Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Противно на очакванията на повечето инвеститори на БФБ, които са свикнали да отъждествяват търговията на БФБ и движението на индекса SOFIX - с "пълна скука", в исторически план, индексът е доказал, че динамиката му е съществена. По-точно - можем да определим индекса SOFIX, като индекс на крайностите.
Въпреки малкия си размер и не особено голямата си ликвидност, или може би по-скоро заради това, родният капиталов пазар често влиза в световните борсови класации, като най-най- по отношение на представянето си. Независимо дали става въпрос за най-добро, или най-лошо представяне. При SOFIX няма средно положение...
И малко примери:
През 2016-та година, индексът на сините чипове SOFIX бе деветият най-добре представящ се индекс в световен мащаб. Той добави 27.2% към стойността си.
През 2017-та година индексът добави също двуцифрен процент - 15.8%, но това не бе достатъчно да влезе в класацията на най-добрите индекси.
За сметка на това, през настоящата година индексът се насочва отново към това да присъства при най-волатилните индекси, но в негативната част на класацията. Ако запази спада си, SOFIX ще е една позиция след десетте най-понижаващите се индекси в света - със загуба от около 11.1%.
Бурното представяне на показателя обаче, не датира само от последните няколко години. Дори напротив... От създаването си през 2000-та година до момента, индексът SOFIX много често е попадал сред най-добре, или най-зле представящите се индекси в световен мащаб.
През критичната за световните фондови пазари 2008-ма година, индексът на сините чипове SOFIX се отличи с второто най-лошо представяне в световен план, губейки близо 80% от стойността си, както и над 85% от върха си през годината.
Справка: Инфосток
Всъщност индексът попада много често и сред най-повишаващите се индекси в света до 2007-ма година, като през 2003-та отбеляза повишение от 148%.
В противовес на всеобщото схващане, че търговията на БФБ е скучна, можем да посочим два факта. Първо - от създаването си до момента, средната годишна промяна на индекса възлиза на 34.86%.
От създаването си през октомври на 2000-та година, индексът SOFIX е регистрирал годишно изменение от под 10% само веднъж в историята си - през 2012-та година, когато се повишава с нетипичните 7.25%.
За последните 18 години индексът SOFIX се е понижавал само в пет от годините, което дава сериозен превес на годините на ръст. Въпреки срива от 2008-ма година - от близо 80%, инвеститорите заложили на индекса през 2000-та година, са с доста завидна доходност.
Те са реализирали възвръщаемост от близо 500%. Това се превежда, като средна годишна доходност от 10.46, което си е повече от отлично...
Още по темата:
Кои са свръхпродадените компоненти на SOFIX?
Спадът на SOFIX не изглежда завършен от техническа гледна точка
SOFIX на път да направи нещо, което е правил само два пъти в историята си
Защо SOFIX може да се представя добре през следващата година?