Снимка: iStock
Какво е да си инвеститор на БФБ в среда на ниска ликвидност и факта, че българският капиталов пазар е един от най-изоставащите в региона? Този въпрос бе зададен на професионалния инвеститор Стефан Стефанов, по време на форума "Силата на инвестициите. Експерти говорят за пазарите", оргназирин от Infostock.bg и провел се вчера. Господин Стефанов търгува на БФБ от 2001-ва година, като реализираната му доходност е над тази на индекса на сините чипове SOFIX.
По въпроса за ликвидността професионалният трейдър коментира:
"Наистина в момента е труден период, няма ликвидност, но има и интересни изключения. С ниската ликвидност се справям като преструктурирам портфейла си… След трудния период идва пак възхода и високите доходности. Практиката ми показва, че обикновено става точно така – страдаме известно време и чакаме добрите времена. В сегашната ситуация с поглед към коефициентите в сравнение с пазарите от региона - сме по-ниски и от тях.
Думата криза означава и възможност. След време можем да постигнем добра доходност. Падането на пазара не ме обезкуражава да очаквам следващото добро развитие".
Модераторът на панела Илиян Скарлатов, управляващ партньор в Mane Capital, попита г-н Стефанов каква инвестиционна стратегия преследва
"Аз съм малко по-агресивен и не залагам на дивиденти. Гоня капиталов растеж, целя се да подбирам компании, които са много подценени и след време ще бъдат оценени. В момента съм заложил много във финансовия сектор. Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка са номер 1 и номер 2 в портфейла ми. Това са най-евтините акции в момента, може би заради стрес тестовете, които минаха. Въпреки не толкова плашещите резултати. Може да имам отрицателна доходност 1-2 години и щом тръгне пазара и компаниите се оценят правилно, резултатите са очаквани. През 2016-та година ПИБ от 1-2 лева стигна до 6 лева, при това само за година и половина. Мога да изчакам 3-4 години и след това да получа 200% - това ме устройва", коментира Стефанов.
На въпроса на модератора дали платформата, през която търгува, предлага къси продажби и търговия на маржин, след като от много години има законодателство за това, Стефанов отговори, че тези възможности не могат да се ползват като инструмент.
"Сега търсим алтернативните канали на маржин каналите, като репа. Но за съжаление този тип кредити са много по-неефективен и скъп вариант. Те се отличават с лихви от 8-9% на годишна база, което в среда на рекордно ниски лихви по депозитите ни кара да се замислим какво правят банките", отговори Стефанов.
Според професионалният трейдър близките месеци ще са подходящ за старт на търговията на БФБ. "Няма да стигнем до закриване на пазара и скоро време ще има някакво развитие. Много е възможно да сме близо до дъното", прогнозира Стефанов.
Събитието "Силата на инвестициите" се проведе с подкрепата на генералния спонсор "Конкорд Асет Мениджмънт", както и със съдействието на "Admiral Markets", "КОРАДО-България" и "Първа Инвестиционна Банка".
*Материалът изразява лично мнение и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Експерти: Ето как може да се появи нова вълна на БФБ
Какво може да се направи, за да бъде българският пазар по-ефективен?