Снимка: iStock
Теодор Минчев
Добри новини - сривът на световните фондови пазари направиха така, че SOFIX да излезе от топ-10 на най-губещите индекси в световен мащаб от началото на годината. Всъщност в момента тази класация се заема от отличника на изминалата година - Гърция, чиито основен индекс е загубил 9% от началото на годината.
Гърция е следвана от Тайланд, Индонезия и Филипините със загуба на местните индекси от над 8%.
На този фон спадът на родния SOFIX от 5% изглежда направо "приемлив". Няма да споменеваме обаче, че той става реалност след спад за изминалата година, докато останалите от посочените пазари се представиха доста добре през 2019-та година. Няма да споменаваме и че в момента индексът е при над тригодишен минимум, точно при най-ниската си стойност от декември на миналата година.
Лошите новини? Спадът на SOFIX от над 6% през февруари става реалност при доста големи обеми. Акции на стойност близо 7 милиона лева са се изтъргували през втория месец на годината, който е на път да се превърне в един от най-лошите втори месеци на годината.
За инвеститорите има още една лоша новина. Третият месец на годината традиционно не е бил особено позитивен за инвеститорите. Всъщност индексът на сините чипове SOFIX е белязал понижение в 12 от последните 18 години, през третия месец на годината.
Данни: Инфосток
Средното представяне на SOFIX е отрицателно в размер на 1.82% през третия месец на годината, от създаването на индекса до момента (без да броим спада му от 0.33% миналия март, което леко подобрява статистиката, но почти незначително).
Историческата справка сочи, че най-голямо понижение бележи показателят през март на 2001-ва година, когато губи 14.4% от стойността си.
Още по-интересен е фактът, че индексът е отбелязвал понижение през всеки от третите месеци на годините между 2003-та и 2007-ма година, време през което SOFIX се повишава близо четири пъти.
Най-добрият месец март през годините показателят отбелязва в разгара на финансовата криза от 2009-та година, през която той губи значителна част от стойността си. Тогава, през третия месец, индексът регистрира повишение от 5.8%.
В заключение може да се каже, че ако има "контра месец" през годината, то определено номиниран за него би бил третият месец на годината. Тоест инвеститорите не би следвало да се притесняват, ако показателят се понижи този март, а по-скоро това може дори да е добър признак за посоката на пазара до края на годината.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.
Още по темата: