Виктор Спириев, финансов директор на групата Монбат, и Даниела Пеева, ДВИ на Монбат. Снимка: Личен архив
„Монбат" АД отпадна от състава на SOFIX, компанията също така понижи значително консолидираната си печалба през изминалата година. За повече подробности потърсихме Виктор Спириев*, финансов директор на групата Монбат, и Даниела Пеева*, директор за връзки с инвеститорите на „Монбат" АД.
Монбат е едно от трите дружества, които отпадат от състава на SOFIX - смятате ли, че това ще се отрази по някакъв начин на инвеститорите и тяхното доверие в компанията?
Даниела Пеева, ДВИ: Определено не вярваме, че отпадането на Монбат АД от SOFIX би имало решаващо значение за поддържане на доверието в компанията.
Отпадането на Монбат АД от от състава на SOFIX е свързано с изисквания на борсата, които не са пряк критерии за надежността на компанията, респективно не свидетелстват за конкретни действия или бездействия на мениджмънта. Независимо, че Монбат АД има традиционно висока пазарна капитализация, пазарната капитализация на free float-а се оказа недодастатъчна спрямо някои други компании на борсата. Причините са технически и ние няма как да им влияем.
Към настоящия момент няма изрично изразено становище от страна на институционалните инвеститори, че възнамеряват да намалят участието си или да излязат от позицията. Въпреки това не са изключени индивидуални решения от страна на институционални инвеститори с краткосрочни стратегии.
Консолидираната печалба на Монбат се понижава с над 90% през изминалата година, докато приходите падат с 37%. Какво стои в основата на това и как и кога планирате да се възстановят финансовите резултати на дружеството?
Виктор Спириев, Групов финансов директор: Основната причина за спада на консолидирания резултат през 2018 спрямо 2017 се дължи на обърнатото поведение на цената на оловото на LME през двата ни сезонни интервала - ниски стойности през последните четири месеца на годината, и респективно висока стойност на цената на олово през ниския сезон, когато формираме съществена част от оперативните запаси от продукция, която се реализира през високия сезон.
Допълнителните причини, които влияят на този резултат са производствено-оперативните разходи, свързани с проектите в инкубаторен стадий на развитие, а именно EAS Германия, където резултатите са спрямо очакванията ни, и новопридобития рециклиращ завод в Италия.
При нормализиране на пазара на олова, респективно нормализиране на цената на олово, което се очаква през 2019, Монбат ще успее да възстанови нивото на оперативните резултати от 2017. Отчетеният месец януари и прогнозните резултати за първото тримесечие на 2019 сочат тази позитивна тенденция.
Детайлите относно първопричините на резултата през 2018 са представени, както следва:
Съгласно предварителния консолидиран финансов отчет към 31.12.2018 г., оповестен на 01.03.2019 г., Групата реализира 150 288 000 евро приходи от продажби, което представлява намаление със 6,14% спрямо същия период на 2017 г. Нетната печалба след данъци без ефекти на изгодни покупки е в размер на 1 580 000 евро и регистрира спад от 85,05% спрямо същия период на 2017 г. EBITDA от продължаваща дейност на консолидирана база е в размер на 24 042 хил. лв. Това представлява намаление на EBITDA с 38,69 %. в сравнение с регистрираната към 31.12.2017 г. EBITDA от продължаваща дейност без еднократни ефекти от изгодни покупки.
Поведението на пазара е един от най-важните фактори, влияещи върху резултатите на групата, а именно рязък, нехарактерен за високия зимен сезон спад на индекса на оловото на LME през Q3 и Q4 на 2018 г. и натиск върху събираемостта на скрап батерии, дължащ се на намалението на борсовия индекс на оловото на LME.
Развитието на отделните дивизии и направления от дейността също оказват влияние на постигнатите резултати. Например в дивизия „Батерии" се наблюдава позитивна вариация в продадените обеми от около 2,4 мил. евро, дължаща се на увеличението на продажбите на батерии с около 300 хил. бройки в сравнение с 2017 г. В същото време обаче има отрицателна PRICE-COGS (Spread) вариация от около 2,3 мил. евро, породена от спада на индекса на LME, като двата ефекта се компенсират взаимно.
В дивизия „Рециклиране" се наблюдава отрицателна девиация в обема на продажбите на олово и оловни сплави от около 0,9 мил. евро в сравнение с 2017 г., както и отрицателна Price-COGS (Spread) вариация от около 4,3 мил. евро поради резкия спад на LME през 2018 г., съчетан с положителен ефект през 2017 г., породен от средно-претеглената стойност на буферните наличности на материални запаси към 31.12.2016, закупени на ниски нива на цена на оловото на LME.
