Снимка: iStock
Теодор Минчев
Неконсолидираните резултати на компонентите на индекса на сините чипове SOFIX, за изминалата година, вече са факт и сега е време за равносметка.
А тя изглежда така - сумарната печалба на 15-те най-големи "сини чипа" на борсата ни е възлязла на 324.4 милиона лева, или с 9.5% повече в сравнение с общата неконсолидирана печалба на дружествата за изминалата година в размер на 296.26 милиона лева.
И това е един много добър резултат, за който иначе никой не би се досети, ако гледа понижението на индекса SOFIX 18.7% за последната една година. Разбира се, трябва да направим уговорката, че това са неконсолидирани данни, които не отчитат реалната ситуация при холдингите в състава на индекса. И все пак - изглежда като добър първи признак.
Иначе, годишните консолидирани отчети ще излязат в края на настоящия месец.
Справка: Инфосток
Ако се задълбаем малко в данните, ще видим, че повишението на печалбата почти изцяло се предопределя по абсолютна стойност от ръста на печалбата на Първа Инвестиционна Банка, която нараства от 85.47 милиона лева - на 152.32 милиона лева. И докато това представлява повишение от 78.2% и поставя банката на трето място по този показател, в абсолютна стойност ръстът на печалбата е от близо 67 милиона лева.
Иначе с най-голям процентен ръст на печалбата се отличава Холдинг Варна. Печалбата на холдинга нараства близо 4.8 пъти. Отново отбелязваме, че това е неконсолидиран резултат, така че инвеститорите не бива да му отдават твърде голямо значение.
С малко над 100%, или два пъти се повишава печалбата и на Монбат. Тя нараства от 6.35 до 12.73 милиона лева, но отново резултатът е неконсолидиран.
Ръст от над 30% бележи неконсолидираната печалба на още две дружества - Трейс груп Холд и Елана Агрокредит - съответно с 45.3 и 31.7%.
Само още едно дружество отбелязва двуцифрен ръст в годишния си финансов резултат - Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ. Неконсолидираната му печалба расте с 18.5%.
Иначе неконсолидираната печалба на цели седем компании, или близо половината от компонентите на SOFIX, бележи спад.
Най-сериозно е положението при Адванс Терафонд, чиито финансов резултат се понижава с 87.5%.
На инвеститорите им остава единствено консолидираните годишни отчети да посочат още по-голямо подобрение в сумарните печалби.
Още по темата:
Какво да очакваме от SOFIX през февруари?
Защо предстоят добри времена за инвеститорите в SOFIX?