Снимка: iStock
Все повече стават експертите, които препоръчват на инвеститорите да се насочат към развиващите се пазари.
Причините за тези препоръки са различни, но обобщено звучат така - ако ръста на развитите пазари се забави, то този на развиващите се ще е по-ускорен; централните банки по целия свят преминават към забавен режим по отношение на монетарните си политики (първо Фед, а миналата седмица и ЕЦБ), от което безспорния печеливш ще са развиващите се пазари в търсенето на по-голям доход от инвеститорите; ако ръстът на индексите на развитите пазари продължи, то развиващите се разполагат със сериозен догонващ потенциал.
На пазарите на развиващите се страни има по-голям потенциал в сравнение с развитите, според Амер Бисат, управляващ директор на най-големия паричен мениджър в света - Blackrock.
Инвеститорите ще се насочват към тях в търсене на по-висока доходност и предвид изпреварващия им икономически ръст, смята още Бисат. Междувременно растежът на Китай вероятно ще се възстанови през втората половина на 2019 г., осигурявайки добро представяне на по-рисковите активи, смята финансовият специалист.
Друг сериозен инвеститор - Джеръми Грантъм, за когото се знае, че правилно прогнозира срива на пазарите от 2000-та и 2008-ма година, смята че през следващите 20 години възвръщаемостта на фондовите пазари ще се понижи до ниво, при което ще води до минимална реална доходност на капиталите - с 2 или 3%.
Грантъм препоръчва на инвеститорите да се насочат към развиващите се пазари, включително Китай, където според него средната възвръщаемост през следващите години ще е 6 или 8%.
"Смятаме, че мечият пазар е предимно приключил за развиващите се пазари", се казва в доклада на банката от 25-ти ноември "което означава, че акциите на развиващите се пазари скоро ще се покачат. Прехвърляме частични инвестиции от големите и развити пазари към развиващите се пазари", се казва в доклад на Morgan Stanley (MS) от края на миналата година.
По отношение на развиващите се пазари, от MS препоръчват на инвеститорите да обмислят инвестиции в страни като Бразилия, Тайланд, Индонезия, Индия, Перу и Полша.
Ако и lие обмисляте да последвате съвета на експертите и да се насочите към някой от развиващите се пазари, то сега ще дам няколко причини, защо да обмислите сериозно SOFIX, като инвестиционна алтернатива...
SOFIX закъснява с ръста си в сравнение с останалите развиващи се индекси - малки и големи!
От началото на годината индексите на развиващите се пазари изригнаха. Те бяха поведени от китайските основни борсови индекси и следствие на очакванията за търговска сделка между САЩ и Китай.
Широкият индекс CSI 300, следящ представянето на водещите китайски компании, излезе от „меча територия“ (понижение от над 20% от наскорошен връх до дъно), след като се повиши с повече от 20% от дъното си на трети януари. Това бе и най-бързото му влизане в „бичи пазар“ от шест години. От началото на годината той е добавил 21% към стойността си.
Ръст с подобен магнитут прави индекса опасен за инвеститорите, в светлината на все още много неясноти в търговските отношения със САЩ и липса на търговска сделка.
За сравнение SOFIX се е понижил с 2% от началото на годината, което го прави далеч "по-безопасен", поне съпоставен с китайския широк индекс. Разбира се, потенциала за ръст на родния индекс си остава налице.
Други съседни за нас индекси, като румънския ВЕТ напримерq също се представят доста по-добре от началото на годината, с повишение от 7%. Унгарският BUX е добавил 3.9% към стойността, докато полският WIG20 се е повишил с 1.1%. Чешкият PX е нараснал с 8.2% от началото на годината.
Далеч по-добро е представянето на руския RTS - добавил 10.4% към стойността си, както и на турския основен индекс - ръст от 11.3%. Индексът, следящ представянето на големите гръцки компании, се е повишил с 12% от началото на годината.
Може да се каже, че родният SOFIX е един от малкото индекси в Централна и Източна Европа на отрицателна територия!
SOFIX продължава да е един от най-евтините индекси в света
Съпоставка на финансовите съотношения, при които се търгува индекса ни на сините чипове, сочи, че той е евтин не само сравнен с индексите на развитите пазари, но и на развиващите се такива.
Със съотношение цена-печалба от 12.2, според данни на БФБ, индексът е на 15-та позиция в света с най-ниско подобно съотношение, точно пред пазарите на страните от Близкия Изток.
Все пак, съотношението на индекса ни е по-високо от това на страните от Развиваща се Европа, възлизащо на 7. Русия и Китай, който са двата пазара с най-ниско подобно съотношение, се отличават с такова в размер съответно на 5.8 и 6.7.
След влизането на новите компоненти на SOFIX от 18-ти март, напълно е възможно да станем свидетели на известно понижение в индекса цена-печалба, от текущите му нива, което да направи пазара ни още по-привлекателен.
Няма как да не посоча и още един факт за родния индекс. Съотнесена към БВП, пазарната капитализация на българския капиталов пазар е под 10%. При ниво от 8.69 милиарда лева, пазарната капитализация на БФБ е в размер на малко над 8% от БВП. Едно сравнение с румънския пазар например, сочи, че там капитализацията е в размер на близо 20%, или 2.5 пъти повече от тази у нас.
SOFIX е с нулева корелация с международните пазари
Широкият щатски индекс S&P 500, представителен за 50% от пазарната капитализация по света е на около 8% от историческия си връх. В същото време, индексът на сините чипове на Българска Фондова Борса – SOFIX, който се търгува при нива от около 580 пункта, трябва да поскъпне над 3 пъти, за да достигне най-високите си стойности от 2007-ма година.
Всъщност, именно различната фаза на двата пазара, и относително слабата им корелация, може и да е сериозен мотив за тяхното комбиниране.
Щатските индекси биха могли да се насочат към една нова и сериозна корекция, ако върховете останат в сила и при факторът непредвидимост, свързан с политиката на американския президент Тръмп. В същото време, трейдърите могат да дебнат за сигнали, че SOFIX е приключил с корекцията си и се насочва към тест на най-високите си стойности от началото на миналата годината, а защо не и на преодоляването им.
Да, БФБ и международните пазари определено имат сериозни различия. Влизането и излизането от позиции на БФБ, често е свързано с ликвидна премия, която се плаща, заради слабата ликвидност, както и с цената на много време и усилия. В противовес, голямата ликвидност на световните финансови пазари, позволяват влизане и излизане от позиции в рамките на милисекунди и без ликвидни загуби. Но в даден момент спокойствието и липсата на маржин търговия на БФБ, може и да донесе своите "блага" за инвеститорите.
Още по темата:
Как изглежда SOFIX съпоставен с румънския ВЕТ?
Какво да очакваме от БФБ през следващите години?
Защо 2019-та година може да е добра за инвеститорите на БФБ?
Кои компоненти от SOFIX донесоха най-голям доход за инвеститорите от 2009-та насам?