В тази дивизия имаме и отрицателна вариация от около 2,4 мил. евро във връзка с продажбите на Харис олово (антимониеви и богати на калай олова и оловни сплави) поради спада на цените на LME през 2018 г. (също и поради високите буферни наличности на антимониеви олова за Харис процес към 31.12.2016, закупени на ниски нива на LME през 2016 г. и в края на 2015 г.)
В останалите бизнес сегменти отчитаме:
- Загубата в литиево-йонния сегмент в съответствие с първоначалното очакване, породена от относително по-дългия цикъл на комерсиализация на произвежданите продукти.
- Налице е и по-дълъг от очаквания цикъл за подготовка на новия завод за рециклиране в Италия - планирано приключване на проекта през юни-юли; реализация през септември. Освен това, един от полу-продуктите при раздробяващата фаза на скрап батерии (пастата) не бе транспортиран до другите производствени локации през 2018 г. поради по-продължителна от очакваната административна процедура за предоставяне на специфичен лиценз за износ.
- В духа на установената практика да водим открит диалог с инвеститорите подготвихме на корпоративната електронна страница www.monbatgroup.com раздел Инвеститори и там в подраздел Управление на резултатите и насоки заинтересованите страни могат да се запознаят с повече детайли и да следят актуалните данни.
Монбат вече предприе действия за придобиване на водещи европейски компании в сферата на литиево-йонните батерии. Какво е бъдещето според вас в тази насока и обмисляте ли още придобивания, след тежката инвестиционна програма, която предприехте?
ВС: Както знаете през 2018 г. привлякохме финансиране чрез емисия корпоративни облигации за финансиране на инвестиционните ни проекти: придобиването на контрол и капитализирането на предприятие за преработка на отпадни (скрап) акумулатори в Италия - Piombifera Italiana и осигуряване на растеж на груповия синергиен ефект върху консолидирания марж на Емитента; придобиването на контрол на "L'Accumulateur Tunisien Assad" (ASSAD); придобиването и капитализирането на компании с цел фокусирана продуктова диверсификация в производството на литиево-йонни батерии чрез контрол върху компаниите GAIA Akkumulatorenwerke GmbH ("GAIA") и EAS Germany GmbH ("EAS").
Проектите в Италия и Германия поетапно се реализират. Към 31.12.2018 г. Монбат АД е изразходвало 13,4 млн. евро, набрани от облигационната емисия за изпълнение на следните инвестиционни проекти: придобиването на акции от капитала на „Монбат Холдинг Германия" АД (компания-майка на EAS Germany GmbH), в размер на общо 5,4 млн. евро, както и придобиването на акции от капитала на Монбат Рисайклинг ЕАД (компания-майка на Монбат Италия ООД), в размер на общо 8 млн. евро. Монбат Рисайклинг ЕАД участва в увеличение на капитала на Монбат Италия ООД (компания-майка на Piombifera Italiana) чрез придобиване на дялове в размер на 8 млн. евро.
Разбира се, поради оттеглянето ни от проекта в Тунис ние се насочихме към намиране на еквивалентни проекти, които кореспондират на стратегията ни за ускорен растеж, която бе представена на инвеститорите. В този смисъл Монбат няма да отстъпи от изразените намерения. Отказването от ASSAD беше породено от управление на риска, произтичащ от тази инвестиция.
Защо се отказахте да придобивате тунизийския производител на батерии АСАД и планирате ли друга подобна сделка в чужбина?
ВС: На 08.10.2018 г. проведохме среща между ръководството на Монбат АД и инвеститорите и облигационерите на компанията, по време на която представихме мотивите за оттегляне на Групата от сделката по придобиване на тунизийския производител на батерии ASSAD.
Основните мотиви, които доведоха до отказ на корпоративното ръководство от сделката по придобиването на ASSAD, бяха свързани с резултатите от финалния дю дилиджънс. В хода на извършване на процедурите по верификация на условията по договора за покупко-продажба след първоначалния дю дилиджънс се установи, че част от първоначално идентифицираните рискове, свързани с придобиването на ASSAD, няма да могат да бъдат ефективно управлявани в бъдеще и биха довели до реализиране на сериозни икономически щети за новия собственик. Съществуваха съдебни спорове и неизяснен статут на земята, върху която е построен завода на ASSAD. Установена беше невъзможност за запазване на контрола в дъщерното на ASSAD алжирско дружество поради наличие на изпълнително производство върху част от дяловете на същото и с оглед спецификата на алжирското законодателство. Освен това Групата трябваше да поеме необоснован екологичен риск, който не може да бъде прогнозиран и респективно надеждно управляван.
