Снимка: БГНЕС
Здравко Василев, Теодор Минчев
Първите девет месеца на 2018 година са в историята, поне по отношение на резултатите на публичните компании, търгувани на пода на българска фондова борса. И е време за равносметка...
В среда, в която индексът на сините чипове SOFIX се търгува при най-ниските му нива за последните над година и половина, а основният измерител е във фаза на корекция от над 15% от върха си, въпросът е следният: Толкова лоши ли са резултатите на компонентите му?
Вижте още: Заветната корекция от 15% е факт!
И сега ще дадем отговор на този въпрос, като погледнем към печалбите и приходите на компаниите от SOFIX и как се представяха те, в сравнение с първите девет месеца на миналата година.
Разбира се, още от самото начало правим уговорката, че става въпрос за неконсолидирани резултати, така че инвеститорите трябва да се абстрахират от резултатите на холдингите, които консолидират и ще трябва да изчакаме още месец, за да разберем как са се представяли.
А ето и как изглеждат нещата при печалбите на компаниите от SOFIX за първите девет месеца на неконсолидирана база:
Справка: Инфосток
* За търговските банки Общите приходи са сборът на приходите от лихви плюс приходите от такси и комисиони.
Две са дружествата, които бележат ръст от над 100% в чистата си печалба за деветмесечието. И това са – Монбат с повишение от 267% и Трейс Груп Холд – с ръст от близо 125%.
Интересен е фактът, че ръстът в печалбата на Трейс, е свързан и със сериозното повишение на приходите на дружеството. Холдингът заема първо място при компаниите от SOFIX, по ръст на приходите, както ще видим от таблицата по-долу, въпреки че говорим за неконсолидирани резултати.
Вижте още: Тази стратегия никога не е губила пари и как да я приложите на БФБ?
Както се вижда от таблицата, сумарната печалба, изнесена от компонентите на SOFIX на неконсолидирана основа, в размер на 206.28 милиона лева е по-малка от печалбата им в размер на 218.53 милиона лева през деветмесечието на миналата година.
Ако се абстрахираме от спада в печалбата на Сирма Груп Холд, заради това, че отчетът е неконсолидиран, то с най-голям процент се понижават печалбите на Адванс Терафонд и Албена – съответно 67.1 и 32.9%.
Най-голяма, като абсолютна стойност за първото тримесечие, е печалбата на Първа Инвестиционна Банка. Тя възлиза на 62.16 милиона лева и съставлява 30% от общата сумарна печалба на всички дружества от индекса. Други 18% от сумарната печалба се падат на Химимпорт.
Ако към тях добавим и Софарма и ЦКБ, получаваме 72% от сумарната печалба на дружествата от SOFIX, концентрирана в ръцете на само четири дружества!
По отношение на приходите, вече уточнихме, че първото място по ръст се държи от Трейс Груп Холд. Интересен е фактът, че Адванс Терафонд, подобно на печалбите и при приходите държи последното място в класацията.
Справка: Инфосток
За разлика от второто си място отзад напред обаче, при печалбите Албена е някъде по средата на класацията по спад на приходите.
Иначе, общо четири дружества отбелязват ръст на приходите си от над 20%. Без да броим Трейс Груп Холд, с подобен резултат се отличават още Химимпорт, Сирма и Елана Агрокредит. Ситуацията обаче, може да се промени с изнасянето на консолидираните отчети на холдингите след месец.
За разлика от неконсолидирани печалби, неконсолидираните приходи бележат леко повишение през първите девет месеца на тази година. Те се повишават с 0.8% до ниво от 1.29 милиарда лева, спрямо 1.28 милиарда лева година по-рано.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
Как да определите апетитните хапки при корекция
Заветната корекция от 15% е факт