Комисията за финансов надзор (КФН) оповести 45 интернет страници, чрез които се предоставят инвестиционни услуги от лица, които нямат това право. Взетото решение на регулатора на 25.10.2018 г. е на основание разпоредби от Закона за Комисията за финансов надзор и Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ).
Публикуването на решението се счита за уведомление относно задължението на лицата да преустановят предлагането на инвестиционни услуги и дейности чрез оповестените интернет-страници в 3-дневен срок, считано от датата на публикуване на решението със списъка, уточняват от регулатора. Поводът за решението са постъпилите множество жалби, сигнали и запитвания, свързани с онлайн платформи за търговия с финансови инструменти, притежавани и/или оперирани от дружества, които не притежават издаден лиценз от КФН, уточняват от регулатора. Освен това, подадените в КФН жалби от физически лица (предимно чуждестранни граждани) съдържат твърдения за загуба на значителни суми, инвестирани чрез част от посочените 45 интернет платформи.
Проверката е извършена с цел да се установи дали чрез съответните интернет страници се предлагат инвестиционни услуги и дейности, както и дали същите са достъпни от територията на Република България. В резултат на проверката е изготвен списък, съдържащ достъпни от територията на Република България интернет страници, от съдържанието на които е видно, че чрез тях се предлагат инвестиционни услуги и дейности по смисъла на чл. 6, ал. 2 и 3 от ЗПФИ, както и компютърно-техническа справка със снимки на екрани на същите.
Какво откри регулаторът
В хода на извършените проверки от инспекторите на КФН са установили:
- голяма част от собствениците на сайтовете са чуждестранни юридически лица, регистрирани и установени в офшорни зони, като под различна форма дадените интернет платформи правят аналогия с опериране, собственост, банкови сметки или друг белег от Република България;
- дружествата, собственици и/или управляващи на 45-те интернет страниците, не притежават лиценз за предоставяне на услуги по инвестиционно посредничество, издаден от КФН, нито за същите са получавани в КФН нотификации от друг национален компетентен орган на държава член за предоставяне на услуги на база единния европейски паспорт.
Кой има право да предоставя инвестиционни услуги
Съгласно разпоредбата на чл. 7, ал. 1 и ал. 3 от Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ) предоставянето на инвестиционни услуги и извършването на инвестиционни дейности може да се осъществява само от:
1) дружество, получило лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник при условията и по реда на ЗПФИ или от
2) инвестиционен посредник със седалище в друга държава при условията на чл. 45 и 46 от ЗПФИ. Списък с всички инвестиционни посредници, получили лиценз от КФН за предоставяне на услуги и извършване на инвестиционни дейности, и с всички инвестиционни посредници, получили лиценз от надзорен орган на държава членка, установени на територията на Република България чрез клон, е наличен тук!
Списъците с всички инвестиционни посредници, лицензирани от надзорен орган на държава членка на ЕС, за които в КФН са получени нотификации за предоставяне на инвестиционни услуги и дейности, на база свободата за предоставяне на услуги, са налични тук!
Проверка на Infostock.bg установи, че някои от страници са блокирани и не се отварят, поне на територията на България, което означава, че техните притежатели са се съобразили с решението на КФН, крайният срок на което изтече в неделя, 28 октомври 2018 година. Онези, които се отварят, изискват регистрация и входа е само с предварително предоставена парола, което не позволи на екипа на Infostock.bg да установи какви точно инвестиционни инструменти се предлага.
Според брокер, пожелал анонимност, повечето платформи предлагат търгоия на Форекс пазара, значителен брой предлагат и сделки с криптовалути и много малко със стокови фючърси, като петрол например.
Нашият информатор не е срещал на платформите, които познава, да се предлага търговия с акции, но има интернет страници, които са предлагали посредничество с лицензирани посредници на борси в Западна Европа. И това е съвсем нормално, защото такава търговия се извършва само на съответната фондова борса, за която обаче се изисква лицензиран инвестиционен посредник.