Снимка: Личен архив
"Агрия Груп Холдинг" АД придоби дружествата Кехлибар през 2016 г., Силк Газ БГ през 2017 г. и Агро Ойл Консулт през 2018 г., освен това компанията увеличи и обема на обработваната от нея земеделска земя. За повече подробности потърсихме Емил Райков*, председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на "Агрия Груп Холдинг" АД.
Каква бе изминалата 2018-та година за "Агрия Груп Холдинг" АД? С какви земеделски площи за обработване приключихте годината и какви са финансовите Ви прогнози за 2019-та година?
Изминалата 2018 година може да бъде характеризирана с продължаване на политиката за стабилно стратегическо управление и устойчивост в развитието на компанията, с подреждане на бизнес процеси, с доразвиване и надграждане на организационния и функционален капацитет, за да бъдем адекватни на разрастването на холдинговата група. Естествена част от процеса на развитие на дружеството е придобиването на бизнес и активи на компании (придобиването на Кехлибар през 2016 г., на Силк Газ БГ през 2017 г. и на Агро Ойл Консулт през 2018 г.), посредством което се подсигури развитието на портфолиото на групата и се укрепи търговският потенциал на „Агрия Груп Холдинг"АД. Реализираните през изтеклата финансова година инвестиции са подкрепящи развитието на холдинга, като прогнозите ни за 2019 година са в същите инвестиционни направления както през 2018 година - инвестиции в покупка на земеделска земя, инвестиции в селскостопанска техника и транспортни средства и инвестиции в складови бази. През 2018 година беше реализиран ръст на приходите от дейността, които са с около 46% по-високи спрямо приходите за предходната 2017 година. Към края на 2018 година компанията чрез дъщерните си дружества обработва около 155 000 дка земеделска земя, в това число около 77 000 дка собствена земеделска земя на територията на Североизточна България.
През 2016-та година закупихте едно от най-големите дружества за производство на олио в страната. Как тази покупка се вписа в стратегията на дружеството и планирате ли други придобивания?
С придобиването на дяловете от капитала на „Кехлибар"ЕООД от „Агрия Груп Холдинг"АД се генеририраха нови възможности за устойчиво бизнес развитие на компанията в дългосрочен план в направление навлизане и присъствие на нов продуктов пазар в сектора на преработвателната индустрия с маслодайни култури (маслодаен слънчоглед и рапица). Сделката подсигури изпълнението на част от инвестиционната програма на холдинга в направление засилване на преработвателната и експортната ориентация на компанията в съответствие със стратегията за развитие в дългосрочен план. Обединяването на бизнес потенциала на „Агрия Груп Холдинг"АД и на "Кехлибар"ЕООД в направление търговия и логистика на масови насипни зърнени товари и преработка на маслодайни култури, представлява устойчив фундамент за бъдещо успешно развитие и диверсификация на бизнес направленията, които развива компанията. Положителните ефекти от сделката са и в посока разширяване на портфейла от предлагани стоки и услуги - преработка на маслодайни култури - слънчогледово семе и търговия с готова продукция (готово и рафинирано слънчогледово олио) и субпродукти (пелети от слънчогледова люспа и слънчогледов шрот.
Производството на биогорива е част от бизнеса на холдинга. Как ще Ви се отрази изискването от 1 април тази година дизеловите горива да съдържат минимум 6% биодизел, а бензина - 7% биокомопненти?
„Агрия Груп Холдинг"АД не присъства и не участва пряко в този бранш и няма отношение към посочените регулации.
Търговията със зърна и зърнени продукти представлява над 60% от дейността на групата. Какви са основните трендове при цените на земеделските суровини и как Ви се отразява забавянето на ръста на европейската и световната икономика?
Днес виждаме световните пазари на зърнени култури в политически и фундаментални противоположности. През последните две години се наблюдава възходящ тренд на цените на зърнени и маслодайни култури, породен от намаляващите световни запаси и от нестабилната политическа обстановка в региони, основни производители. Търговската война между САЩ и Китай, както и протекционистката политика на президента Тръмп, водят до дисбаланс в световното търсене и предлагане на стоки и суровини, което причинява голяма доза волатилност на пазара. От друга страна, увеличеното производство на зърно в Русия покрива голяма част от обособилото се търсене и балансира до известна степен ценовата волатилност. Като цяло, предлагането задава посоката и тренда на пазарите на зърно и маслодайни култури, и забавянето на европейската и световната икономика не се отразява негативно на тези пазари. Ефектът от икономическата нестабилност се усеща основно при преразпределението на търсенето и предлагането в световен мащаб. Европейските консуматори удовлетворяват нуждите си с по-евтина Руска и Украинска стока, а далечни дестинации се ориентираха към покриване на своите нужди от страни като България и Румъния. Очакванията са и през следващата 2019 стопанска година политиката и агрометеорологичните условия да бъдат ключови ценови драйвери за световните зърнени култури.
