Снимка: iStock
Теодор Минчев
Ако гледа към родния капиталов пазар, човек би си помислил, че центърът на световната коронавирусна пандемия е в България, а не че страната ни е сред първите по разхлабване на карантинните условия и рестартиране на бизнеса, а коронавурисната заболеваемост и смъртност е сред най-ниските в Европа.
Това обаче явно няма значение, защото борсата ни е тотално "извън матрицата" на световната борсова реалност и случващото се на международните фондови пазари.
Няколко примера. От дъното си през март до момента индексът на сините чипове S&P 500, представителен за половината от световната борсова капитализация, се е повишил с близо 40% и е само на 10% от историческия си рекорд от февруари. За същия период индексът на сините ни чипове SOFIX се е повишил едва с 10%.
Ще кажете, че помощта от Фед и правителствените стимули от страна на правителството са безпрецедентни, докато у нас бе направено малко, за да се съдейства за следкризисното стабилизиране на бизнеса. И ще сте напълно прави. Само че има една малка подробност, която също трябва да се вземе предвид. И тя е, че родния капиталов пазар бе в мечи пазар още преди коронавирусната криза, а финансовите оценки на родните "сини чипове", съпоставени с тези на международните пазари, са далеч по-ниски.
Тоест някак си несправедливо е да гоним пазарите в техния спад, а когато последните се възстановяват от дъната си, ние да стоим толкова близо до самото дъно.
И малко подкрепа на тази теза...
От началото на годината до момента индексът SOFIX е загубил 21.7% от стойността си. Това го поставя някъде на около 12-та позиция сред най-понижаващите се индекси в света. Ако погледнем за последната една година, то загубата му възлиза на 21.83%, което го прави 8-я най-губещ индекс в света.
Ако върнем лентата още малко по-назад обаче, за периода на послените три години, то ще видим, че загубата на родния бенчмарк възлиза на 31.9%.
Но да се сравним с далеч по-близкия ни румънски индекс ВЕТ. За последната една година той е добавил 2% към стойността си. От началото на годината е загубил 16.5%, а за последните три години представянето му е нулево. Определено това е в пъти по-добре от индекса на родните "сини чипове".
Още по-неблагоприятни за родните инвеситтори изглеждат нещата, ако гледаме от перспективата на исторически най-високите нива за индекса, от 2007 година. SOFIX трябва да поскъпне над четири пъти, за да достигне историческите си рекорди.
За сравнение румънският BET докосна почти върха си от 2007 година в началото на януари на тази година, като до там в момента го делят около 20%.
Подобни негативни нюанси са налице, ако погледнем едно сравнение между румънския ВЕТ и SOFIX под друг ъгъл. А именно- поскъпването на двата индекса от дъната им. Румънският водещ индекс се е повишил над четири пъти от дъното си през 2009 година, а родният SOFIX едва се е удвоил...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка и продажба на акции
Още по темата:
Защо SOFIX може да е сред най-добрите индекси в света през 2020-та година?