След оттеглянето ни от сделката бяха преразгледани основните инвестиционни намерения на Групата и съответно целевото използване на средствата от облигационната емисия. Ръководството ще продължи да инвестира в целеви проекти фазирано и поетапно, което вярваме че ще доведе до два положителни ефекта: намаляване на риска чрез диверсификация в повече, но по-малки проекти и осигуряване на устойчиво оперативно управление и интеграция в групата на новите дейности.
Възприетата балансирана стратегия няма да компроментира очаквания мащаб на добавената стойност, но ще изисква фазираност в нейната времева реализация.
След инвестициите си за придобиване на производствени мощности в чужбина, преди време обявихте, че проучвате възможности за изграждане на завод край Враца за производство на биполярни батерии. Докъде стигна проектът, финансирането му и какво очаквате след като той заработи с пълен капацитет?
ДП: Монбат принципно проучва инвестиционните възможности за изграждане на завод за производство на би-полярни батерии не само във Враца, но и в други общини.
След като в края на 2018 г. групата придоби опция за закупуване на пълни лицензионни права за би-полярната технология за оловни батерии GreenSeal® на Advanced Battery Concepts, в началото на 2019 г. бяха заявени и намеренията на ръковoдството за нов 2.4GWh завод за производството на би-полярни батерии, базиран на патентованата Green Seal® технология.
През месец февруари входирахме в община Враца инвестиционно намерение, за да проучим заинтересоваността на общината от такъв проект в бъдеще.
Това е една потенциална инвестиционна възможност и ние все още проучваме възможностите за финансиране на инвестицията, включително и чрез европейски фондове.
Кой бе най-трудният момент за компанията досега и чрез какви корпоративни методи успяхте да го преодолеете?
ДП: През 2019 г. се навършват 60 години от първото производство на акумулаторни батерии в завода в Монтана и 20 години от създаване на Групата Монбат. 60 години са изключително дълъг период от време и не може еднозначно да бъде отговорено на въпроса, кой е най-трудният момент в историята на компанията.
Като всяка работеща компания ние сме имали своите трудни моменти, но благодарение на балансираната корпоративна политика и управление на ръководството сме успявали да се справим.
Разбира се през последните 13 години се радваме на изключително инвеститорско доверие и сме благодарни за огромния интерес към нас. Въпреки трудностите при функционирането на капиталовия пазар в България и цялостния отлив на чуждестранни инвеститори от страната, нашите проекти са подкрепяни и финансирани от институционалните инвеститори.
*Виктор Спириев заема позицията на финансов директор на групата Монбат. Г-н Спириев продължава процеса на разгръщане и модернизиране на финансовата функция в контекста на непрекъснат растеж на групата и продължаващо усъвършенстване на отчетността към инвестиционната общност на Монбат. Отговорностите му като част от финансовия екип на Монбат, Приста Ойл като старши одитор в PriceWaterhouseCooper до момента са включвали бизнес планиране, управленска отчетност и мениджмънт рипортинг, краткосрочно и дългосрочно структуриране, планиране и управление на финансови ресурси, управление и финансово контролиране на бизнес процеси.
*Даниела Пеева е Директор Връзки с инвеститорите на Монбат АД от листването на компанията на БФБ АД през 2006 г. Юрист с насоченост капиталови пазари и тяхната регулация, мениджър по връзки с инвеститорите с опит над 16 години. Притежава повече от 20 години опит в областта на капиталовите пазари и тяхната регулация, корпоративното управление и повишаване на стандартите за разкриване на информация. Лектор и модератор на множество, обучения, семинари и конференции по връзки с инвеститорите и корпоративно управление в България и чужбина. Тя е Председател на УС и на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България.
Въпросите зададе Здравко Василев, репортер в infostock.bg
Още по темата:
Монбат с ръст в консолидираната печалба за януари от 78.6%
Монбат планира инвестиции от 42 милииона лева в нов завод във Враца?
Монбат АД чрез своя ДВИ отличено за най-добра IR електронна страница за 2018