Снимка: iStock
След изнасянето на консолидираните резултати на всички компоненти на SOFIX, за 2018-та година, вече имаме повече яснота относно представянето на родните "сини чипове" по отношение на печалбите и приходите за годината.
И докато неконсолидираните отчети посочиха ръст на финансовия резултат от близо 10% за компонентите на индекса, нещата се промениха доста, след оповестяването на консолидираните отчети.
Сумарната печалба на компонентите на индекса е възлязла на 363.23 милиона лева, което е с 1.25% по-малко в сравнение с изминалата година, когато сумарната печалба на 15-те комании е била в размер на 367.84 милиона лева.
Големите виновници за понижението са Адванс Терафонд и Монбат, чиито печалби се понижават съответно с 87.5 и 91%, както и с над 55 милиона лева в абсолютна стойност. Този спад обаче, почти изцяло се компенсира от ръста в печалбата на Първа Инвестиционна Банка от над 52 милиона лева.
Иначе, трябва да отбележим факта, че печалбите на две компании от индекса - на ПИБ и Химимпорт, съставляват 64% от сумарната печалба на всички компоненти на индикатора. И докато печалбата на ПИБ расте със 78.5%, най-вече заради еднократни приходи, то тази на Химимпорт се понижава минимално - с 0.4% за изминалата година.
По отношение на приходите на тези два компопнента обаче, историята е доста различна. Приходите на ПИБ от лихви, такси и комисиони се понижават с 3.8%, докато тези на Химимпорт растат с 9.3%.
Иначе, дружеството от индекса, регистрирало най-голямо подобрение във финансовия резултат, е малко изненадващо - Трейс Грух Холд. Изненадата е от факта, че акциите на строителната компания са загубили половината от стойността си, въпреки ръста в печалбата й с 95% през изминалата година. Приходите на компанията растат също здравословно - с 11.4%, което е далеч над средния ръст на приходите на всички емисии, включени в индекса, от 6.7%.
Като цяло, печалбата на осем дружества от индекса бележи спад, а на седем - повишение. Само още една компания успява да отбележи повишение на печалбата си от над 50%, отвъд споменатите по-горе. И това е - Сирма Груп Холд. Нетната печалба на технологичния компонент на индекса расте с 61.2% на годишна база през 2018-та.
Справка: Инфосток
Другите компании с повишение на печалбите си са - Елана Агрокредит (31.7% ръст), Фонд за недвижими имоти България (18.5%) и М+С Хидравлик (6.5%).
С понижение в печалбите си през изминалата година, освен Монбат и Адванс Терафонд се отличават още - Софарма (29.3%), Еврохолд България (15.2%), Централна Кооперативна Банка (10.5%), Албена (7.3%), Стара Планина Холд (4.3%) и Химимпорт.
Ако погледнем към приходите на дружествата от индекса, ще видим позитивна тенденция - те растат до 15.72 милиарда лева, спрямо 14.73 милиарда лева година по-рано, или повишение от 6.7%.
Приходите на само пет дружества се понижават, като най-голям е спада при Адванс Терефонд - от 80.9%. С почти еднакъв процент - 37.5 и 37.6, се понижават консолидираните приходи на Фонд за недвижими имоти България и Монбат.
Приходите само на едно дружество се удвояват - тези на Елана Агрокредит. За сравнение дружеството с второто най-голямо повишение в приходите си е Сирма Груп Холд - където се отчита ръст от 17.4%.
Още по темата:
Печалбите на компонентите на SOFIX с ръст от близо 10% през 2018 г.