали обаче, спадът може да открива добри възможности за инвестиции. Както казва гениалният Уорън Бъфет, инвеститорите трябва да купуват, когато пазарите са „евтини“ и да продават, когато са „скъпи“. А обикновено, активите стават евтини след едни по-осезателен и продължителен спад.
Та кои позиции от SOFIX биха могли да попаднат в полезрението на инвеститорите. Това, разбира се, до голяма степен зависи от толерантността на инвеститорите към риск и инвестиционни цели за доходност, които си поставят.
Подходите обаче, са няколко.
Най-поевтинелите компании и най-поскъпващите след корекции
Първо – кои компании поевтиняха с най-много от върха си, без някаква основателна, тоест фундаментална причина, свързана с резултати им и кои от тях имат навика да се възстановяват най-бързо впоследствие?
Кои компании от SOFIX се понижиха най-много от върха през февруари
Тук традиционните заподозрени са няколко, които често попадат в полезрението на спекулантите. С най-голям спад от началото на годината се отличават две позиции – Трейс Груп Холд, Първа Инвестиционна Банка и Монбат – съответно 28.35, 37.94% и 29.24%.
И докато загубите при Трейс Груп, до голяма степен са свързани и резултат от трагичния инцидент, за тези при ПИБ няма някаква видима причина. Нещо повече, Първа инвестиционна банка оглавява класацията по ръст на печалбите за последните три години, със средно годишно повишение от 217%.
И макар ръстът в печалбата на банката, да се забавя сериозно през първото полугодие – до около 14% на годишна база, финансовите съотношения на банката, като цена-печалба, продължават да са сред най-добрите в индекса на сините чипове.
Трябва да се има предвид, че книжата на банката, са сред най-добре представящите се по време на повишения след корекции. Ще разгледаме два подобни периода на ръст - от 23-ти юни 2012-та година (когато индексът регистрира дъно от 286 пункта), до 23-ти февруари 2014-та година (година и осем месеца, когато индексът бележи най-висока стойност от 599 пункта, или повишение от 109%) и периода от 23-ти май 2016-та година (с дъно от 432 пункта) до 23-ти август 2017-та година (година и три месеца, когато бива достигнат връх от 733 пункта и повишение от близо 70%), след корекция от 32.2%.
Кои компании се повишават най-много по време на корекции?
Три са имената на компании, които се отличават и през двата периода. И това са – Първа инвестиционна банка, която заема първо и второ място по ръст, съответно през двата периода с повишения от 165.5% и 200%; Централна кооперативна банка (ЦКБ) – с ръст от 158% през първия и 100% през втория период; и Стара планина Холд – с ръст от 122% през първия и 110% през втория период.
Най-добре представящите се компании по време на спада
Противно на първоначалното усещане, на спекулантите, да се насочват към акциите на губещи позиции, често експертите препоръчват да „залагате на победителите“. Под това се има предвид акции на компании, които остават стабилни в моменти на спад.
Вижте още: Печалбите на кои компании регистрираха най-голям ръст?
Това е една стратегия, която носи по-малко риск, при потенциален по-нататъшен спад на индексите. По-доброто представяне на подобен род компании, често се предопределя от силен интерес на институционални инвеститори, или доброто представяне на финансовите резултати на компаниите.
Тук се открояват няколко имена. На първо място акциите на Холдинг Варна, поскъпнали с 12% от началото на годината, в период на съществен спад за индекса и останалите компоненти. Следват книжата на Химимпорт – с ръст от 11.2% от началото на годината и Еврохолд – с повишение от 9.6%.
С положително представяне от началото на годината са още и акциите на Централна Кооперативна Банка – в размер на 1.75%.
Към големите победители
Ако една българска поговорка - „там където е текло пак ще тече“, се приложи и в инвестициите, инвеститорите могат да се насочат към компаниите с най-добро представяне за един по-дълъг период от време – от дъното през 2009-та година.
Вижте още: Кои компании поскъпнаха най-много от дъното през 2009-та година?
С отчитане на дивидентите инвеститорите са реализирали най-голяма доходност (от дъното през 2009-та година) от акциите на М+С Хидравлик и Стара планина Холд – съответно 656 и 589%, или над два пъти повече от доходността на SOFIX.
Това се превежда като средна годишна доходност от 23.73%, при акциите на М+С Хидравлик и 22.5% при книжата на Стара планина Холд.
Зад добрите резултати, безспорно стои добрия дивидент разпределян от двете компании. Общият дивидент разпределен от М+С Хидравлик, възлиза на 76% от стойността на акциите на дружеството по време на дъното за индекса, през далечната 2009-та година, докато при Стара планина Холд – е в размер на 72.2%.
Към компаниите ориентирани към ръст
За последните три години, до края на първото полугодие, има само три дружества, които бележат ръст на приходите си през всички разглеждани периоди. И това са – Сирма Груп (която, макар и да не е била публична към края на първото полугодие на 2015-та, отчете ръст на приходите си от над 18% за периода), Стара планина Холд и М+С Хидравлик.
Вижте още: Кои са компаниите ориентирани към ръст?
Нещо повече, ръстът при приходите на М+С Хидравлик, се отличава с непрестанно ускоряване, за да достигне над 20% през последния отчетен период.
Подобна е и ситуацията при Сирма, която като единствения „технологичен компонент“ на SOFIX е напълно логично да е компания ориентирана към ръст. Нарастването на приходите на компанията е над 30% през последните две години.
И докато Сирма оглавява класацията по ръст на приходите, не толкова добре се представят акциите й. Всъщност, те поевтиняват с над 20% за посочения период (от първата им сделка след средата на ноември на 2015-та година) и са второто най-зле представящо се дружество от SOFIX по изменение на цената. С по-голям спад се отличават единствено акциите на Трейс груп холд – в размер на 51.2%.
Вижте още: Кои ще са новите ракети на БФБ?
Адванс Терефонд е дружеството с втория най-голям ръст на приходите за последните три години – със среден такъв от 24%. Като тревожна обаче, може да се определи тенденцията през последната една година (до края на юни), когато приходите на АДСИЦ-а се понижават с над 47%.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Кои компании от SOFIX поевтиняха най-много от върха през февруари?
Кои компании от SOFIX отговарят на вашия рисков профил?
Как да биете по доходност SOFIX?
Тази стратегия никога не е губила пари и как да я приложите на БФБ?