Професия земеделец - изчезваща професия, или професия с добро бъдеще? Срещате ли трудности по отношение на намирането и задържането на работна сила?
Професия земеделец, не би могла да се нарече изчезваща професия. Новите технологии навлизащи в бранша и силната конкуренция превръщат земеделеца в професионалист, търсещ непрестанно възможности за развитие на нови технологии, гъвкави похвати за финансиране на бизнеса, както и проучване предизвикателствата на пазара, с цел постигане на по-висока доходност. Непрекъснатото развитие от страна на доставчиците на суровини и материали, поставят предизвикателства пред фермерите за избора на подходящи такива, съобразно спецификата на всяко земеделско стопанство.
Относно намирането на работна ръка, трудностите са всеизвестни и характерни за всеки бранш в страната. Недостатъчното количество кадри, които произвеждат специализираните селскостопански учебни заведения, не могат да задоволят търсенето на подготвени кадри, умеещи да използват възможностите на съвременната селскостопанска техника. От друга страна, бизнесът изпитва остра нужда от подготвени кадри в областта на агрономията и прилагане на новите технологии за производство. Това налага на компании като нашата да прилагат гъвкави методи на мотивация и ангажираност, с цел недопускане липса на опитни специалисти и механизатори на селскостопанска техника.
Какво спечели компанията от публичността и ако можете да се върнете назад бихте ли взели отново решение да станете публична компания?
Публичността беше логична стъпка в развитието на компанията, създаде предпоставки за нейната разпознаваемост пред широк кръг инвеститорска общност, за финансова и стратегическа гъвкавост, посредством вариативност на възможностите за набиране на капитал и за инвестиране в растежа. Отчитаме и други позитивни ефекти от придобиването на публичен статут - пазарната цена на дружеството, което улеснява акционерите да управляват по-ефективно своите инвестиции; фокус не само върху инвестиционните характеристики, а и върху предлаганите продукти и услуги от компанията при отразяване на дейността й; подпомага за създаване на лоялна клиентска база посредством подобряване на практиките на добро корпоративно управление в съответсвие с установените стандарти; подобряване на бизнес отношенията в резултат на прозрачност и ефективната стратегия за връзка с инвеститорите.
Вземането на решение за придобиване на публичен статут предполага комплексен подход, тъй като публичността предпоставя немалък спектър от отговорности, ангажименти и разбира се, сериозен експертен потенциал.
През последните две-три години се забелязват пpoмeни нa пaзapa cъc зeмя. Дълго време подценявани райони станаха обект на активна тъговия и обратно. В каква посока ще се развива пазарът на земеделски земи в близка и по-далечна перспектива? Ще се запази ли темпът на нарстване на цените на земеделските земи средно с по 5 на сто годишно?
Лошите климатични условия през последните години и съответно намаляването на добивите доведе до отрезвяване на пазара на земеделска земя. Наблюдава се намалена активност на традиционно основни играчи на пазара, запазване или намаляване на рентите и пряка зависимост между цена, качество и големина на земеделските имоти. Поради гореизложеното, високодоходните землища увеличиха стойността си с по-големи темпове в сравнение с нискодоходните такива.
Прогнозата ни за следващите години е, че не се очаква отново бурен ръст на цените, като по-скоро пазарът ще остане спокоен при запазване на минимален ръст средно от 5% за страната. Основните причини в защита на тази теза са все по-ограниченото предлагане и респективно растящото търсене на качествена земеделска земя, все още липса на алтернативни инвестиции, лесен, гарантиран и необлагаем доход за физическите лица, усещането за предстояща криза, увеличения процент на юридически проблемни имоти и др.
*Емил Райков е председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Агрия Груп Холдинг АД. Завършил е Икономическия университет във Варна (1989 г. - 1994 г.). Работи в "Агрия Груп Холдинг" АД повече от 16 години, като на настоящата позиция - изпълнителен директор на компанията е от 2007 година досега.
Въпросите зададе Здравко Василев, репортер в infostock.bg
Още по темата:
Петър Станчев: Дългосрочната ни цел е американския пазар
Д. Пеева: Отпадането на Монбат от SOFIX не е от значение за доверието в компанията