Снимка: iStock
Вече направихме няколко паралела между случващото се в момента и това, което се случи през най-дългата корекция в историята на индекса - между 2014-та и 2016-та година.
Въпреки относително кратката си история - от по-малко от 20 години, индексът на сините чипове SOFIX си има своите традиции при корекциите и мечите пазари.
Най-общо казано, понижения от над 15% в историята на индекса (каквото е и настоящото), са били относително рядко явление. Такива са се появявали общо 11 пъти (като броим последната), или средно на всяка година и половина.
Средната продължителност на този спад е била около една година (при близо две години за настоящата, ако продължи до лятото, колкото бе и спада между 2014 и 2016 г.). През средната корекция, SOFIX е губил около 25% от стойността си.
Последното подобно понижение на SOFIX продължи от 2014-та до 2016-та година и бе най-дългия подобен период в историята на индекса. По време на спада, индексът загуби 32% от стойността си, или над средното. След корекцията обаче, показателят добави близо 70%.
В момента, индексът на сините чипове отново е във фаза на подобно понижение, която стартира от август на 2017-та година. Загубата на индекса е в размер на 18.9% от върха, или под средното за подобни периоди.
Сега обаче, ще се обърна към това не какво е било, а какво може да следва, ако историята се повтаря. Ще разгледам кои са били най-добре представящите се компоненти на SOFIX при ръста на индекса от над 70% след края на двугодишната корекция, приключила през лятото на 2016-та година. Ръстът продължава до лятото на 2017-та година, или около една година...
Ето и как са се представяли компонентите на SOFIX между 23-ти май 2016-та година (при дъно от 435 пункта) и 23-ти август 2017-та година, когато индексът бележи връх от над 730 пункта.
Справка: Infostock
Както виждаме от таблицата с най-много през последния период на ръст са се повишили акциите на Доверие Обединен Холдинг. Те са поскъпнали с близо 290%. Следват книжата на Първа Инвестиционна Банка с повишение за една година от 203%. С над 100% за разглеждания период са поскъпнали акциите само на още две дружества - Еврохолд и Стара планина Холд. С над средния ръст на индекса, са поскъпнали акциите на Софарма, Химимпорт и Централна Кооперативна Банка.
Може би за инвеститорите ще е интересно още едно сравнение. Колко по-високи са цените в момента, спрямо дъното на индекса, при което е стартирал ръстът през лятото на 2016-та година.
Най-далеч от цената си тогава, в момента са акциите на Доверие Обединен Холдинг. Освен че са с 290% над тази си цена, в момента акциите са по-скъпи дори от нивата им по време на върха на индекса от лятото на 2017-та година. Подобна е и ситуацията при Еврохолд. Книжата на застрахователния холдинг в момента е с 260% над нивото им при дъното и с близо 50% по време на най-високата точка на SOFIX от август на 2017-та година.
Интересен е фактът, че в момента цената на акциите на три компонента на индекса е под тази от дъното през лятото на 2016-та година. И това са книжата на Елана Агрокредит, Адванс Терафонд и Сирма Груп Холдинг.
С около 20% над нивата си от май на 2016-та година в момента са книжата на Индустриален Холдинг България и Софарма, а с между 50 и 70% - на ЦКБ, Стара планина Холд, М+С Хидравлик и Химимпорт.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
SOFIX достигна заветната корекция от 15%
Кои компании от SOFIX отговарят на вашия рисков профил?
Кои компании от SOFIX донесоха най-голям доход на инвеститорите?